Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

CEBİRSEL İFADELER.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "CEBİRSEL İFADELER."— Sunum transkripti:

1 CEBİRSEL İFADELER

2 Bazı problemlerde bilinmeyen değerin yerine bir harf kullanılıp, problemi cebirsel olarak ifade edebiliriz. ÖRNEK: İpek’in bir miktar cevizi vardır. İpek’in cevizlerinin 2 katının 3 fazlasını cebirsel olarak ifade edelim. İpek’in ceviz sayısı bilinmemektedir. Ceviz sayısını temsil etmek üzere bir harf kullanalım. Hangi harfin kullanıldığı önemli olmamakla beraber, genelde x kullanılır. Bu durumda bizden istenen ifade: İpek’in cevizleri : nin 2 katı nın 3 fazlası 2. x +3 olur.

3 Bir sayının 5 katının 7 fazlası: (5.x)+7
Bir sayının 7 fazlasının 5 katı: (x+7).5 ? Bir sayının “5 katının 7 fazlası” ile bu sayının “7 fazlasının 5 katı” aynı şey midir? Burada parantez kaldırılsa da değişen bir şey olmaz. Yani (5.x)+7=5.x+7 olur. Burada parantez kaldırılırsa işlem önceliğinden dolayı ifade değişikliğe uğrar, parantezi kaldıramayız. Katsayı genellikle ifadenin soluna yazıldığından ifade 5.(x+7) olur.

4 Buradaki örüntünün kuralı 3xn’dir.
HATIRLATMA: Bir örüntünün oluşumunu anlatmak için o örüntünün kuralını belirlemek gerekir. Örnekle açıklayalım: Örnek: örüntüsünde genel sayı ya da temsilci sayı olarak da isimlendirilen n. sayı kullanılacaktır. (Burada n, sayının bulunduğu dizide kaçıncı terim olduğunu ifade eder.) 1. n. terim n. 2. terim 3. n. terim 4. n. terim 3x1=3 3x2=6 3x3=9 3x4=12 Buradaki örüntünün kuralı 3xn’dir. örüntüsünün kuralını bulunuz. Örnek:


"CEBİRSEL İFADELER." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları