Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

EXCEL 2003 Ders 3,4,5,6. HESAPLAMALAR Fonksiyon Düğmesi Bu düğmeye tıkladığımızda karşımıza 5 tane seçenek çıkmaktadır. Bunlar; 1. Sum(Topla)= Belirtilen.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "EXCEL 2003 Ders 3,4,5,6. HESAPLAMALAR Fonksiyon Düğmesi Bu düğmeye tıkladığımızda karşımıza 5 tane seçenek çıkmaktadır. Bunlar; 1. Sum(Topla)= Belirtilen."— Sunum transkripti:

1 EXCEL 2003 Ders 3,4,5,6

2 HESAPLAMALAR Fonksiyon Düğmesi Bu düğmeye tıkladığımızda karşımıza 5 tane seçenek çıkmaktadır. Bunlar; 1. Sum(Topla)= Belirtilen hücrelerdeki sayıların toplamını verir. 2. Average(Ortalama)= Belirtilen hücrelerdeki sayıların ortalamasını bulur.

3 Devam... 3. Count(Say)= Belirtilen hücrelerdeki girdi sayısını bulur. 4. Max(Maksimum)= Belirtilen hücrelerdeki en büyük değeri bulur. 5. Min(Minimum)= Belirtilen hücrelerdeki en küçük değeri bulur.

4

5 Yüzdelikleri ile çarpıldı. =B2*0,5+C2*0,3+D2* 0,2 MAX MIN AVERAGE COUNT

6 FORMAT CELLS Ayarlama yapmak istediğimiz hücre veya hücreleri seçtikten sonra üzerine “sağ tuş Format Cells” yolu izlenerek ulaşılabilir. Bir sonraki ekrandan itibaren bu seçenek altında bulunan altı ana başlığın İngilizce ve Türkçe ekran görüntülerini görebilirsiniz.

7 FORMAT CELLS EKRAN GÖRÜNTÜLERİ

8 NUMBER(SAYI) SEKMESİ

9 CURRENCY(PARA BİRİMİ)

10 ACCOUNTING(FİNANSAL)

11 DATE(TARİH)

12 TIME(SAAT)

13 PERCENTAGE(YÜZDE ORANI)

14 FRACTION(KESİR)

15 SCIENTIFIC(BİLİMSEL)

16 TEXT(METİN)

17 SPECIAL(ÖZEL)

18 CUSTOM(İSTEĞE UYARLANMIŞ)

19 FORMAT CELLS EKRAN GÖRÜNTÜLERİ

20

21

22

23

24 YÜZDELİK HESAPLAMA Biçimlendirme araç çubuğunda bulunan “% (Percent Style)” ile yüzdelik oranı belirleyebiliriz.

25 UYGULAMA Örneğin; Herhangi bir satışın KDV oranını hesaplamamız gerekmektedir. Bunu yapmak için hücrenin üzerine gidip Biçimlendirme Araç Çubuğu üzerinde bulunan “%” işaretine basıyoruz ve istediğimiz oranı giriyoruz(örneğin 15). Daha sonra herhangi bir malın KDV miktarını öğrenmek için Malın alış fiyatı ile “15%” yazılı olan hücreyi seçip çarpıyoruz. Bu bize girdiğimiz mal fiyatının KDV oranını otomatik olarak verecektir.

26

27 FİLTRE OLUŞTURMAK Excel içerisine girdiğimiz verileri “Filtreleri” kullanarak sınırlandırabiliriz. Örneğin; Bir şirketin herhangi bir günde yaptığı harcamaları ve gelirleri görmek istiyorsunuz. Bunu Filtre oluşturarak kolayca ve verileriniz kaybolmadan gerçekleştirebilirsiniz.

28 Devam... Bir Filtre yaratmak için filtre uygulamak istediğiniz gruptaki hücreyi tıklar ve “veri menüsünden otomatik filtre uygula (Data menüsünden Filter oradan da AutoFilter)” seçeneği seçilir. Bu seçeneği seçtiğinizde, seçmiş olduğunuz hücrenin sağ alt köşesinde aşağı ok düğmesi otomatik olarak eklenir.

29 Freeze Panes Bu komutun amacı sayfamızda aşağı doğru gittiğimizde seçilen bölgenin her zaman en üst kısımda görünmesidir. Örneğin; bir önceki örnekteki aşağı doğru gittiğimizde, başlıkların yani günlerin ne kadar aşağı gidersek gidelim her zaman en üst kısımda kalmasını istiyorsak bu komutu kullanmamız gerekir.

30 UYGULAMA Yine bir önceki örneği göz önünde bulundurursak “B2” hücresine geldimizde(hücre içerisine girmeden) “Window” ana menüsünden Freeze Panes seçeneği seçilir. Seçtiğimiz anda gerçerli olan hücrenin sağından, yukarıdan aşağıya doğru ve üstünden siyah bir çizgi otomatik olarak çekilir. Bu Freeze özelliğinin olduğunu gösterir. Bunu yaptıktan sonra ne kadar aşağıya inersek inelim “Günler” her zaman en üstte bulunacaktır. Bu özelliği kaldırmak için yine ayni yol takip edilir. Window menüsünden “Unfreeze Panel” seçilir.

31 FREEZE PANES FİLTRE

32


"EXCEL 2003 Ders 3,4,5,6. HESAPLAMALAR Fonksiyon Düğmesi Bu düğmeye tıkladığımızda karşımıza 5 tane seçenek çıkmaktadır. Bunlar; 1. Sum(Topla)= Belirtilen." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları