Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ZARARLI ALIŞKANLIKLAR İnsanın sağlıklı, başarılı ve mutlu olabilmesi için beden ve ruh sağlığının her türlü zararlı şeylerden korunması lâzımdır. İnsanın.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ZARARLI ALIŞKANLIKLAR İnsanın sağlıklı, başarılı ve mutlu olabilmesi için beden ve ruh sağlığının her türlü zararlı şeylerden korunması lâzımdır. İnsanın."— Sunum transkripti:

1

2

3 ZARARLI ALIŞKANLIKLAR İnsanın sağlıklı, başarılı ve mutlu olabilmesi için beden ve ruh sağlığının her türlü zararlı şeylerden korunması lâzımdır. İnsanın ruh ve beden sağlığını bozan şeylerin başında zararlı alışkanlıklar gelir. Başlıca zararlı alışkanlıklar; sigara, alkol, uyuşturucu ve kumar bağımlılığıdır.

4 ZARARLI ALIŞKANLIKLARIN SEBEPLERİ Cehâlet, tembellik, bencillik, bilgisizlik, kötü arkadaş, grup baskısı, aşağılık kompleksi, kötüleri merak etme, kötülere özenme, kötüleri taklit etme, birahane, diskotekler, millî kültürden uzaklaşma, ahlâkî değerlerin zayıflaması, uyuşturucu kültürünün benimsenmesi, dış güçlerin ajan ve mafya faaliyeti, sevgiden, ilgiden ve şefkatten mahrum kalma, işsizlik,

5 ZARARLI ALIŞKANLIKLARIN SEBEPLERİ uyuşturucu madde karışımı ilâçların kullanılması, uyuşturucu karıştırılmış yiyecek ve içecekler, çıkartmalar, kutlama ve eğlence partileri, zamanın değerlendirilmemesi, başarısızlık ve mutsuzluk, stres, aşırı lüks ve eğlence hırsı, “Bir defa denemekle bir şey olmaz” ve benzeri tuzak sözler,

6 Tüm Dünyada İnsan vücudunun en büyük düşmanı olan Sigara vücudun organlarına yaptığı tahribat ve kanserin yanında cilt sağlığına da zararları vardır. Sigaranın zararları anlatmakla bitmez tabi ki bir çok medya kuruluşu ve gazeteler Sigaranın zararları hakkında bir sürü yayın yapmaktadır. Hükümetin Sigara kutularına zararları hakkında bir çok resim konulmasına rağmen kullanımda azda olsa bir düşüş yaşanmıştır.

7

8

9 Sigara dumanında vücudumuz için zararlı 4.000’den fazla madde bulunur N İ KOT İ N Esrar, eroin ve morfin gibi bağımlılık yapar. KARBONMONOKS İ T Egzoz gazıdır. Kanın oksijen taşıma yeteneğini azaltır. KATRAN Kanser yapar.

10 Organlar Etkileri Akciğerler : Öksürük, balgam, nefes darlığı, kanser Kalp : Damarlarda tıkanma, kalp krizi Ağız-Boğaz : Tat almama, ağız kokusu, dişlerde sararma, boğaz kanseri, boğaz iltihabı Burun : Koku almada azalma

11 Sigara dost gibi görünür. Düşman olduğunu anladığınızda yapacağınız hiçbir şey kalmaz.

12 Organlar Etkileri Sindirim sistemi Mide kanseri, mide ülseri Kemikler Kemiklerde erime Damarlar Damarlarda tıkanma Cilt Ciltte kırışıklıklar Eller Parmaklarda sararma Üreme sistemi Kanser, çocuk sahibi olamama, çocuk düşürme, sağlıksız bebek doğurma, cinsel güç kaybı

13 SİGARA İÇENİN AKCİĞERİ SAĞLAM AKCİĞER

14 GEÇEN BU SÜREDE DÜNYADA 1 KİŞİ SİGARA NEDENİYLE ÖLDÜ.

15

16 Ağızdaki sürekli bir alkol kokusu, Konuşmada kayma, Denge ve hareket kontrolünün kaybı, Zayıf yargılama, Saldırganlık Şiddet gösterme İleri düzeyde KOMA VE ÖLÜM

17 Beyin ve sinir hücrelerinin zarlarını zehirler veya uyuşturarak kullanılmaz hale getirir. Aşırı alkol geçici hafıza kaybına neden olur Alkol göze giden görme sinirlerine de tesir eder. Sulanma ve görme bozukluklarına neden olur. Neticede ameliyat kaçınılmaz olur. Körlüğe neden olabilir. Midenin iç yüzeyini kaplayan tabakayı tahriş eder ve buna bağlı olarak gastrit’e yol açar. Mide zarında yırtıkları oluşur. Mide ve yemek borusunda iç kanamalar meydana gelir. Kusma gözlemlenir. Kalp kasına zarar verir ve buna bağlı olarak kalp hastalıklarına yol açar. Kalp atışlarında düzensizlik meydana gelir. Kalp yetmezliğine neden olabilir.

18 ALKOLÜN ZARARLARI Cinayetlerin% 5’i, Boşanmaların% 80’i, Irza tecâvüzlerin % 50’si, Trafik kazalarının % 70’i, Aile içi şiddetin % 70’i, Görevini terk edenlerin % 60’ı, alkol yüzündendir. İntihar olaylarında alkolün etkisi, içmeyenlere oranla 58 kat fazladır. Alkol beyni % 17 oranında küçültmekte, bunun sonucu çocuklara da aynen intikal etmektedir.

19 ALKOLÜN OLUŞTURDUĞU BEDENSEL SORUNLAR Yorgunluk, halsizlik Kusma ve bulantı Gastrit Kilo alma Karaciğer hastalıkları Hipertansiyon Kronik gerilim, baş ağrıları Kronik diyare (ishal)

20

21 Anne karnındaki bebeğin gelişimini olumsuz etkiler. Damar kireçlenmesine yol açar. Terleme ve kanın akışını hızlandırır. Kanı sulandırır. Yaralanmalarda, yaralı bölgenin geç iyileşmesine neden olur. Tepki refleksleri azalır, beynin düşünme ve karar verme düzeni zayıflar. Yemek borusu, gırtlak, mide ve pankreas kanserlerine neden olur. Kanser riskini büyük oranda artırır. Alkol kullanımından bir gün sonra baş ağrısı ve ağız kuruluğu çok sık görülür. Sonradan utanacağınız, pişman olacağınız yada pişman olmaya bile vakit bulamamanıza yol açabilecek davranışlarda bulunmanıza yol açabilir.

22

23 SİGARASIZ, ALKOLSÜZ BİR DÜNYA DİLEĞİMİZLE,

24

25 ÖZGÜR İNSAN BAĞIMLI OLAMAZ, BAĞIMLI İNSAN ÖZGÜR DEĞİLDİR.

26 DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER MERKEZ ORATOKULU REHBER ÖĞRETMENİ GÜL SABAH KISA


"ZARARLI ALIŞKANLIKLAR İnsanın sağlıklı, başarılı ve mutlu olabilmesi için beden ve ruh sağlığının her türlü zararlı şeylerden korunması lâzımdır. İnsanın." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları