Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

FEN ve TEKNOLOJİ / SOLUNUM SOLUNUM 1. FEN ve TEKNOLOJİ / SOLUNUM 2 Canlıların ihtiyaç duydukları enerjiyi elde etmek için, besinleri oksijen kullanarak.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "FEN ve TEKNOLOJİ / SOLUNUM SOLUNUM 1. FEN ve TEKNOLOJİ / SOLUNUM 2 Canlıların ihtiyaç duydukları enerjiyi elde etmek için, besinleri oksijen kullanarak."— Sunum transkripti:

1 FEN ve TEKNOLOJİ / SOLUNUM SOLUNUM 1

2 FEN ve TEKNOLOJİ / SOLUNUM 2 Canlıların ihtiyaç duydukları enerjiyi elde etmek için, besinleri oksijen kullanarak ya da oksijen kullanmadan parçalamalarına SOLUNUM denir. Solunum sonucu açığa çıkan enerji ATP molekülünde depolanır.

3 ATP FEN ve TEKNOLOJİ / SOLUNUM 3 ATP molekülü tüm canlı hücrelerde enerji kaynağı olup, bir hücreden başka bir hücreye aktarılamaz. ! ~ ~ P P P

4 FEN ve TEKNOLOJİ / SOLUNUM 4 Fosfatlar arasındaki yüksek enerjili bağlar koparılacak olursa bu bağda depo edilmiş olan enerji açığa çıkar. ATP ~ ~ P P P ENERJİ ~ P P ENERJİ

5 FEN ve TEKNOLOJİ / SOLUNUM 5 Solunum Çeşitleri Oksijensiz SolunumOksijenli Solunum

6 FEN ve TEKNOLOJİ / SOLUNUM 6 Besin maddelerinin (glikoz) hücre içinde oksijen kullanılarak parçalanıp ATP üretilmesine oksijenli solunum denir.

7 FEN ve TEKNOLOJİ / SOLUNUM 7 Glikoz (Basit Şeker) Karbon dioksit Su + Oksijen + + Enerji (ATP) SOLUNUM DENKLEMİ

8 2. Kap Boru Karanlık ortam 1. Kap Bitki Su damlacıkları Kireç suyu FEN ve TEKNOLOJİ / SOLUNUM 8 Oksijenli solunum sonucunda karbondioksit ve su açığa çıkar. ! SOLUNUM DENEYİ

9 FEN ve TEKNOLOJİ / SOLUNUM 9 Bitkiler gece ve gündüz sürekli solunum, gündüzleri ise solunum yanında fotosentez de yapar. !

10 FEN ve TEKNOLOJİ / SOLUNUM 10 Besin maddelerinin; hücre içerisinde oksijen kullanılmadan parçalanarak enerji elde edilmesine OKSİJENSİZ SOLUNUM denir. Bazı bakteri ve maya mantarları oksijensiz solunum yaparlar.

11 FEN ve TEKNOLOJİ / SOLUNUM 11

12 FEN ve TEKNOLOJİ / SOLUNUM 12 Oksijensiz solunum sonucunda kaslarda az miktarda enerji ve yorgunluk asidi oluşur. Bu maddenin birikmesi yorgunluk hissine neden olur.

13 FEN ve TEKNOLOJİ / SOLUNUM 13 Deneyin sonucunda maya mantarının oksijensiz solunumu sonucunda karbondioksit üretir. ! SOLUNUM DENEYİ

14 FEN ve TEKNOLOJİ / SOLUNUM 14 Besin zincirlerinin uzun süre bozulmadan kalması için fotosentez ve solunum olaylarının sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi gerekir.

15 FEN ve TEKNOLOJİ / SOLUNUM 15


"FEN ve TEKNOLOJİ / SOLUNUM SOLUNUM 1. FEN ve TEKNOLOJİ / SOLUNUM 2 Canlıların ihtiyaç duydukları enerjiyi elde etmek için, besinleri oksijen kullanarak." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları