Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Gerilim İzleyici Op-amp kullanılarak gerçekleştirilen diğer bir uygulama ise gerilim izleyicisi (Voltage Follover) olarak bilinir. Gerilim izleyici.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Gerilim İzleyici Op-amp kullanılarak gerçekleştirilen diğer bir uygulama ise gerilim izleyicisi (Voltage Follover) olarak bilinir. Gerilim izleyici."— Sunum transkripti:

1 Gerilim İzleyici Op-amp kullanılarak gerçekleştirilen diğer bir uygulama ise gerilim izleyicisi (Voltage Follover) olarak bilinir. Gerilim izleyici devreler; yüksek giriş, alçak çıkış empedansa sahip olmaları nedeniyle pek çok uygulama ve tasarımda sıklıkla kullanılırlar. Temel bir gerilim izleyici devre yukarıdaki şekil’de verilmiştir. Dikkat edilirse bu devrede geri besleme direnci kullanılmamış, geri besleme direkt yapılmıştır. Op-amp girişleri arasında gerilim farkı olmadığından çıkış gerilimi V2 , giriş gerilimi ile aynıdır (V2 =V1 ). Devrede gerilim kazancı yoktur. Bu nedenle bu tip devrelere gerilim izleyicisi denir. Başka bir deyişle, AV = = 1 dir.

2 Gerilim izleyicilerinde giriş direnci çok büyük olduğu için bir önceki devreyi yüklemezler. Bu yüzden bunlara “buffer” veya “izolasyon amplifikatörü” denir. Dolayısı ile çıkış geriliminin genlik ve fazı girişle aynıdır. Aşağıdaki şekilde dc ve ac çalışma için gerilim izleyici devreleri ve çevre akımları verilmiştir. Yük akımı IL , opamp’tan çekilen akıma eşittir. V1 = V2 ve IL =

3

4 Özel Durum: Eğer RF = R1 = R2=Rn olursa
Vo = - (V1 + V2 + Vn)

5

6 Örnek Vo çıkış işaretinin ifadesini yazınız.
V0 çıkış işaretini çiziniz.

7 olacak şekilde tasarlayınız
Örnek Şekildeki devreyi V0 = - (2V1 + 5V V3 ) olacak şekilde tasarlayınız olduğundan EKOK (2, 5,3) = 30kΩ = Rf

8 0.5V 0V 1V -1V -2V1 -5V1 5V -5V 4V -6V V0 = - (2V1 + 5V2)

9

10 V1 girişini kısa devre edersek;

11 V2 girişini kısa devre edersek;

12

13

14

15


"Gerilim İzleyici Op-amp kullanılarak gerçekleştirilen diğer bir uygulama ise gerilim izleyicisi (Voltage Follover) olarak bilinir. Gerilim izleyici." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları