Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KANIN VÜCUTTA DOLAŞIMI-6.sınıf Hazırlayan: FEHMİ ÇABUK NUSAYBİN GAZİ YİBO FEN VE TEKNOLOJİ UZMAN ÖĞRETMENİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KANIN VÜCUTTA DOLAŞIMI-6.sınıf Hazırlayan: FEHMİ ÇABUK NUSAYBİN GAZİ YİBO FEN VE TEKNOLOJİ UZMAN ÖĞRETMENİ."— Sunum transkripti:

1

2 KANIN VÜCUTTA DOLAŞIMI-6.sınıf Hazırlayan: FEHMİ ÇABUK NUSAYBİN GAZİ YİBO FEN VE TEKNOLOJİ UZMAN ÖĞRETMENİ

3 KANIN VÜCUTTA DOLAŞIMI EEEEvet çocuklar; bugün size vücudumuzdaki mükemmel sistemlerden dolaşım sistemini anlatacağım. Göreceksiniz ki siz farkında bile değilken vücudumuz tıpkı büyük bir fabrika gibi çalışmakta çok önemli işler başarmaktadır.

4 DOLAŞIM SİSTEMİ NEDİR?  İ nsan vücudundaki işlemlerin çok büyük bir bölümü, dolaşım sisteminin birbiriyle bağlantılı ve son derece karmaşık yapısı sayesinde gerçekleşir. Dolaşım sistemi, insan vücudunda bulunan yaklaşık 100 trilyon hücreyi tek tek dolaşarak besleyen bir damarlar ağıdır.

5 KANIN DOLAŞIMINI SAĞLAYAN ORGANLAR NELERDİR? KALP Göğüs kafesinin içinde, sola doğru yatık şekilde olup yumruğumuz büyüklüğündedir. Kanı damara pompalar.

6 KANIN DOLAŞIMINI SAĞLAYAN ORGANLAR DAMARLAR DAMARLAR Vücudun tüm yapılarına ulaşım sağlayan borulardır. Kanı, ilgili yapılara; oradan da kalbe taşır. Vücudun tüm yapılarına ulaşım sağlayan borulardır. Kanı, ilgili yapılara; oradan da kalbe taşır. Kanın dolaşımını sağlayan organ ve yapılardır. Kanın dolaşımını sağlayan organ ve yapılardır.

7 Kan, sürekli olarak damarlarımızda dolaşır. Kan dolaşımı ile vücudumuz için gerekli maddeler, ilgili yapı ve organlara iletilir.

8

9 KAN NEDİR ?  Kan, atardamar, toplardamar ve kılcal damarlardan oluşan damar ağının içinde dolaşan; akıcı plazma ve hücrelerden (alyuvar,akyuvar ve plaket) meydana gelmiş kırmızı renkli hayati bir sıvıdır.

10 KAN YYYYani kan, vücudumuz için gerekli maddeleri taşıyan kırmızı renkli hayati sıvıdır. KKKKalp sürekli çalışarak dakikada 5 litre kanı vücuda pompalar.

11 KANIN DOLAŞIMI Kalp kanı Kalp kanı pompalar pompalar

12 KANIN DOLAŞIMI Kan,besin ve oksijen içerir. Besin ve oksijen,damarlar yoluyla vücudun her yerine taşınır. Kan kalbe geri döner. Kılcal damara Kalbe

13 ACABA ?  Herhangi bir yerimize iğne battığında yada herhangi bir yerimiz kesildiğinde kan çıkıyor. Bunun nedeni sizce ne olabilir? Bunun nedeni sizce ne olabilir?

14 HERŞEYE BENZETİYORUM !  Ben, dolaşımı ……………..benzetiyorum. Çünkü…..  Ben, kalbimi ……… benzetiyorum. Çünkü…..  Ben, damarlarımı......benzetiyorum. Çünkü…..  Ben, kanı …………..benzetiyorum.

15 SEVGİLİ ÖĞRENCİLER BU RESİMDE GÖRDÜĞÜNÜZ DAMARLARDAKİ MAVİ VE KIRMIZI KAN NEYİ SİMGELİYOR ? SEVGİLİ ÖĞRENCİLER BU RESİMDE GÖRDÜĞÜNÜZ DAMARLARDAKİ MAVİ VE KIRMIZI KAN NEYİ SİMGELİYOR ?

16  SEVGİLİ ÖĞRENCİLER DERSİ DİNLEDİĞİNİZ DERSİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER… İÇİN TEŞEKKÜRLER… FEHMİ ÇABUK FEHMİ ÇABUK FEN VE TEKNOLOJİ UZMAN ÖĞRETMENİ


"KANIN VÜCUTTA DOLAŞIMI-6.sınıf Hazırlayan: FEHMİ ÇABUK NUSAYBİN GAZİ YİBO FEN VE TEKNOLOJİ UZMAN ÖĞRETMENİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları