Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bazı problemlerde bilinmeyen değerin yerine bir harf kullanılıp, problemi cebirsel olarak ifade edebiliriz. ÖRNEK: İpek’in bir miktar cevizi vardır. İpek’in.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bazı problemlerde bilinmeyen değerin yerine bir harf kullanılıp, problemi cebirsel olarak ifade edebiliriz. ÖRNEK: İpek’in bir miktar cevizi vardır. İpek’in."— Sunum transkripti:

1

2 Bazı problemlerde bilinmeyen değerin yerine bir harf kullanılıp, problemi cebirsel olarak ifade edebiliriz. ÖRNEK: İpek’in bir miktar cevizi vardır. İpek’in cevizlerinin 2 katının 3 fazlasını cebirsel olarak ifade edelim. İpek’in ceviz sayısı bilinmemektedir. Ceviz sayısını temsil etmek üzere bir harf kullanalım. Hangi harfin kullanıldığı önemli olmamakla beraber, genelde x k ullanılır. Bu durumda bizden istenen ifade: x İpek’in cevizleri:nin 2 katı 2. nın 3 fazlası +3 olur.

3 ? B i r s a y ı n ı n “ 5 k a t ı n ı n 7 f a z l a s ı ” i l e b u s a y ı n ı n “ 7 f a z l a s ı n ı n 5 k a t ı ” a y n ı ş e y m i d i r ? Bir sayının 5 katının 7 fazlası: (5.x)+7 Bir sayının 7 fazlasının 5 katı: (x+7).5 Burada parantez kaldırılsa da değişen bir şey olmaz. Yani (5.x)+7=5.x+7 olur. Burada parantez kaldırılırsa işlem önceliğinden dolayı ifade değişikliğe uğrar, parantezi kaldıramayız. Katsayı genellikle ifadenin soluna yazıldığından ifade 5.(x+7) olur.

4 HATIRLATMA: Bir örüntünün oluşumunu anlatmak için o örüntünün kuralı nı belirlemek gerekir. Örnekle açıklayalım: Örnek: 36912 örüntüsünde genel sayı ya da temsilci sayı olarak da isimlendirilen n. sayı kullanılacaktır. (Burada n, sayının bulundu ğ u dizide kaçıncı terim oldu ğ unu ifade eder.) 36912 n. terim Buradaki örüntünün kuralı 3xn ’dir. 1.terim2.n. terim3.n.terim4. 3x1=33x2=63x3=93x4=12 Örnek: 471013 örüntüsünün kuralını bulunuz.


"Bazı problemlerde bilinmeyen değerin yerine bir harf kullanılıp, problemi cebirsel olarak ifade edebiliriz. ÖRNEK: İpek’in bir miktar cevizi vardır. İpek’in." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları