Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Çevremizde yaşayan gözle görülemeyecek kadar küçük canlılar, mikroskop yardımı ile görülebilir. Mikroskopla görülebilen canlılara mikroskobik canlılar.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Çevremizde yaşayan gözle görülemeyecek kadar küçük canlılar, mikroskop yardımı ile görülebilir. Mikroskopla görülebilen canlılara mikroskobik canlılar."— Sunum transkripti:

1

2 Çevremizde yaşayan gözle görülemeyecek kadar küçük canlılar, mikroskop yardımı ile görülebilir. Mikroskopla görülebilen canlılara mikroskobik canlılar adı verilir. Mikroskobik canlılar; toprakta, havada, suda, toprak altında, insan ve çeşitli canlıların vücutlarında yaşayabilir. Hem zararlı hem de faydalı mikroskobik canlılar vardır. Mikroskobik canlılar, besinlerimizin bozulmasına neden olabilir ve çeşitli hastalıklara yol açabilir. Sütün mayalanıp yoğurda ya da peynire dönüşmesini, üzümden sirke oluşmasını sağlayan mikroskobik canlılardır. Toprakta yaşayan bazı mikroskobik canlılar hayvan ve bitki artıklarının çürümesini sağlar.

3 Mikroskobik canlıları sınıflandırmada 2 ye ayırırız.Ayrılma şekilleri şunlardır: Mikroskobik canlılar Mikroskobik canlıları gözle görülebile bakteriler virüsler olarak 2 ye ayırırız. Acidobacter, Actinobacteria Actinobacteria Aquificae, Bacteroidetes Aquificae Bacteroidetes Bakteriler Virüsler OzoronOzoron,militan lojbat,ebu ammarmilitan lojbatebu ammar

4 Mikroskobik Canlıların Yararları Nelerdir? 1-) Sütten peynir elde edilmesi 2-) Üzüm suyundan sirke üretilmesi 3-) Turşu yapımı 4-) Topraktaki canlı atıklarının çürütülmesi yani mantarlarla birlikte parçalanmasını sağlayarak minarellerin oluşmasında ve toprağa karışımında görev alırlar.

5 1-) Tifo, Kolera, Verem, Tetanoz, Sıtma gibi hastalıklara neden olur 2-) Besinlerin bozulmasına neden olur

6 Bakteri Terliksi hayvan Öglena Amip


"Çevremizde yaşayan gözle görülemeyecek kadar küçük canlılar, mikroskop yardımı ile görülebilir. Mikroskopla görülebilen canlılara mikroskobik canlılar." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları