Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

NUMARALANDIRMA VE KOD SİSTEMİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "NUMARALANDIRMA VE KOD SİSTEMİ."— Sunum transkripti:

1 NUMARALANDIRMA VE KOD SİSTEMİ

2 DAYANIKLI TAŞINIRLARIN NUMARALANDIRILMASI
GİRİŞ KAYDI YAPILAN DAYANIKLI TAŞINIRLARA, TAŞINIR KAYIT VE KONTROL YETKİLİSİ TARAFINDAN BİR SİCİL NUMARASI VERİLİR. BU NUMARA YAZMA, KAZIMA, DAMGA VURMA VEYA ETİKET YAPIŞTIRMA SURETİYLE TAŞINIRIN ÜZERİNDE KALICI OLACAK ŞEKİLDE BELİRTİLİR. FİZİKİ VE KULLANIM ÖZELLİKLERİ NEDENİYLE NUMARALAMA MÜMKÜN OLMAYAN TAŞINIRLARA BU İŞLEM UYGULANMAZ.

3 SİCİL NUMARASI ÜÇ GRUP RAKAMDAN OLUŞUR
SİCİL NUMARASI ÜÇ GRUP RAKAMDAN OLUŞUR. BİRİNCİ GRUP RAKAM, TAŞINIRIN DAYANIKLI TAŞINIRLAR DEFTERİNDE AYRINTILI İZLENMEK ÜZERE KAYDEDİLDİĞİ TAŞINIR KODUNDAN, İKİNCİ GRUP RAKAM TAŞINIRIN GİRİŞ KAYDEDİLDİĞİ YILIN SON İKİ RAKAMINDAN, ÜÇÜNCÜ GRUP RAKAM İSE TAŞINIRA VERİLEN GİRİŞ SIRA NUMARASINDAN OLUŞUR.

4 ÖRNEĞİN; 2007 YILINDA EDİNİLEN BİR ADET MASAÜSTÜ BİLGİSAYAR DAYANIKLI TAŞINIRLAR DEFTERİNE 52 SIRA NUMARASIYLA KAYDEDİLDİ, SİCİL NO’SU: / 07 / 52 TAŞINIR KODU YILIN SON İKİ RAKAMI GİRİŞ SIRA NO.SU

5 TAŞINIR KODLARI ve DETAYLI HESAP PLANI
TAŞINIRIN BAKANLIKÇA BELİRLENEN DÜZEY DETAY KODUNDAN SONRAKİ DETAY KOLARI (III. DÜZEY VE SONRASI), KAMU İDARELERİNCE ÖLÇÜ BİRİMİ ESAS ALINARAK BELİRLENİR. KAPSAMDAKİ KAMU İDARELERİNİN MUHASEBE DETAYLI HESAP PLANLARI, YÖNETMELİK EKİNDEKİ TAŞINIR KOD LİSTESİNE UYGUN OLARAK BELİRLENİR.

6 HARCAMA BİRİMİ ve AMBARLARIN KODLANMASI ve SAYIŞTAYA BİLDİRİLMESİ
1-KAPSAMDAKİ KAMU İDARELERİNDE HARCAMA BİRİMLERİNE VE BUNLARA BAĞLI AMBARLARA BİRER KOD NUMARASI VERİLİR; Harcama birimlerine 2 grup ve 11 rakamdan oluşan kod verilir. 1. grup ( ) 8 karakterdir ve idarenin analitik bütçe kurumsal kodudur. 2. grup 3 karakterdir ve say2000i sisteminde kullanılan, Bakanlıkça verilen birim kodudur.

7 Harcama birimleri bünyesindeki ambarlara harcama yetkililerince bir düzeyli, iki karakterden oluşan kod verilir. Bu kod harcama birimindeki ambar sayısını gösterir. Ambar bağlı olduğu harcama birimi ile birlikte tanımlanır. 2-BU KODLAR TAŞINIR KAYIT KONTROL YETKİLİLERİ VE TAŞINIR KONSOLİDE GÖREVLİLERİNCE YAPILAN İŞLEMLERE AİT BELGE VE CETVELLERDE KULLANILIR. 3-KAMU İDARELERİ HER MALİ YILBAŞINDAN ÖNCE HARCAMA BİRİMLERİNİ VE BUNLARA BAĞLI AMBARLARIN ADRESLERİNİ VE TAŞINIR KAYIT KONTROL YETKİLİLERİNİN AD, SOYAD VE UNVANLARINI,YIL İÇİNDEKİ DEĞİŞİKLİKLERİ SAYIŞTAYA BİLDİRİR.

8 ENVANTERİ YAPILAN TAŞINRLARIN MUHASEBE BİRİMLERİNE BİLDİRİLMESİ
HARCAMA BİRİMLERİNCE 150, 253, 254, 255 HESAP KODLARINDA İZLENEN TAŞINIRLARIN FİİLİ ENVANTERİ TARİHİ İTİBARIYLA YAPLIR. TAŞINIRLAR VARSA KAYITLI DEĞERİ ÜZERİNDEN, YOKSA DEĞER TESPİT KOMİSYONUNUN BELİRLEYECEĞİ DEĞER ÜZERİNDEN DÜZENLENEN T.İ.F. İLE İLGİLİ DEFTERLERE KAYDEDİLİR. DÜZENLENEN T.İ.F.NİN BİRER NÜSHASI MUHASEBE BİRİMİNE GÖNDERİLİR.

9 MUHASEBE BİRİMLERİNCE DAHA ÖNCE 150, 253, 254, 255 HESAP KODLARINA KAYDEDİLEN DEĞERLER TARİHİ İTİBARIYLA TUTARLAR ÜZERİNDEN BİR TARAFTAN NET DEĞER HESABINA BORÇ, İLGİLİ HESAPLARA ALACAK KAYDEDİLEREK HESAPLARDAN ÇIKARILIR, DİĞER TARAFTAN T.İ.F.DE GÖSTERİLEN TAŞINIRLAR TARİHİ İTİBARIYLA İLGİLİ HESAPLARA GİRİŞ KAYDEDİLEREK ENVANTER KAYITLARIYLA UYGUNLUĞU SAĞLANIR.


"NUMARALANDIRMA VE KOD SİSTEMİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları