Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hazırlayan: Yadikar Bağçeli-Ayten Adalı_s21. 2 Çevremizdeki Canlılar Hayvanlar Bitkiler.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hazırlayan: Yadikar Bağçeli-Ayten Adalı_s21. 2 Çevremizdeki Canlılar Hayvanlar Bitkiler."— Sunum transkripti:

1 Hazırlayan: Yadikar Bağçeli-Ayten Adalı_s21

2 2 Çevremizdeki Canlılar Hayvanlar Bitkiler

3 Hazırlayan: Yadikar Bağçeli-Ayten Adalı_s23 Hayvanlar Karada yaşayan hayvanlar Suda yaşayan hayvanlar Hem karada hem de suda yaşayan hayvanlar

4 Hazırlayan: Yadikar Bağçeli-Ayten Adalı_s24 Karada yaşayan hayvanlar Kedi, Köpek, At, Eşek, Kuş, İnek, Koyun Keçi vb.

5 Hazırlayan: Yadikar Bağçeli-Ayten Adalı_s25 Karada yaşayan hayvanlar Aslan, Fil, Maymun, Kelebek, Kaplan, Deve, vb.

6 Hazırlayan: Yadikar Bağçeli-Ayten Adalı_s26 Suda yaşayan hayvanlar Balıklar, Yunus, Balina, Su kaplumbağası, Su yılanları, Ahtapot, Köpek balıklar vb.

7 Hazırlayan: Yadikar Bağçeli-Ayten Adalı_s27 Hem suda hem de karada yaşayan hayvanlar Fok balıkları, Penguenler, Su samurları, Kutup ayıları, Kurbağalar vb.

8 Hazırlayan: Yadikar Bağçeli-Ayten Adalı_s28 Hayvanların faydaları Besin olarak kullanırız. –Etinden, sütünden, yumurtasından. Yünlerini kullanırız. –Kazak, halı, kilim, battaniye dokuruz. Derisini kullanırız. –Kemer, çanta, yelek, mont, döşeme yaparız. Hayvanlar bizleri ve evimizi korur, bizlere arkadaşlık yaparlar.

9 Hazırlayan: Yadikar Bağçeli-Ayten Adalı_s29 Bitkiler Otsu bitkiler Odunsu bitkiler

10 Hazırlayan: Yadikar Bağçeli-Ayten Adalı_s210 Otsu bitkiler İlkbaharda ortaya çıkıp, sonbaharda kuruyan kısa ömürlü otsu bitkilerdir. Papatya, gelincik, menekşe, sümbül gibi çiçeklerin hepsi otsu bitkidir.

11 Hazırlayan: Yadikar Bağçeli-Ayten Adalı_s211 Odunsu Bitkiler Gövdeleri kalın 40-50 metre uzayabilen uzun ömürlü bitkilerdir. Bütün ağaçlar uzun ömürlüdür. Çam, köknar, meşe, ladin, kavak, selvi vb.

12 Hazırlayan: Yadikar Bağçeli-Ayten Adalı_s212 Çimlenme Tohumun toprak altında köklenerek, toprak üstüne çıkmasına çimlenme denir. Çimlenme için ; –Hava. –Su. –Isı gereklidir.

13 Hazırlayan: Yadikar Bağçeli-Ayten Adalı_s213 Kök Çeşitleri Saçak kök Kazık kök Depo kök

14 Hazırlayan: Yadikar Bağçeli-Ayten Adalı_s214 Bitkinin Kısımları

15 Hazırlayan: Yadikar Bağçeli-Ayten Adalı_s215 Bitkilerin Faydaları Yiyecek olarak kullanırız. Kereste ve yakacak olarak kullanırız. İlâç yapımında kullanırız. Giyecek yapımında kullanırız. Çevremizi ve evimizi güzelleştirmek için kullanırız.


"Hazırlayan: Yadikar Bağçeli-Ayten Adalı_s21. 2 Çevremizdeki Canlılar Hayvanlar Bitkiler." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları