Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DOĞAN HASOL ŞAHİN ÇELİK-20643538.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DOĞAN HASOL ŞAHİN ÇELİK-20643538."— Sunum transkripti:

1 DOĞAN HASOL ŞAHİN ÇELİK

2 DOĞAN HASOL - HAYATI 1937 Sivas’ta doğan Doğan Hasol 1956'da Galatasaray Lisesi'ni, 1961'de İstanbul Teknik üniversitesi Mimarlık Fakültesi'ni bitirdi. Bir süre aynı fakültede asistanlık yaptı. Yine 1961'de öğrenciyken Mimarlık ve Sanat Dergisi'ni çıkaran gruba katıldı 'da Mimarlar Odası İstanbul Şubesi'nin Sekreter üyeliği'ni, arasında da Mimarlar Odası'nın dergisi MİMARLIK'ın Yazı İşleri Müdürlüğü'nü yaptı. Mimarlar Odası Yönetim Kurullarında görev aldı. 1968'de bir grup arkadaşıyla birlikte, yapı alanında bir bilgi merkezi olan ve Türkiye'de mimarlık mesleğinin gelişmesine büyük katkılar getiren Yapı-Endüstri Merkezi'nin kuruluşunu gerçekleştirdi. 1978'de, YEM'in üyesi olduğu Uluslararası Yapı Merkezleri Birliği (UICB)'nin Yönetim Kurulu üyeliği'ne, 1980'de Başkan Yardımcılığına, 1989 ve 1992'de üst üste iki kez üçer yıllık dönemler için Başkanlığına seçildi. Başkanlığı sona ererken kendisine UICB Genel Kurulu'nca onursal üyelik payesi verildi. 1968'den beri Yapı-Endüstri Merkezi'nin başında olan Doğan Hasol, bu kurumun bilgi merkezi işlevi doğrultusunda YAPI Dergisi'nin yanısıra başta Yapı Kataloğu olmak üzere, mesleki kataloglar ve mimarlık kitaplarının yayımlanmasına, mesleki kurslar, konferanslar, seminerler düzenlenmesine öncülük etti. Yayın etkinlikleriyle, Türk Serbest Mimarlar Derneği'nin 94/95 dönemi Basın-Yayın ödülü'nü kazandı.

3 DOĞAN HASOL - HAYATI Serbest mimarlık çalışmalarını eşi ve kızıyla birlikte kurdukları Has Mimarlık grubu içinde sürdürmektedir. Bu kapsamda eşi Hayzuran Hasol ile birlikte, yapı dalında, Mimarlar Odası'nın 1990 Ulusal Mimarlık ödülü'nü kazanmıştır. İlk baskısı 1975'te çıkan "Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü" bu alanda Türkiye'de gerçekleştirilen ilk çalışmadır. Daha sonra yayımlanan "Mimarlık ve Yapı Terimleri Sözlüğü" (İngilizce-Fransızca-Türkçe), "Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü"nü izleyen en önemli kaynak yayınlardan biri olmuştur. Yeniden ele alarak geliştirdiği bu ikinci sözlük İngilizce-Fransızca-İngilizce olarak, ünlü Fransız yayınevi Le Moniteur tarafından "Architecture et Bâtiment/Architecture and Building" adı altında 1997'de Paris'te yayımlandı.

4 MİMARLIK VE SANAT ÜZERİNE GÖRÜŞLERİ
“Mimarlık yapıtı bugün; topluma yararlılık, yaratıcılık-yenilik, sürdürülebilirlik, çağdaş dil, kimlik, çevreye duyarlılık, estetik değer, iç-dış uyumu, doğru strüktür, işlevsellik, ekonomik olma gibi ölçütlerin yanısıra ekoloji, yapı fiziği, otomasyon gibi uzmanlık katkılarını da bünyesinde bulundurmak konumundadır. Kısacası, mimarlık toplum yapısına, toplumun gereksinmelerine, ekonomik verilere, teknolojik gelişmelere bağlıdır. İnsanların yaşamını kolaylaştırmak, barınma, dinlenme, çalışma, eğlenme gibi eylemlerini sürdürebilmelerini sağlamak üzere gerekli mekânları, işlevsel gereksinmeleri ekonomik ve teknik olanaklarla bağdaştırarak estetik yaratıcılıkla tasarlama ve inşa etme sanatıdır. Başka bir tanımlamayla, yapıları ve fiziksel çevreyi tasarlama ve inşa etme sanat ve bilimidir. Kısaca, yapı ve mekân tasarımıdır. “ “Hiç kuşkusuz, estetiğin girdiği her yerde olduğu gibi mimarlıkta da sanat var. İçinde sanatsal boyut olmayan bir yapı herhalde mimarlık ürünü olarak düşünülemez.”

5 YEŞİL MİMARİ ÜZERİNE “çağdaşlık, yalınlık ve işlevsellik çerçevesinde, ‘çevreye uyumlu tasarım anlayışı’nın tüm projelerde yer alması gayretindeyiz. Özellikle benim gözettiğim önkoşul, gerek fiziki gerekse doğal çevreden ‘almadan vermek’... Yani yarattığınız projenin, eski durumdan daha iyi bir ürün olması; doğayı, teslim aldığından daha iyi bir durumda teslim etmesidir.

6 Aegean Hills Konutları
Bodrum Yalıkavak'ta,30 villa, arsanın eğiminin de verdiği olanakla, deniz manzarasını ve yeşili en üst düzeyde değerlendirecek biçimde yerleştirilmiştir. Her kat, bahçeye doğrudan açılacak biçimde düzenlenmiş, böylece evlerin içiyle doğanın bütünleşmesi amaçlanmıştır. Cephelerde düşünülen ahşap kafesler, projenin çeşitli noktalarında yinelenen bir standart öğe olarak kullanılmış, yönlere bağlı olarak yatay ya da düşey güneşkırıcı ya da yer yer mahremiyet amaçlı perdeleme öğesi olarak yer almıştır. tasarımda mavi-beyaz-yeşil birlikteliği içinde Akdeniz karakterinin yalın geometrik formlarla minimalistik bir yorumu aranmıştır. Aegean Hills Konutları

7 Ulusal Mimarlık Ödülleri, Yapı Dalı - Başarı Ödülü, (1990)
İstanbul, Çamlıca'daki bu ev yarım katlık farklarla birbirine bağlanan beş ayrı düzeyden oluşur. Çeşitli hacimler iç avlunun çevresinde yer alır. Asıl yaşama bölümü olan salon, iç avlu ile bahçe ve bitki havuzu arasına yerleştirilmiş, böylece doğa ile içiçelik sağlanmıştır. Avlu ve salondaki saydamlık sayesinde çeşitli noktalardan doğaya ve manzaraya açılan bir sürekli görsel bütünlük oluşmuştur. Mal sahibi ailenin bütün bireylerinin eğik çatı görme istekleri nedeniyle hareketli bir çatı düzeni kurulmuştur.

8 Anadolu Sağlık Merkezi
Anadolu Comfort Otel

9 Swissôtel Grand Efes

10 KAYNAKÇA Yapı Dergisi - 352 Batı Akdeniz Mimarlık – 48
Konutlar Villalar / Toplu Konut ve Siteler / Yenileme Çalışmaları Yapıdan Seçmeler, Doğan Hasol doganhasol.net


"DOĞAN HASOL ŞAHİN ÇELİK-20643538." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları