Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

29/09/2011, Manisa OSB Eğitim Salonu

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "29/09/2011, Manisa OSB Eğitim Salonu"— Sunum transkripti:

1 29/09/2011, Manisa OSB Eğitim Salonu
ÇEVRE KOMİSYONU GENEL PAYLAŞIM TOPLANTISI “HOŞ GELDİNİZ” Tekin YILDIRIM Manisa OSB 29/09/2011, Manisa OSB Eğitim Salonu

2 ÇEVRE KOMİSYONU ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI KAPSAMI
Amaç ve hedefler, Katılma koşulları, Ayrılma ve ayırma koşulları, Toplantı organizasyonu, Sekreterliğin görevleri, Toplantıların düzenlenmesi, Statüde değişiklik yapılması, gibi konu başlıklarından oluşmaktadır.

3 ÇEVRE KOMİSYONU AMAÇ VE HEDEFLERİ
Sanayi tesisleri arasında sosyal iletişimi sağlamak, Çevre konularında bilgi ve deneyimleri paylaşmak, İyi uygulama örneklerini görmek, Çevre mevzuatı ile ilgili değişiklikleri incelemek ve yorumlamak, Yasal şartlarca tanımlanan yükümlülükleri paylaşmak, Çevre konularında idari ve teknik anlamda sorunlara çözüm üretmek,araştırma yapmak ve eğitim konularını oluşturmak ve de eğitim organizasyonunu sağlamak,

4 ÇEVRE KOMİSYONUNA KATILMA KOŞULLARI
Katılımcı üyenin, Manisa OSB’de faaliyet gösteren bir kuruluşta çalışıyor olması, Katılımcı üyenin; Çevre Görevlisi ve/veya İş Güvenliği belgelerine sahip olması yada Çevre ve/veya OHSAS Yönetim Sistemleri konusunda kuruluşun yetkili sorumlusu olması,

5 ÇEVRE KOMİSYONUNDAN AYRILMA VE AYIRMA KOŞULLARI
Ayrılma Koşulları: 1(bir) toplantı öncesinden yazılı başvuru halinde, talep dikkate alınarak değerlendirilir. Ayırma Koşulları: 1(bir) takvim yılında mazeret belirtmeksizin 3 kez toplantıya katılmamaları halinde komisyondan ayrılma gerçekleşir. Ancak geçerli mazeret bildirilmesi halinde toplantıya katılmama izni, en fazla 3 toplantı için verilir.

6 ÇEVRE KOMİSYONU TOPLANTILARININ DÜZENLENMESİ
Toplantılar, bir başkan tarafından yönetilir. Başkanlık görevi, Manisa OSB adına katılan çevre yöneticisidir. Manisa OSB’nin katılmadığı toplantılarda üyelerin kendi arasından seçeceği kişi, toplantıya başkanlık eder. Toplantıların sekreterya hizmetleri , komisyon başkanı koordinasyonunda görevlendirilen üyelerden biri tarafından yürütülür. Yıllık ücretli izinlerin yoğun kullanıldığı Temmuz ve Ağustos aylarında, bu toplantılar ilke olarak yapılmaz. Toplantılar, bir önceki toplantıda kararlaştırmak suretiyle belirlenen tarihte yapılır.

7 SEKRETERLİĞİN GÖREVLERİ
Toplantı gündemini, üyelerin görüş ve düşüncelerini alarak oluşturmak, Üyelere, gündemi göndermek, üye katılımına bağlı olarak toplantı tarihini organize etmek, Toplantı tutanaklarını düzenlemek ve üyelere göndermek, Çevre komisyonu faaliyetlerini bülten ve web sayfası ile tüm katılımcılara duyurmak, Komisyon faaliyetlerine ait dokümanları muhafaza etmek, Komisyon üyelerinin iletişim bilgilerini güncellemek, elektronik posta ile içsel paylaşımını sağlamak,

8 TOPLANTILARIN DÜZENLENMESİ
Toplantılar, gönüllülük esasına dayalı olarak üye Firmalarda düzenlenir. Evsahipliği yapan kuruluş, arzu ederse toplantıyı bir başka yerde de yapabilir. Tüm ağırlama, ev sahibi kuruluşa aittir.

9 STATÜDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI
Toplantı statüsünde değişiklik,ilave ve çıkarma yapılması hususunda sekreterliğe iletilen öneriler, sekreterlik tarafından bir sonraki toplantı gündemine alınır. Değişiklik,ilave ve çıkarmanın yapılması için oylama yapılacak dönemde toplantılara katılmakta olan kuruluş sayısının 2/3’ünün oyu gereklidir.

10 Çevre Komisyonu kurulmasına, 11 Haziran 2009 tarihinde karar verildi.
Çevre Komisyonu Üyeleri, 3 Haziran 2010 tarihinde tüm Firmalarımızın temsilcilerinin katılım sağladığı toplantı ile belirlendi. Çevre Komisyonumuz; 18 Haziran 2010 14 Temmuz 2010 7 Ekim 2010 23 Kasım 2010 26 Ocak 2011 30 Mart 2011 29 Haziran 2011 6 Temmuz 2011 tarihlerinde toplantılarını gerçekleştirdi.

11 Çevre Komisyonunda Görüşülen Konular :
Mali Sorumluluk Sigortası, Tehlikeli ve Ağır işlerde Çalışanların Mesleki Eğitimleri, Çevre İzin ve Lisansları, Tehlikeli Kimyasalların Karayolu ile Taşınması, SEVESO Direktifi, Reach Direktifi, Karbon Ayak İzi Uygulamaları, Tehlikesiz ve İnert Atıkların Geri Kazanımı Tebliği, Atık Yönetimi Uygulamaları( Tehlikeli atıkların kontrolü, atık yağ beyanı, ambalaj atıkları, kimyasal envanter bildirimi, seveso ve tehlikesiz atıkların tebliği), Kaizen Uygulamaları,

12 Çevre Komisyonu Planlanan Faaliyetleri
Sosyal Sorumluluk kapsamına girecek konularda etkinlik göstermek, Çevre,iş güvenliği,enerji tasarrufu gibi konularda bir takım faaliyetler planlamak,önerilerde bulunmak, Konusunda uzman kişiler ile sanayi tesislerine katma değer yaratabilecek projeler için çalışmalar yapmak, Çevre ve iş güvenliği konularına yönelik olarak tüm katılımcıları kapsayacak şekilde ortak eğitimler organize etmek, Yasal mevzuat değişiklikleri ile ilgili yorumlar yaparak bir üst yönetime raporlama yapmak, Tüm sanayi kuruluşlarına özet bir kontrol listesi hazırlayarak entegre çevre denetimlerinde sanayi tesislerine rehberlik etmek,

13 ÇEVRE KOMİSYONU ÜYELERİ
ÇALIŞMA DÖNEMİ ÇEVRE KOMİSYONU ÜYELERİ Başkan : Tekin YILDIRIM, Manisa OSB Sekreter : Melek BAKNALI, SANPAN Isıtma Sis. San. Tic. Ltd. Şti. Üye : Kezban ÇETİNKAYA, BOSCH Termoteknik San. ve Tic. A.Ş. Üye : Elvan MENTEŞE, COMPONENTA Dökümcülük San. A.Ş. Üye : Babür YAZICIOĞLU, ÇUKUROVA KİMYA San. A.Ş. Üye : Emel YILMAZ, ELSAN HAMMADDE San. A.Ş. Üye : Ayperi SEVİNÇLİ, HAYES LEMMERZ İNCİ Jant San. A.Ş.(Alüminyum) Üye : Demet BAYRAM, IMPERIAL TOBACCO Sigara San. Tic. A.Ş. Üye : Sertaç AKYÜREK, INDESİT COMPANY Beyaz Eşya San. Ve Tic. A.Ş. Üye : Hüseyin ADIGÜZEL, INTER ABRASIV San. Ve Tic. A.Ş. Üye : Metin BAYIR, İPEK KAĞIT San. ve Tic. A.Ş. Üye : Aslı KONAÇ, MATEL HAMMADDE San. Ve Tic. A.Ş. Üye : Metin BAHTİYAR, POLİNAS PLASTİK San. A.Ş. Üye : Kağan ÖZEL, REXAM PAKETLEME San. Tic. A.Ş. Üye : Yasin ATAY, RUBA FERMUAR San. Tic. A.Ş. Üye : Ebru İĞCİ, SCHNEIDER ELECTRIC San. Tic. A.Ş. Üye : Berna KANIT, TELESET ELEKTRİK San. Ve Tic. A.Ş. Üye : Gülsün KESKİN, VALF SAN. A.Ş.(Merkez). Üye : Arzu KIZILKAYA, VESTEL BEYAZ EŞYA San. Tic. A.Ş. Üye : Özgür HASKARACA, ELBA BASINÇLI Döküm San. A.Ş. Üye : Hayrettin DAVRAN, WARMA ISI Ürünleri Mak.San. ve Tic. Ltd. Şti.

14 Web adresi : http://cevre.mosb.org.tr
ÇEVRE KOMİSYONU FAALİYETLERİNE AİT TÜM DETAYLI BİLGİ VE DOKÜMANLARA(RESİMLER,TOPLANTI TUNAKLARI, SUNUMLAR, MEVZUAT DEĞİŞİKLİKLERİ VB.) AŞAĞIDA VERİLEN WEB ADRESİNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ….. Web adresi :

15

16

17 Çevre Komisyonu İletişim Bilgileri:
Dinlediğiniz İçin Teşekkür Ederim. Çevre Komisyonu Adına Tekin YILDIRIM Manisa OSB Çevre Komisyonu İletişim Bilgileri: Web adresi : Elektronik İleti için :


"29/09/2011, Manisa OSB Eğitim Salonu" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları