Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Diğer Bazı Komutlar ve Alıştırmalar Doç.Dr. Cihad DEMİRLİ Sunu içeriği kaynağı: Vatansever, F. (2009). Algoritma Geliştirme ve Programlamaya Giriş. Seçkin.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Diğer Bazı Komutlar ve Alıştırmalar Doç.Dr. Cihad DEMİRLİ Sunu içeriği kaynağı: Vatansever, F. (2009). Algoritma Geliştirme ve Programlamaya Giriş. Seçkin."— Sunum transkripti:

1 Diğer Bazı Komutlar ve Alıştırmalar Doç.Dr. Cihad DEMİRLİ Sunu içeriği kaynağı: Vatansever, F. (2009). Algoritma Geliştirme ve Programlamaya Giriş. Seçkin Yay., Ankara.

2 Komutlar Komut/ParametreAnlamıKomut/ParametreAnlamı Ekran KomutuRenk kodları(devam) system(“cls”);Ekranı temizleCAçık kırmızı system (“color zmn yz”);Zemin/yazı rengini belirleDAçık mor 0SiyahEAçık sarı 1MaviFParlak beyaz 2YeşilLogaritmik ve Trigonometrik Komutlar 3Deniz mavisiexp(x)exex 4Kırmızılog(x)ln(x) 5Morsin(x) 6Sarıcos(x) 7Beyaztan(x) 8Griatan(x) 9Açık maviM_PI  AAçık yeşil BAçık deniz mavisi

3 Komutlar Komut/ParametreAnlamıKomut/ParametreAnlamı Üs Alma KomutlarıRasgele Sayı Üretme pow(x,y)xyxy srand()Rasgele başlat sqrt(x) xx rand()%(x+1)Rasgele (x) [x max deger] Fonksiyon TanımlamaDizi Tanımlama #defineFonksiyon tanımla[]Dizi tanımlama op. Di ğ er Bazı Matematiksel Komutlar absMutlak de ğ erdivTam bölme %Modfloor, ceilYuvarlama Alfasayısal Komutlar size lengthUzunlukcopyKopyala Di ğ er Bazı Komutlar sleepBekle gotoGit

4 Alıştırma – 1 – (adım 1) Klavyeden yarıçapı girilen kürenin alanını ve hacmini hesaplayan programı yazınız.

5 Alıştırma – 1 – (adım 2) Klavyeden yarıçapı girilen kürenin alanını ve hacmini hesaplayan programı yazınız.

6 Alıştırma – 1 – (adım 3) Klavyeden yarıçapı girilen kürenin alanını ve hacmini hesaplayan programı yazınız.

7 Alıştırma -2 Kenar uzunlu ğ u ve yüksekli ğ i girilen bir üçgenin alanını hesaplayan programı yazınız.

8 Alıştırma - 3 Klavyeden iki dik kenarı girilen üçgenin hipotenüsünü hesaplayan programı yazınız. (Pisagor teoremi)

9 Alıştırma - 4 Klavyeden girilen N tamsayısına göre 1’den N’e kadar olan tamsayıların toplamını hesaplayan programı yazınız.

10 Alıştırma – 4 - Çözüm Klavyeden girilen N tamsayısına göre 1’den N’e kadar olan tamsayıların toplamını hesaplayan programı yazınız.

11 Alıştırma - 5 Klavyeden girilen N tamsayısının tam bölenlerini veren programı yazınız.

12 Alıştırma – 5 -Çözüm

13 Alıştırma - 6 Klavyeden girilen terim sayısına (n) göre “Fibonacci Serisi”nin ilk n terimini bulup ekrana yazdıran programı yazınız. Fibonacci Serisi’nde her terim kendinden önce gelen iki terimin toplamına eşittir. 1123581321………..

14 Alıştırma – 6 - Çözüm Fibonacci Serisi’nde her terim kendinden önce gelen iki terimin toplamına eşittir. 1123581321………..

15  devam edecek…


"Diğer Bazı Komutlar ve Alıştırmalar Doç.Dr. Cihad DEMİRLİ Sunu içeriği kaynağı: Vatansever, F. (2009). Algoritma Geliştirme ve Programlamaya Giriş. Seçkin." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları