Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İKİLEMELER. “İkileme, anlatım gücünü artırmak, anlamı pekiştirmek, kavramı zenginleştirmek amacıyla, aynı sözcüğün yinelenmesi veya anlamları birbirine.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İKİLEMELER. “İkileme, anlatım gücünü artırmak, anlamı pekiştirmek, kavramı zenginleştirmek amacıyla, aynı sözcüğün yinelenmesi veya anlamları birbirine."— Sunum transkripti:

1 İKİLEMELER

2 “İkileme, anlatım gücünü artırmak, anlamı pekiştirmek, kavramı zenginleştirmek amacıyla, aynı sözcüğün yinelenmesi veya anlamları birbirine yakın ya da karşıt olan ya da sesleri birbirini andıran iki sözcüğün yan yana kullanılmasıdır.”

3 Bu tanıma göre ikilemeler; Aynı sözcüğün yinelenmesiyle meydana gelir.:........................................................................................... Yakın anlamlı iki sözcükten meydana gelir. :........................................................................................... Karşıt anlamlı iki sözcükten meydana gelir. :........................................................................................... Sesleri birbirini andıran iki sözcükten meydana gelir :......................................................................................

4 İkilemeleri meydana getiren sebep, anlamı daha güçlü ve etkili biçimde belirtme isteğidir. Bir sözcüğün, anlamını daha güçlü belirtir duruma gelmesine “ pekişme” denir. İkileme, sözcüklerin anlamını pekiştirme yoludur. İkilemelerin anlamı, sözcüklerin tek tek anlamından daha güçlüdür. İkilemeler, anlatıma güç ve etki kazandırmakla kalmaz, ses, uyağa yakın ses de kazandırır. Çünkü ikilemelerin hemen tümünde bir ses benzerliği vardır.


"İKİLEMELER. “İkileme, anlatım gücünü artırmak, anlamı pekiştirmek, kavramı zenginleştirmek amacıyla, aynı sözcüğün yinelenmesi veya anlamları birbirine." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları