Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KESİRLERİ GENİŞLETME BİR KESRİN PAY VE PAYDASINI AYNI SAYI İLE ÇARPARSAK, O KESRİN DEĞERİ DEĞİŞMEZ. SADECE O KESRE DENK OLAN KESİRLER ELDE EDERİZ. Buna.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KESİRLERİ GENİŞLETME BİR KESRİN PAY VE PAYDASINI AYNI SAYI İLE ÇARPARSAK, O KESRİN DEĞERİ DEĞİŞMEZ. SADECE O KESRE DENK OLAN KESİRLER ELDE EDERİZ. Buna."— Sunum transkripti:

1 KESİRLERİ GENİŞLETME BİR KESRİN PAY VE PAYDASINI AYNI SAYI İLE ÇARPARSAK, O KESRİN DEĞERİ DEĞİŞMEZ. SADECE O KESRE DENK OLAN KESİRLER ELDE EDERİZ. Buna kesirlerde GENİŞLETME denir.

2 KESİRLERDE GENİŞLETME İŞLEMİNİN YAPILIŞI
Aşağıdaki örnekte olduğu gibi bir kesrin PAY ve PAYDASINI aynı sayı ile çarparak o kesre denk olan kesirler elde ederiz. gibi.

3 KESİRLERDE GENİŞLETME-1
Aşağıdaki kesri 3, 5, 10 ile genişletelim. olur. Sonuç: olur. Bu kesirlerin hepsi birbirine denktir. olur.

4 KESİRLERDE SADELEŞTİRME
BİR KESRİN PAY VE PAYDASINI AYNI SAYIYA BÖLERSEK, O KESRİN DEĞERİ DEĞİŞMEZ. Buna; KESİRLERDE SADELEŞTİRME denir. SADELEŞTİRME SONUCU; O KESRE DENK OLAN KESİRLER ELDE EDİLİR.

5 KESİRLERDE SADELEŞTİRME İŞLEMİNİN YAPILIŞI-1
Aşağıdaki kesri en sade biçimde yazmak için gerekli sadeleştirme işlemlerini yapalım. Örnek:

6 KESİRLERDE SADELEŞTİRME İŞLEMİNİN YAPILIŞI-2
BİR KESRİ SADELEŞTİRMENİN EN KOLAY YOLU;PAY VE PAYDAYI EN BÜYÜK ORTAK BÖLENE BÖLMEKTİR. Örnek.1) OLU R .

7 KESİRLERDE SADELEŞTİRME
Örnek: 50/150 kesrini sadeleştirerek bu kesre DENK olan kesirler elde edelim. Bu örneklerde olduğu gibi elde edilen DENK KESİRLER’de sadeleştirilip, en sade biçim elde edilebilir.

8 SONUÇ Elde ettiğimiz DENK KESİRLERİ tekrar sadeleştirerek en sade sonucu elde edelim. olur.


"KESİRLERİ GENİŞLETME BİR KESRİN PAY VE PAYDASINI AYNI SAYI İLE ÇARPARSAK, O KESRİN DEĞERİ DEĞİŞMEZ. SADECE O KESRE DENK OLAN KESİRLER ELDE EDERİZ. Buna." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları