Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AĞ TEMELLERİ 2.HAFTA Öğr.Gör. Ercan ÇİMŞİR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AĞ TEMELLERİ 2.HAFTA Öğr.Gör. Ercan ÇİMŞİR."— Sunum transkripti:

1 AĞ TEMELLERİ 2.HAFTA Öğr.Gör. Ercan ÇİMŞİR

2 KONULAR Ağlarının Sınıflandırılması

3 Bilgisayar Ağlarının Sınıflandırılması
Kapsadıkları alana, İletişim teknolojilerine, Ağ yapılarına, göre sınıflandırılmaktadır.

4 1) Kapsadıkları Alana Göre Bilgisayarların Sınıflandırılması
Kapsadıkları alana göre bilgisayar ağlarını genel olarak 3 sınıfa ayırmak mümkündür: Yerel Alan Ağları (Local Area Networks-LAN) Metropolitan Alan Ağları (Metropolitan Area Networks-MAN) Geniş Alan Ağları (Wide Area Networks -WAN)

5 1.a) Yerel Alan Ağları (LAN) - I
Yüksek hızlı ve genelde tek bir bina yada yerleşke içerisinde (1-1000m arasındaki) kurulan ağları tanımlar. Yerel ağ içinde bilgisayarlar, workstation, yazıcılar, çiziciler, disk sürücüleri ve diğer çevre birimleri yer alabilir.

6 1.a) Yerel Alan Ağları (LAN) - II
Kablolu veya kablosuz olarak kurulabilir. LAN’lar bilgisayar kullanıcılarına uygulamalara ve cihazlara ulaşım, bağlı kullanıcılar arasında dosya değişimi, elektronik posta ve diğer uygulamalar yoluyla haberleşme gibi çeşitli avantajlar sağlarlar.

7 1.a) Yerel Alan Ağları (LAN) - III
Bir oda yada bir ev içindeki çeşitli cihazların birbirleri ile yada bir bilgisayar ile haberleşmesini sağlayan küçük çaplı LAN’lara PAN (Personal Area Network) adı verilir. Türkçesi kişisel alan ağı olan PAN’lar bluetooth gibi limitli alanı kapsayan kablosuz veya bunun benzeri kısa menzilli kablolu cihazların oluşturduğu ağlara denir.

8 1.b) Metropol (Şehir) Alan Ağı (MAN) - I
MAN’lar LAN’ların şehir çapındaki büyük türleridir. LAN’larla benzer teknolojileri kullanırlar. Üniversitelerde, büyük iş yerlerinde oluşturulan ağlar bu kategoriye girer.

9 1.b) Metropol (Şehir) Alan Ağı (MAN) -II
Genellikle şehrin bir kısmını (1-100km) kapsayan yerleşkeler arası veri alışverişini sağlayan ağlardır. Mesafeye ve coğrafyaya göre kablolu yada kablosuz veri transferi seçilebilir.

10 1.c) Geniş Alan Ağları (WAN) - I
Bir ülke ya da dünya çapında yüzlerce veya binlerce kilometre mesafeler arasında iletişimi sağlayan ağlardır. Coğrafi olarak birbirinden uzak yerlerdeki (şehirlerarası/ülkelerarası) bilgisayar sistemlerinin veya yerel bilgisayar ağlarının (LAN) birbirleri ile bağlanmasıyla oluşturulur.

11 1.c) Geniş Alan Ağları (WAN) - II
Genellikle kablo ya da uydular aracılığı ile uzak yerleşimlerle iletişimin kurulduğu bu ağlarda çok sayıda iş istasyonu kullanılır.

12 WAN… Genelde WAN için iki ayrım yapılır; Enterprise WAN Global WAN
Bir kuruluşun tüm LAN’lerini bağlar. Çok büyük ya da bölgesel sınırları olan ağları kapsar. Global WAN Tüm dünyayı kaplayan bir ağ olabileceği gibi, bir çok ulusal sınırları ve pek çok kuruluşun ağını kapsar.

13 LAN-MAN-WAN Karşılaştırılması
Coğrafi Büyüklük 1.000’lerce km 1-100 km arası 0-5 km Düğüm Sayısı 10.000’lerce 1-500 1-200 Bit Hızı kbits/s 1-100 Mbits/s Gecikme > 0.5 sn ms 1-100 ms Yönlendirme Karmaşık Basit Yok Bağlantı Aygıtı Yönlendiriciler Köprüler

14

15 2) İletim Teknolojilerine Göre Ağların Sınıflandırılması
Veri iletimi sırasında kullandığı teknolojiye göre değerlendirildiğinde ağlar; Yayın ağları (Broadcast Network) Anahtarlamalı ağlar (Switched Networks) olarak iki grupta toplanmaktadır.

16 2.a) Yayın ağları (Broadcast Networks)
Yayın ağlarında tek bir iletişim ortamı ağa bağlı tüm bilgisayarlar tarafından paylaşılır. Bir bilgisayarın yaptığı yayın, diğer tüm bilgisayarlar tarafından dinlenir. Yayın yapacak olan, çoğu zaman önce ortamı dinler. Başka yayın yapan yoksa göndermek istediği bilgiyi paketler halinde iletişim ortamına aktarır.

17 Yayın ağları… Her bir pakette, gönderilmesi hedeflenen bilgisayar ya da bilgisayar adresleri vardır. İlgili bilgisayarlar, iletişim ortamından kendilerine gelen paketi alırlarken, diğer bilgisayarlar paketin adres kısmında olmadıklarını gördükten sonra paket için başka bir işlem yapmazlar.

18 Yayın ağları… Bir paket sadece bir bilgisayara gönderiliyorsa tekli yayın (unicasting) Birden fazla bilgisayara gönderiliyorsa çoklu yayın (multicasting) Tüm bilgisayarlara gönderiliyorsa da genel yayın (boardcasting) olarak adlandırılır.

19 Yayın ağları… Yayın ağlarına örnek olarak paket radyo ağları ve uydu ağları verilebilir. Bu ağlarda bilgisayarlar bir anten aracılığı ile aktarım yapar ve tüm bilgisayarlar aynı kanalı yada aynı radyo frekansını paylaşır.

20 2.b) Anahtarlamalı Ağlar (Switched Networks)
Anahtarlamalı ağlar, yayın ağlarından farklı bir prensipte çalışmaktadır.

21 Anahtarlamalı Ağlar… Bu ağlarda veri, alıcı-verici bilgisayarlar arasında bir dizi düğüm ile iletilir. Bir birimi ağa bağlayan düğümler genellikle noktadan noktaya (peer to peer) özel (dedicated) bağlantılardır. Alıcı ve verici dışındaki diğer düğümler verinin içeriği ile ilgilenmez. Amaç, iki nokta arasında veriyi hedefe varana kadar bir düğümden diğerine aktararak taşımaktır.

22 Anahtarlamalı Ağlar… Bu ağlarda, kullanılan düğümler arasında bir bağlantı kurulur. Kurulan bağlantının niteliğine göre anahtarlamalı ağlar, Devre Anahtarlamalı Ağlar Paket Anahtarlamalı Ağlar olmak üzere ikiye ayrılır. Anahtarlamalı ağların kullanıldığı, bilinen bir örnek Geniş Alan Ağları(WAN)’dır.

23 2.b-i) Devre Anahtarlamalı Ağlar
Bu ağlarda, iki bilgisayar arasındaki düğümler üzerinden yalnız gönderilen verinin kullanımına ayrılmış bir iletişim yolu kurulur. Her linkteki bir mantıksal kanal, kurulan bağlantı için ayrılmaktadır. Kaynak bilgisayarın ürettiği veri , bu ayrılmış yol üzerinden hızlı bir biçimde gönderilmektedir.

24 Devre Anahtarlamalı Ağlar…
Gelen veri düğümlerde herhangi bir gecikme olmaksızın uygun kanala yönlendirilir ya da anahtarlanır. Devre anahtarlamalı ağlara örnek olarak telefon ağları verilebilir.

25 2.b-ii) Paket Anahtarlamalı Ağlar
Paket anahtarlamalı ağlarda ise veri, paket olarak adlandırılan küçük parçalar halinde gönderilir. Ağın aktarım kapasitesi aynı anda gönderim yapan birden fazla bilgisayar tarafından kullanıma uygundur. Her bir paket kaynaktan hedefe varıncaya kadar düğümden düğüme aktarılır.

26 Paket Anahtarlamalı Ağlar…
Her bir düğümde paketin tamamı alınır, depolanır ve tekrar aktarılır. Paket anahtarlamalı ağların en karmaşık ve gerekli özelliklerinden biri yönlendirmedir. Bu işlem de çeşitli ağ cihazlarının yardımıyla gerçekleştirilir.

27 3) Ağ Yapılarına (Topoloji) göre Ağların Sınıflandırılması
Topoloji, bir ağdaki bilgisayarların nasıl yerleşeceğini, nasıl bağlanacağını, veri iletiminin nasıl olacağını belirleyen genel yapıdır.

28 Temel Topoloji Türleri
Doğrusal (Bus Topology) Halka (Ring Topology) Yıldız (Star Topology) Ağaç (Tree Topology) Örgü (Mesh Topology) LAN WAN * 1. hafta sunusunda ağ topolojileri anlatılmıştır.

29 Ağ cihazları hakkında araştırma yapınız…


"AĞ TEMELLERİ 2.HAFTA Öğr.Gör. Ercan ÇİMŞİR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları