Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ASİYE ÜÇKOL 1. 2 3 4 1. 1. Eşanlamlı Ya Da Yakın Anlamlı Cümle  Sadakatin olmadığı bir sevgi uzun ömürlü olamaz.  Hayatında riskleri göze alamayan.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ASİYE ÜÇKOL 1. 2 3 4 1. 1. Eşanlamlı Ya Da Yakın Anlamlı Cümle  Sadakatin olmadığı bir sevgi uzun ömürlü olamaz.  Hayatında riskleri göze alamayan."— Sunum transkripti:

1 ASİYE ÜÇKOL 1

2 2

3 3

4 4 1. 1. Eşanlamlı Ya Da Yakın Anlamlı Cümle  Sadakatin olmadığı bir sevgi uzun ömürlü olamaz.  Hayatında riskleri göze alamayan insan başarılı olamaz.  Yaşam, içinde siyah da bulunan bir gökkuşağıdır.

5 ASİYE ÜÇKOL5 2. Neden- Sonuç Cümlesi  Sınavda heyecanlandığı için bazı soruları yapamadı.  Bakımsızlıktan ev harabeye dönmüştü.  Aşırı sıcaklar can kaybına yol açtı.

6 ASİYE ÜÇKOL6 3. Amaç – Sonuç Cümlesi  Ailesini görmeye Almanya’ ya gitmiş.  Başbakan, ticari anlaşmalar yapmak üzere yurtdışına çıkıyor.  Borçlarından kurtulmak için evini satmış.

7 ASİYE ÜÇKOL7 4. Koşul Cümlesi  Sanatçı yapıtında toplumu anlatırsa ölümsüzleşir.  Akşam baban gelsin, alışverişe çıkarız.  Müzik dinleyebilirsin ama sesini fazla açmayacaksın.

8 ASİYE ÜÇKOL8 5. Karşılaştırma Bildiren Cümleler  Sinema da tiyatro gibi görsel bir sanattır.  Bu yılki ürün geçen yıla nazaran daha bereketliydi.  Sanatçı, diğer çağdaşlarına göre daha sade bir dil kullanmıştır.

9 ASİYE ÜÇKOL9 6. Öznel Anlatımlı Cümleler  Konferansa katılanların saçma fikirleri beni iyice sıkmıştı.  Şair söyleyiş güzelliğiyle türkü tadında bir şiir sunuyor bize.  İzmir, tarihi ve doğal güzellikleriyle eşsiz bir şehrimizdir.

10 ASİYE ÜÇKOL10  Eser dört bölüm halinde sinemaya uyarlanmış.  Filmde olaylar küçük bir kasabada geçiyor.  Aruz ölçüsüyle yazılan şiirde nazım birimi dörtlüktür. 7. Nesnel Anlatımlı Cümleler

11 ASİYE ÜÇKOL11 8. Doğrudan Anlatımlı Cümleler  Deskartes’in: “Düşünüyorum öyleyse varım.”sözü çok ünlüdür.  Kadın arkadaşının kulağına eğilerek: “Birazdan kalkalım mı?” diye fısıldadı.  Bu konuda atalarımız: “Cesurun bakışı,korkağın kılıcından keskindir.” der.

12 ASİYE ÜÇKOL12 10. Üslup Ve İçerik (Konu) Cümlesi  Yazar yapıtında 1.Dünya Savaşı yıllarındaki insanların çektiği acıları gözler önüne serer. (Konu)  Betimlemelerde sıfatlara sıkça yer veren sanatçı cümleleri uzun tutmuştur. (Üslup )  Romanda, Batı’nın yaşam tarzına özenen bir ailenin yavaş yavaş çöküşü anlatılır. (Konu)

13 ASİYE ÜÇKOL13 11. Aşamalı Durum Bildiren Cümleler  Kadın, her geçen gün biraz daha kötüleşiyor.  Bu çocuğun günden güne huyu değişiyor.  Havalar gittikçe soğuyor.

14 ASİYE ÜÇKOL14 9. Dolaylı Anlatımlı Cümleler  Onunla bir daha konuşmayacağını söyledi.  Doktor, babama ilaçları mutlaka içmesi gerektiğini tembih etti.  Yazar, sanatçı olunabilmek için çok çalışılması gerektiğini vurguladı.

15 ASİYE ÜÇKOL15 12.Kinayeli Anlatımlı Cümle  Okulunu ne kadar çok sevdiğin yirmi gün devamsızlık yapmandan belli.  Eşinin gözündeki morluktan onu ne kadar çok sevdiğin anlaşılıyor.

16 ASİYE ÜÇKOL16


"ASİYE ÜÇKOL 1. 2 3 4 1. 1. Eşanlamlı Ya Da Yakın Anlamlı Cümle  Sadakatin olmadığı bir sevgi uzun ömürlü olamaz.  Hayatında riskleri göze alamayan." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları