Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Dr. Ali KORKMAZ Ziraat Yüksek Mühendisi Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Ülkemiz İçin Yaklaşan Tehlike Küçük Kovan Böceği.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Dr. Ali KORKMAZ Ziraat Yüksek Mühendisi Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Ülkemiz İçin Yaklaşan Tehlike Küçük Kovan Böceği."— Sunum transkripti:

1 Dr. Ali KORKMAZ Ziraat Yüksek Mühendisi Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Ülkemiz İçin Yaklaşan Tehlike Küçük Kovan Böceği

2 Doğal yaşam alanı Afrika’dır. Ciddi ekonomik kayıplar yapmaktadır. Afrika bal arıları mücadele etmektedir. Meyve ile özellikle kavunla beslenir. Meyve ithalatı ile ABD’ye bulaşmış ve 1998 yılında fark edilmiştir. 2 yıl içerisinde en az 20.000 koloni ölmüştür. 2002 yılında Avustralya’da görülmüştür. Şu anda resmi olmamakla birlikte Portekiz ve Mısır’da bulunmaktadır.

3 Küçük Kovan Böceği Yaşam Döngüsü Ergin böcek yumurtlamak için kovana girer. Yumurtadan 2-6 gün sonra larva çıkar. 10-14 gün sonra büyüme tamamlanır. Larva gelişimini tamamlamak için kovan dışına çıkar. Toprağı kazarak içerisine girer ve pupa dönemi başlar. Pupa döneminden 3-4 hafta sonra çıkış olur. Çıkıştan 1 hafta sonra yumurtlamak için kovana girer. Toplam 6-7 haftada gelişimini tamamlarlar. 4-6 ay yaşarlar ve 5 nesil verirler.

4 Küçük Kovan Böceği

5 Küçük Kovan Böceğinin Beslenmesi Polen ve yavrulu peteklere yumurtlarlar. Larvalar arı yumurtası ve yavrusu yanında bal ve polen yer. Ergin böcek ve larvalar, petek üzerine dışkıladığı için arılar tarafından terk edilir.

6 Küçük Kovan Böceği Yumurtası 1.5x0.25 mm’dir. Ergini 5-7 mm x 3-4.5 mm’dir. Bir dişi günde 200, tüm yaşamı boyunca 2000’den fazla yumurta bırakır. Larvanın baş kısmında 3 çift bacak bulunur. Bir petekte 6000 larva bulunabilir. Kumlu ve %5-25 nemli toprakları sever.

7 Küçük Kovan Böceği ile Mücadele Pupa dönemi mücadele dönemidir. Kovan içi ilaç mücadelesi yoktur. Arılıkta toprağa pestisit uygulanır.

8 KKB Larvası

9

10

11 KKB Ergini

12

13 Küçük Kovan Böceği

14

15

16 Kovanda KKB

17 Petek Üzerinde KKB Larvaları

18

19 Küçük Kovan Böceğinden Korunma İthal meyvelerde KKB kontrolü yapılmalıdır. Sağlıklı kovan satın alınmalıdır. KKB’nin biyolojisi iyi bilinmelidir. Görüldüğünde yetkililere haber verilmelidir. Kovanlar güçlü tutulmalıdır. KKB hakkında arıcılar eğitilmelidir. Arılıklar killi toprakta kurulmalıdır.

20 samsun1964@hotmail.com


"Dr. Ali KORKMAZ Ziraat Yüksek Mühendisi Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Ülkemiz İçin Yaklaşan Tehlike Küçük Kovan Böceği." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları