Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Www.diyetisyenara.com B izi Destelemek için Lütfen ÜYE olunuz… Dyt. H. Rana BAYRAKTAROGLU Bu sunumdan alıntı yapmak veya bu makaleyi web sitelerine eklemek.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Www.diyetisyenara.com B izi Destelemek için Lütfen ÜYE olunuz… Dyt. H. Rana BAYRAKTAROGLU Bu sunumdan alıntı yapmak veya bu makaleyi web sitelerine eklemek."— Sunum transkripti:

1 www.diyetisyenara.com B izi Destelemek için Lütfen ÜYE olunuz… Dyt. H. Rana BAYRAKTAROGLU Bu sunumdan alıntı yapmak veya bu makaleyi web sitelerine eklemek istenildiğinde aşağıdaki metin eklenen sayfanın görünen bir kısmın yer almalıdır. "Diyetisyen H. Rena BAYRAKTAROGLU tarafından kaleme alınan 0-2 YAŞ SAĞLIKLI GELİŞEN BEBEĞİM başlıklı sunumu tüm hakları Diyetisyen H. Rana BAYRAKTAROGLU ‘na aittir ve bu sunum www.diyetisyenara.com arşivlerinde yer almaktadır. www.diyetisyenara.com

2 0 -2 YAŞ SAĞLIKLI GELİŞEN BEBEĞİM BESLENME Dyt. H. Rana BAYRAKTAROGLU

3 Doğum öncesi anne karnında Çocukluk Gençlik Yetişkin Yaşlılık BESLENME

4 DOĞUM ÖNCESİ YAŞAM BOYU Bebeklik Çocukluk Gençlik Yetişkinlik Yaşlılık BESLENME

5 ? BÜYÜME ve GELİŞME BESLENME

6 Zihinsel ve Sosyal Yönden İyi Gelişmiş Bireyler BÜYÜME ve GELİŞME BESLENME

7 BEDENSEL VE ZİHİNSEL SAĞLIK ÇEVRE KALITIM

8 0 – 12 AY BEBEK BESLENMESİ

9 İLK 6 AY SADECE ANNE SÜTÜ

10 ANNE SÜTÜ : J Günlük enerji J Protein J Karbonhidrat J Yağ J Vitamin J Mineral J Su

11 Kolostrum Doğumdan hemen sonra ilk 5 gün içerisinde anne memesinden salgılanan koyu sarı renkteki süttür.

12 Anti-enfektif Öğeler KOLOSTRUM Sekretuvar Ig A Laktoferrin Lenfosit Makrofaj

13 Kolostrum Bu özelliklerinden dolayı yeni doğan bebeği, ağzından GI sistemine kadar tamamen mikroorganizmalara karşı korur.

14 Ağırlık Kazanımı  0 - 6 ay 800- 1000 gram / ay  6 - 12 ay 400-600 gram / ay

15 SİNDİRİM SİSTEMİ ve BESLENME

16  0 – 4 Ay : Ağızda Emme ve Yutma (+) GIS’te Amilaz, Lipaz, Laktaz (-)

17 Tükürükte ve Pankreasta (Yetişkinin ¼ ü kadar) amilaz eksikliği ! Nişasta içerikli besinler ilk 4 ay bebek beslenmesi için uygun değildir!

18 İLK 4 AY

19 İlk 4 aydan sonra  Sindirim enzimleri yeterli salgılanmaya başlar.  Bebek kendisine verilen ezilmiş besinleri yavaş yavaş ağzında döndürebilir.  Nişasta içerikli besinleri sindirebilir.

20 6 ay tek başına anne sütü !!! 6 ay sonrası anne sütü + ticari çocuk mamaları + inek sütü + tamamlayıcı besinler

21

22 Anne Sütünün Verilemediği Durumlarda Çocuk Nasıl Beslenmelidir ?

23 İlk Ay : ½ sulandırılmış uzun ömürlü/pastörize süt + % 5 şeker + % 2 sıvı yağ 6-8 kez / gün veya adapte mamalar kullanılabilir. İkinci Ay : 1/3 sulandırılmış uzun ömürlü süt / pastörize + % 5 şeker + % 1-2 sıvı yağ veya adapte / yarı adapte mamalar kullanılabilir.

24 Üçüncü Ay : Uzun ömürlü/pastörize süt hiç sulandırılmadan verilir. Sütün bir kısmı yoğurt olarak kullanılabilir.

25 Tamamlayıcı Besinler

26 Anne sütü ile aynı anda tamamlayıcı besinler verilmemeli !

27 Anne sütü yeterli ise 6. ayda Anne sütünün yeterli olmadığı durumlarda 2. aydan itibaren verilir. 3. aydan itibaren meyve suyu yerine meyve püreleri de verilmeye başlanır. Meyve suları, ezme ve püreler

28 Pastörize yoğurt 3. aydan itibaren verilmeye başlanır. Anne sütü verilemediğinde doğumdan itibaren süt gibi sulandırılarak kullanılır. YOĞURT KEMİK GELİŞİMİ

29 6. ayın başından itibaren verilebilir. Sebze Püreleri

30 Karışık sebze çorbaları Sebze- tahıl çorbaları Tarhana, yoğurtlu pirinç Kırmızı mercimek Çorbalar 6. Aydan itibaren

31 6. aydan itibaren verilmeye başlanır. Muhallebi Acıktım Galiba !

32 YUMURTA İyice haşlanmış yumurtanın sarısı ilk gün 1/8 oranında verilir. 2-3 gün ara ile ¼, ½, ¾ ve tam yumurta sarısı yedirilir.

33 Yumurta beyazı alerjik özelliği olduğundan 7. ve 8. aydan itibaren ezilerek yedirilir. Yumurta

34 Et, kıyma ya da ezilmiş olarak 6. aydan itibaren başlangıçta çorbalara eklenerek verilebilir. Beyaz tavuk eti ve kılçıksız balık da tercih edilebilir. ET – TAVUK - BALIK

35 Nohut, kuru fasulye gibi besinler kabuksuz olarak 6. aydan itibaren verilir. Kurubaklagiller

36 Alerji yapma riski olmasından dolayı 1 yaşına kadar bebek beslenmesinin içinde yer almamalı. BAL

37 EK BESİNLERE GEÇERKEN ; Çocuğa ek besinler teker teker ve alıştırarak verilmelidir. Yeni besin çocuk açken verilmelidir. Yeni besin azar azar verilir, çocukta alerjik bir reaksiyon gelişmişse miktarı yavaş yavaş artırılır.

38 EK BESİNLERE GEÇERKEN ; Ek besinler bebeğe verilirken iyice yıkanmalı, temizlenmelidir. Bebeğe verilen besin alerji yapmışsa, verilmesi kesilir. 15-20 gün sonra yeniden denenmelidir.

39 1 – 2 YAŞ ÇOCUK BESLENMESİ

40 1-5 Yaş Oyun Grubu Çocuklar Çocuğu BAĞIMSIZLIK

41 Çocuğun beslenme alışkanlıklarını neler belirler?  Anne, baba ve varsa bakıcının kendi yiyecek alışkanlıkları, sevdikleri ve sevmedikleri besinler çocuk tarafından taklit edilir.  Anne ve babanın çocuğun yemesi konusundaki ısrarları, ödüllendirme, ceza verme gibi yanlış davranışlar çocuğun yeme alışkanlığını olumsuz etkiler.

42 Aile çocuğun yediklerini diğer çocuklarla kıyaslamamalı ve daha fazla yemesi için zorlanmamalı Çocuğun Beslenmesi Aile ve çevrenin beklentisi ? Annenin isteği? Çocuğun gereksinmesi?

43 Çocuklar devamlı bir büyüme-gelişme sürecindedirler. Daha çok değil bir kaç ay önce yere basamazken…

44 Bugün bir bakmışsınız teknolojiyi sizden iyi kullanmaya başlamış!

45

46 www.diyetisyenara.com B izi Destelemek için Lütfen ÜYE olunuz… Dyt. H. Rana BAYRAKTAROGLU Bu sunumdan alıntı yapmak veya bu makaleyi web sitelerine eklemek istenildiğinde aşağıdaki metin eklenen sayfanın görünen bir kısmın yer almalıdır. "Diyetisyen H. Rena BAYRAKTAROGLU tarafından kaleme alınan 0-2 YAŞ SAĞLIKLI GELİŞEN BEBEĞİM başlıklı sunumu tüm hakları Diyetisyen H. Rana BAYRAKTAROGLU ‘na aittir ve bu sunum www.diyetisyenara.com arşivlerinde yer almaktadır. www.diyetisyenara.com


"Www.diyetisyenara.com B izi Destelemek için Lütfen ÜYE olunuz… Dyt. H. Rana BAYRAKTAROGLU Bu sunumdan alıntı yapmak veya bu makaleyi web sitelerine eklemek." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları