Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

CUMHURİYET İLKOKULU REHBERLİK SERVİSİ 2012-2013 8.SINIF ÖĞRENCİLERİNİN SINAV SİSTEMİ ( SBS )

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "CUMHURİYET İLKOKULU REHBERLİK SERVİSİ 2012-2013 8.SINIF ÖĞRENCİLERİNİN SINAV SİSTEMİ ( SBS )"— Sunum transkripti:

1 CUMHURİYET İLKOKULU REHBERLİK SERVİSİ SINIF ÖĞRENCİLERİNİN SINAV SİSTEMİ ( SBS )

2 Milli Eğitim Bakanlığı 3 yıla yayılan SBS uygulamasını değiştirmiş ve sadece 8. sınıf öğrencileri için yeni bir sınav sistemi oluşturmuştur. Ortaöğretime Geçiş Sisteminde Tek Sınavlı Yeni Sistem

3 Eğitim Öğretim yılında itibaren Ortaöğretime Yerleştirmede tek sınav uygulanacak. 8. sınıf sonunda yapılacak SBS’nin puanı aralığında hesaplanacak. YBP hesaplanmasında öğrencinin başarısı diğer öğrencilerle ilişkilendirilmeyecek. Okulun en başarılı öğrencisinin başarısından diğer öğrencileri etkilenmeyecek. YENİ SİSTEM NELER GETİRİYOR

4 Öğrencinin derslerden aldığı YIL SONU NOTLARI, o derslere ait haftalık ders saati sayısı ile çarpılacak ve AĞIRLIKLI YIL SONU BAŞARI PUANI elde edilecek YIL SONU BAŞARI PUANI(YBP)

5 Derslerden Tam Puan Aldığı Varsayılan Bir Öğrencinin Yıl Sonu Başarı Puanının Hesaplanması YILSONU BAŞARI PUANI= 2535/28=90,536

6 Seviye Belirleme Sınavında ;  Türkçe  Matematik  Fen Bilgisi  Sosyal Bilgiler  Din K. ve A.B.  İngilizce  Müzik  Beden Eğitimi  Resim İş  Tekn. ve Tasarım  Seçmeli Dersler  Rehberlik  Sosyal etkinlikler

7 Ancak, bu derslerden alınan notlar Yıl Sonu Başarı Puanına etki edeceği için önemlidir. Seviye Belirleme Sınavında ; Müzik, Beden Eğitimi, Görsel Sanatlar, Teknoloji ve Tasarım, Seçmeli Derslerden sınavda sorulmayacaktır.

8 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersinden Muaf Olan Öğrenciler; Sınavda; sosyal bilgiler testi içinde yer alan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden sorulan 3 soruyu cevaplamayacaklar. Bu soruların yerine kitapçıkta yer alan diğer/alternatif sosyal bilgiler sorularını cevaplayacaklardır.

9

10

11 SBS puanı aralığında gelecek. Öğrencinin 100 üzerinden hesaplanmış 6-7 ve 8. sınıf Yıl Sonu Başarı Puanları, öğrencinin SBS puanı ile toplanacak ve 2’ye bölünecek.

12 Örnek OYP Hesaplama 6. sınıf YBP : sınıf YBP : sınıf YBP : 92 SBS Puanı : 640 OYP = ( )/2 OYP PUANI = 457

13 Seviye Belirleme Sınavı, zorunlu bir sınav değildir. Ancak; merkezi sistemle öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına yerleştirmede kullanılacak puana etkisi bakımından öğrencilerin bu sınavlara girmesi tavsiye edilmektedir.

14 Herhangi bir sebeple Seviye Belirleme Sınavına katılamayan öğrencinin sınava girmediği için sınavla müracaat edilen ORTA ÖĞRETİM kurumlarına başvuru yapamayacaktır.

15 8. sınıflarda; Seviye Belirleme Sınavı aynı zamanda PYBS (Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı olarak kabul edilmektedir.) Önemli ! Polis kolejlerine ve askeri okullara başvurmak isteyen 8. sınıf öğrencileri iki aşamalı değerlendirmeden geçer; I.Aşama: Seviye Belirleme Sınavları (SBS) sonunda hesaplanan Ortaöğretim Yerleştirme Puanına (OYP) göre Polis Kolejine Giriş Sınavına katılma hakkı kazanır. II. Aşama: Bu okullar tarafından yapılacak olan sınavdır.

16 OGES İLE HER TÜRLÜ ANADOLU LİSELERİNE FEN LİSELERİNE SAĞLIK MESLEK LİSELERİNE SOSYAL BİLİMLER LİSELERİNE ÖĞRETMEN LİSELERİNE SINAVLA ÖĞRENCİ ALAN MESLEK LİSELERİNE POLİS KOLEJİNE GİRİLEBİLİR Sürüye uyduk bir kere Peki ama siz bu SBS’ ye neden hazırlanıyorsun uz?

17 Ortaöğretime geçiş kapsamında Seviye Belirleme Sınavı 08 Haziran 2013’te yapılacaktır. Sınav başvuruları ise 04/22 Mart 2013 tarihleri arasında olacaktır. Başvuru ücreti 10TL’dir. 8. sınıflar 08 Haziran 2013 saat 10.00’da Not: Öğrencinin, sınav günü en geç 09:30’da sınav yerinde hazır bulunması gerekir.

18 Sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarını tercih edebilmek için; Bakanlıkça belirlenen baraj puan düzeyini geçmiş olmaları şartı aranmaktadır. Öğrenciler, almış oldukları Ortaöğretime Yerleştirme Puanlarına (OYP) ve yapmış oldukları tercihlere göre Millî Eğitim Bakanlığı tarafından merkezi sistemle yerleştirilecektir. Özel yetenek gerektiren liselere (Spor Liseleri ve Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri) öğrenci alımı mevcut sistemdeki şekliyle (bu okullar için belirlenmiş şartlar) devam edecektir.

19 SINAV SONUÇLARININ BİLDİRİLMESİ 2013-SBS sonuçları 12 Temmuz 2013 tarihinde ilan edilecektir. Öğrencilere sınav sonuç belgesi posta yoluyla gönderilmeyecektir. Sonuçlar ile internet adreslerinde yayımlanacaktır.

20 İLİLÇEOKUL ADIKont.say.ALANTaban P.Tavan P, EDİRNEMERKEZ EDİRNE ANADOLU SAĞLIK MESLEK LİSESİ24Hemşirelik EDİRNE MERKEZ EDİRNE ANADOLU SAĞLIK MESLEK LİSESİ 24Acil tıp EDİRNE KEŞAN KEŞAN ANADOLU SAĞLIK MESLEK LİSESİ 24 Hemşirelik EDİRNEKEŞAN KEŞAN ANADOLU SAĞLIK MESLEK LİSESİ24 Acil tıp EDİRNEUZUNKÖPRÜ Hüseyin Çorum Anadolu Sağlık Meslek Lisesi 24 Hemşirelik EDİRNE UZUNKÖPRÜ Hüseyin Çorum Anadolu Sağlık Meslek Lisesi 24Acil tıp EDİRNEUZUNKÖPRÜ Hüseyin Çorum Anadolu Sağlık Meslek Lisesi 24Tıbbi Labaratuv EDİRNE MERKEZ Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesi 104 Fen bilimleri EDİRNEKEŞAN Keşan Fen Lisesi 52 Fen bilimleri EDİRNEMERKEZ Edirne Anadolu Öğretmen Lisesi

21 İLİLÇEOKUL ADIKont.say.ALANTaban P.Tavan P, EDİRNEKEŞAN Keşan Anadolu Öğretmen Lisesi EDİRNE UZUNKÖPRÜ TEV Orhan ÇETİN Anadolu Öğretmen L EDİRNE MERKEZ Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi EDİRNEMERKEZ Edirne Lisesi EDİRNE MERKEZ 80 Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi EDİRNE MERKEZ İlhami Ertem Anadolu Lisesi EDİRNE MERKEZ 1. Murat Anadolu Lisesi EDİRNEKEŞAN Keşan Anadolu Lisesi EDİRNEKEŞAN Yusuf Çapraz Anadolu Lisesi EDİRNEKEŞAN Keşan Lisesi

22 İLİLÇEOKUL ADIKont.say.Alan Taban P. Tavan P, EDİRNE UZUNKÖPRÜ Muzaffer Atasay Anadolu Lisesi EDİRNEUZUNKÖPRÜ Uzunköprü Anadolu Lisesi EDİRNE HavsaHavsa Anadolu Lisesi EDİRNE İpsalaİpsala Anadolu Lisesi EDİRNEKEŞAN Keşan Anadolu İmam Hatip Lisesi90 İmam hatip programı EDİRNEKEŞAN İlhami Ertem Ticaret Meslek Lisesi30 Bilişim teknolojile ri EDİRNEKEŞAN Ticaret ve Sanayi Odası Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi60 Bilişim teknolojile ri EDİRNE KEŞAN Keşan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi 30 Elektrik- elektronik teknolojisi

23 BAŞARILAR DİLERİZ… DİLERİZ…


"CUMHURİYET İLKOKULU REHBERLİK SERVİSİ 2012-2013 8.SINIF ÖĞRENCİLERİNİN SINAV SİSTEMİ ( SBS )" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları