Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

..KARADENİZ BÖLGESİ...

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "..KARADENİZ BÖLGESİ..."— Sunum transkripti:

1 ..KARADENİZ BÖLGESİ..

2 Karadeniz Bölgesi, doğuda Gürcistan sınırından başlayıp batıda Sakarya Ovasına kadar uzanan bir bölgedir.

3 DAĞLARI Rize, Giresun, Kaçkar, Çimen, Kop, Mescit, Yalnızçam, Canik, Küre, Ilgaz, Köroğlu, Bolu ve Akçakoca dağları kıyıya paralel olarak uzanır. Kıyı ile iç kesim arasında ulaşım zordur. Dolayısıyla ulaşımda geçitler kullanılır. (Kop ve Zigana gibi)

4 OVALARI Plato bakımından en fakir bölgemizdir. Bölgede Kuzey Anadolu Dağları arasında yer alan Tektonik Ovalar mevcuttur. Batı Karadeniz de Bolu, Düzce ve Kastamonu, Orta Karadeniz de Amasya, Taşova, Niksar, Tokat, Erbaa, Merzifon, Turhal ve Zile, Doğu Karadeniz de Bayburt Ovası yer alır.

5

6 Ayrıca Orta Karadeniz de Kızılırmak’ın oluşturduğu Bafra, Yeşilırmak’ın oluşturduğu Çarşamba delta ovaları yer alır.

7

8 AKARSULARI: Çoruh, Kelkit, Kızılırmak, Yeşilırmak, Filyos, Bartın ve Sakarya’dır.
GÖLLERİ: Karadeniz Bölgesi, göl bakımından da zengindir. Yağışın ve killi toprağın fazla olması bölge de heyelan olayını artırmıştır. Dolayısıyla heyelan set gölleri oldukça fazladır. Başlıcaları; Tortum, Sera, Abant ve Yedigöldür. Akarsu biriktirmesiyle oluşan Uzungöl’de bu bölgededir.

9 İKLİMİ: Kıyı kesiminde her mevsim yağış alan Karadeniz İklimi görülür
İKLİMİ: Kıyı kesiminde her mevsim yağış alan Karadeniz İklimi görülür. İç kesimlerde Karasal İklim görülür. BİTKİ ÖRTÜSÜ: Kıyı kesiminde ormanlar,dağların arka tarafında bitki örtüsü bozkırdır.

10

11 NÜFUS VE YERLEŞME: Kıyı kesiminde nüfus yoğunluğu Türkiye ortalamasının üzerindedir. Kıyı kesiminde dağınık, iç kesimlerde toplu yerleşme hakimdir. YERALTI KAYNAKLARI: Taşkömürü (Zonguldak), bakır (Murgul ve Küre), Linyit (Amasya Çeltek’te) yatakları vardır.

12 TARIM VE HAYVANCILIK Karadeniz Bölgesi’nde Rize ve çevresinde çay; Ordu ve Giresun yörelerinde fındık; Kastamonu ve Zonguldak çevresinde keten-kenevir; Samsun ve Tokat çevresinde tütün; Samsun, Amasya ve Çorum’da pirinç, kıyı kesiminde mısır tarımı yapılır. Pamuk, buğday, mercimek ve üzüm yaz kuraklığı istediği için yetişme ortamı bulamamıştır.

13

14

15

16

17

18

19

20

21 SANAYİ Samsun da (Bakır işleme tesisleri), Zonguldak (Çaycuma Taşköprü), Giresun (Aksu)’da kağıt fabrikaları bulunur. Samsun ve Tokat’ta sigara fabrikaları bulunur.

22 TURİSTİK YERLERİ Abant, Yedigöller, Safranbolu evleri, Trabzon Sümela Manastırı ve Uzungöl’dür.

23

24

25

26

27

28

29 Karadeniz Bölgesinin Genel Özellikleri
1. Yüzey şekilleri çok dağınıktır. Ovalık alanları azdır. 2. Dağlar kıyıya paralel olarak uzanır ve bunun sonucunda falezler (yalıyarlar) görülür. Kıta sahanlığı dardır. 3. Orman bakımından en zengin bölgedir.(%25) 4. En fazla yağış alan bölgemizdir.(Doğu Karadeniz ve Rize)

30 5. Yağışlara bağlı olarak en fazla kimyasal çözülmenin görüldüğü bölgedir. 6. Çay, fındık, mısır, keten-kenevir üretiminde birinci sıradadır. 7. Balıkçılığımızın %80’i bu bölgede yapılır. 8. Doğu Karadeniz kıyı kesiminde dağınık yerleşme yaygındır. 9. En fazla göç veren bölgedir.

31 10. Taşkömürü ve bakır üretiminde birinci sıradadır. 11
10. Taşkömürü ve bakır üretiminde birinci sıradadır. 11. Tek doğal limanı Sinop’tur. Ancak Ard bölgesi ile (Hinterlant) ulaşım zorluğu olduğundan gelişmemiştir. 12. Akarsu rejiminin nisbeten düzenli olduğu tek bölgedir.

32 16. Her mevsim yağışlı olan Karadeniz bölgesinde yağışlar en fazla sonbaharda en az ilkbaharda görülür.

33 YER ŞEKİLLERİ 1- En fazla boylam geçen bölgemiz. En fazla yerel saat farkı. 2- Üçüncü büyük bölge. 3- En fazla sel deprem heyelan olayları. 4- Dağlar kıyıya paralel uzanmış .Bunun sonuçları 5- Boyuna kıyılar fazla. Falezler oluşmuş.

34 6- Kıyılarda girinti ve ç ıkıntı azdır. 7- Doğal limanı az
6- Kıyılarda girinti ve ç ıkıntı azdır. 7- Doğal limanı az. (Sinop) 8- Deniz ticareti suni limanlardan yapılmaktadır. 9- Koy körfez az. 10- Kıyılar bol yağış almaktadır. Oroğrafik yağışlar 11- Kıyı ile iç kesimler arası ulaşım zor. Geçitlerden yapılmakta. Kop, Zigana Ecevit.

35 12- Kıyı ile iç kesimler arasında iklim farklılığı
12- Kıyı ile iç kesimler arasında iklim farklılığı. Ürün çeşitliliği farkı. 13- Dağlar: Batıda üç sıra halinde ortada tek sıra halinde doğuda iki sıra halinde uzanır. 14- Batıda : Kıyıda küre Canik Doğu kara deniz dağları. 15- Dağlar arasındaki çöküntü ovaları ve vadiler. Deprem kuşakları.

36 15- Dağlar arasındaki çöküntü ovaları ve vadiler. Deprem kuşakları
15- Dağlar arasındaki çöküntü ovaları ve vadiler. Deprem kuşakları. 16- Akarsular:Çoruh Doğankent çayı Yeşilırmak Kızılırmak Yenice Bartın Sakarya 17- Akarsular kısa boyludur. Doğu Karadeniz akarsularının rejimi düzenli sayılır.

37 12- Karadeniz: Soğuk dalgalı tatlı suları tuzluluk az
12- Karadeniz: Soğuk dalgalı tatlı suları tuzluluk az. Derinlerde canlı yaşamaz

38 DİNLEDİGİNİZ VE İZLEDGİNİZ İÇİN TEŞEKKURLER SAYGI VE SEVGİLERİMİ SUNARIM CEM HOCAMA VE SINIFIMA    SİZİ SEWİORM BY.

39 !!!!1! SEMA Ak..!!!! 12-C 1107


"..KARADENİZ BÖLGESİ..." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları