Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AĞ TEMELLERİ 8.HAFTA Öğr.Gör. Ercan ÇİMŞİR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AĞ TEMELLERİ 8.HAFTA Öğr.Gör. Ercan ÇİMŞİR."— Sunum transkripti:

1 AĞ TEMELLERİ 8.HAFTA Öğr.Gör. Ercan ÇİMŞİR

2 KONULAR IP Adresleri

3 IP ADRESLERİ İnternet gibi TCP/IP protokol grubunu kullanan bir ağa katılan her bilgisayara tek ve eşsiz bir ip adresinin otomatik veya statik olarak verilmesi gerekmektedir. Bu adresi kullanarak ağ üzerindeki bir bilgisayara ulaşım sağlanabilmektedir.

4 32 bitlik ip adresleri (IPv4) okunmasının kolaylaştırılması amacı ile dört adet 8 bitlik bölümlerle (oktet) ifade edilmektedir.

5 IP Adres Sınıfları Dünya üzerinde farklı büyüklükte bir çok ağ bulunmaktadır. İnternet bu ağların birleştirilmesi sonucu ortaya çıkan bir ağdır. İnterneti oluşturan farklı sayıdaki, büyüklükteki ağların farklı sayıda ip adresleri kullanmaları gerekmektedir.

6 IP Adres Sınıfları Ip adresi ağ adresi (Network ID) ve düğüm adresi (Host ID) olmak üzere iki ayrı bölüme ayrılmaktadır. Ağ adresi bölümü bilgisayarların bulunduğu ağ (segment) numarasını, Düğüm (host) adresi ise bilgisayarın ya da ağ cihazlarının numarasını göstermektedir. Yönlendiriciler tüm yönlendirme işlemlerini ağ adreslerine bakarak gerçekleştirmektedir.

7 IP Adres Sınıfları Ip adreslerinin ağlara dağıtılmasını kolaylaştırmak amacı ile internet üzerinde kullanılan ip adresleri 5 adet alt sınıfa ayrılmıştır. Bunlar, A,B,C,D,E sınıfı adresleri olarak adlandırılmaktadırlar. Bir ağ üzerinde kurulacak ip sınıfı doğrudan ağın büyüklüğü ile ilgili olmaktadır.

8 IP Adres Sınıfları

9 A Sınıfı Adresler A sınıfı adreslerde ağ adresi ilk 8 bit (oktet) ile belirlenirken, geriye kalan 24 bit (3 oktet) ise o ağdaki bilgisayarların numarasını göstermektedir.

10 A Sınıfı Adresler Adreste ilk bit değeri 0 olduğundan ağ adresini belirleyen bölüm arasındadır. Fakat ve adresler özel amaçlı kullanıldığı için, A sınıfı ağlar 126 tanedir. Her bir ağda adet ( ) bilgisayar numarası bulunabilmektedir. Fakat her bir ağ içerisinde ağı temsil eden bir ağ adres (X.0.0.0) ve o ağdaki makinelerin broadcast mesaj gönderebileceği bir adres (X ) bilgisayar adresleme de kullanılmamaktadır.

11 A Sınıfı Adresler Bu nedenle her bir A sınıfı ağda toplam adet ( ) bilgisayar adreslenebilmektedir. Ağ adres aralığı: – arasındadır. A sınıfı adresler oldukça büyük firmalar tarafından kullanılmaktadır. (Örn. IBM)

12 B Sınıfı Adresler B sınıfı ağlarda ilk iki bit 1 ve 0 olacak şekilde sabittir. Bu iki bitin dahil olduğu 16 bit ağı temsil ederken sonraki 16 bit bilgisayar numaralarına ayrılmıştır.

13 B Sınıfı Adresler B sınıfı adresler ile adet (16.382) ağ ve her bir ağda adet (65.534) bilgisayar adreslenebilmektedir. Ağ adres aralığı: – arasındadır. Bu tür adresler büyük ve orta boyutlarda ağlar için kullanılmaktadır. Genellikle ISS (İnternet Servis Sağlayıcı) veya büyük üniversiteler tarafından kullanılmaktadır.

14 C Sınıfı Adresler C sınıfı adres alanı içinde ağlar ilk üç biti 110 olacak şekilde 24 bit ile belirtilirken, her ağ içindeki bilgisayar numaraları 8 bit ile temsil edilir.

15 C Sınıfı Adresler C sınıfı adresler ile adet ( ) ağ ve her ağ içinde 28-2 adet (254) bilgisayar adreslenebilmektedir. Ağ adres aralığı: – arasındadır. C sınıfı adresleri genelde kamu kuruluşları kullanmaktadır.

16 D Sınıfı Adresler D sınıfı adresler özel amaçlı adresler olup bir datagramın bir çok sisteme dağıtılması için kullanılır. D sınıfı adresler multicast (çoklu yayın) adresleri olarak bilinirler. Multicast adresleri bir verinin bir çok bilgisayara veya ağ cihazına gönderilme isine verilen addır.

17 D Sınıfı Adresler Multicast adresler kalıcı veya geçici olarak tanımlanmaktadır. (yerel ağda bulunan tüm bilgisayar ve ağ cihazları) (yerel ağda bulunan yönlendiriciler) Bu adreslere örnek olarak verilebilir.

18 E Sınıfı Adresler E sınıfı adreslerin özelliği gizli tutulmakla beraber gelecekte kullanılmak üzere ayrılmışlardır.

19 Özel Adresler Ip adreslerinin ve Ip sınıflarında bulunan bazı ağlar özel amaçlarla kullanılmaktadır. , , gibi ağ adresleri herkesin kullanımına açık özel ağ adresleridir. Ayrıca test amaçlı kullanılan ve her makinenin kendisini belirttiği kabul edilen ip adresi de bulunmaktadır.

20 IPv6 Günümüzde kullanılan IP protokolü IPv4 olarak adlandırılmaktadır.
IPv6 (yeni nesil ip), TCP/Ip’nin yönlendirme katmanında kullandığı yeni geliştirilen bir protokoldür. Ipv6’nın getirdiği en önemli yenilik adreslemenin 32 bitten 128 bite çıkarılmasıdır.

21 IPv6 Bu sayede özellikle mobil cihazlarında internete bağlanması ile gelecekte bir darboğaz olması tahmin edilen adreslenebilecek bilgisayar sayısı artırılmıştır. IPv4 = 32 bit= 232= =4.3* 109 (adet IPv4) IPv6=128 bit= 2128= =3,4*1038 (adet IPv6)


"AĞ TEMELLERİ 8.HAFTA Öğr.Gör. Ercan ÇİMŞİR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları