Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

FEN ve TEKNOLOJİ DERSİ / PERİYODİK SİSTEM 1 Metaller, Ametaller ve Yarı metaller.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "FEN ve TEKNOLOJİ DERSİ / PERİYODİK SİSTEM 1 Metaller, Ametaller ve Yarı metaller."— Sunum transkripti:

1 FEN ve TEKNOLOJİ DERSİ / PERİYODİK SİSTEM 1 Metaller, Ametaller ve Yarı metaller

2 FEN ve TEKNOLOJİ DERSİ / PERİYODİK SİSTEM 2 Elementler gösterdikleri benzer özelliklere göre metaller, yarı metaller ve ametaller olarak sınıflandırılabilirler. Periyodik tabloda metal, ametal ve yarı metallerin dağılımına baktığımızda metallerin solda, ametallerin ise sağda yoğun olduğunu görüyoruz.

3 FEN ve TEKNOLOJİ DERSİ / PERİYODİK SİSTEM 1.Oda sıcaklığında cıva dışında katı hâldedirler. Metallerin Özellikleri Civa

4 FEN ve TEKNOLOJİ DERSİ / PERİYODİK SİSTEM 4 2. Tel ve levha hâline getirilebilirler. Haddelenme özelliğine sahiptirler. Metallerin Özellikleri

5 FEN ve TEKNOLOJİ DERSİ / PERİYODİK SİSTEM 5 3. Görünümleri parlaktır. Metallerin Özellikleri

6 FEN ve TEKNOLOJİ DERSİ / PERİYODİK SİSTEM 6 4. Sıcaklık yükseldikçe elektrik iletkenlikleri azalma gösterir. Metallerin Özellikleri

7 FEN ve TEKNOLOJİ DERSİ / PERİYODİK SİSTEM 7 5. Elektriği ve ısıyı iyi iletirler. Metallerin Özellikleri

8 FEN ve TEKNOLOJİ DERSİ / PERİYODİK SİSTEM 8 6. Sadece ametallerle bileşik oluşturabilirler. Bir metal olan sodyum ile ametal olan klor elementi sodyum klorür(yemek tuzu)bileşiğini oluştururlar.

9 FEN ve TEKNOLOJİ DERSİ / PERİYODİK SİSTEM 9 Kireç taşı olarak da adlandırılan kalsiyum karbonat özellikle boya yapımında, kalsiyum klorür ise zirai ilaçlarda kullanılır. Metaller nerede karşımıza çıkar? Pamukkale travertenleri

10 FEN ve TEKNOLOJİ DERSİ / PERİYODİK SİSTEM 10 Kalsiyum ayrıca kemik gelişimi için önemli bir mineraldir. Metaller nerede karşımıza çıkar?

11 FEN ve TEKNOLOJİ DERSİ / PERİYODİK SİSTEM 11 Doğada sodyum; sodyum klorür, sodyum nitrat olarak çok yaygın şekilde bulunur. Metaller nerede karşımıza çıkar? Tuz Gölü

12 FEN ve TEKNOLOJİ DERSİ / PERİYODİK SİSTEM 12 Lityum pil yapımında kullanılır. Metaller nerede karşımıza çıkar?

13 FEN ve TEKNOLOJİ DERSİ / PERİYODİK SİSTEM 13 1.Görünümleri mattır. Ametallerin Özellikleri Kükürt

14 FEN ve TEKNOLOJİ DERSİ / PERİYODİK SİSTEM 14 2.Katı, sıvı veya gaz hâlinde bulunabilirler. Ametallerin Özellikleri

15 FEN ve TEKNOLOJİ DERSİ / PERİYODİK SİSTEM 15 3. Elektriği ve ısıyı iyi iletmezler. Ametallerin Özellikleri

16 FEN ve TEKNOLOJİ DERSİ / PERİYODİK SİSTEM 16 4. Hem kendi aralarında bileşik oluşturabilirler. Ametallerin Özellikleri

17 FEN ve TEKNOLOJİ DERSİ / PERİYODİK SİSTEM 17 4. Hem kendi aralarında bileşik oluşturabilirler. Ametallerin Özellikleri

18 FEN ve TEKNOLOJİ DERSİ / PERİYODİK SİSTEM 18 Bir metal olan demir ile bir ametal olan havadaki oksijen etkileşimi ile demir oksitlenerek pas oluşur. Ametallerin Özellikleri 5. Hem de metallerle bileşik oluşturabilirler.

19 FEN ve TEKNOLOJİ DERSİ / PERİYODİK SİSTEM 19 Ametallerin Özellikleri 6. Tel ve levha haline getirilemezler. Haddelenme özellikleri yoktur.

20 FEN ve TEKNOLOJİ DERSİ / PERİYODİK SİSTEM 20 Bir ametal olan flor diş macunlarında ve deodorantların yapımında kullanılır. Ayrıca buzdolabı ve klimaların soğutma sistemlerinin çalışmasında flordan yararlanılır. Ametaller nerede karşımıza çıkar?

21 FEN ve TEKNOLOJİ DERSİ / PERİYODİK SİSTEM 21 Azot bileşikleri ise tarımda gübre olarak kullanılır. Ametaller nerede karşımıza çıkar?

22 FEN ve TEKNOLOJİ DERSİ / PERİYODİK SİSTEM 22 Hidrojen, kaynak yapımında, roketlerde yakıt olarak kullanılır. Ametaller nerede karşımıza çıkar?

23 FEN ve TEKNOLOJİ DERSİ / PERİYODİK SİSTEM 23 Karbon demirin işlenmesinde, çelik yapımında, lastiklerin renklendirilmesinde, plastik sanayisinde kullanılır. Ametaller nerede karşımıza çıkar?

24 FEN ve TEKNOLOJİ DERSİ / PERİYODİK SİSTEM 24 1.Parlak veya mat görünümlüdür. Yarı Metallerin Özellikleri Antimon

25 FEN ve TEKNOLOJİ DERSİ / PERİYODİK SİSTEM 25 2. Elektriği çok az iletebilir. Yarı Metallerin Özellikleri

26 FEN ve TEKNOLOJİ DERSİ / PERİYODİK SİSTEM 26 3. Sıcaklık yükseldikçe elektrik iletkenlikleri artar. Yarı Metallerin Özellikleri

27 FEN ve TEKNOLOJİ DERSİ / PERİYODİK SİSTEM 27 4. Doğada katı hâlde bulunur. Yarı Metallerin Özellikleri Arsenik

28 FEN ve TEKNOLOJİ DERSİ / PERİYODİK SİSTEM 28 Yarı metallerden olan bor, ısıya dayanıklı cam imalatında, roketlerde ateşleyici olarak, tenis raketlerinin yapımında, nükleer santrallerde kullanılır. Yarı metaller nerede karşımıza çıkar ?

29 FEN ve TEKNOLOJİ DERSİ / PERİYODİK SİSTEM 29 Silisyum, güneş enerjisi panelleri ve camın yapımında, ayrıca yapı malzemelerinde kullanılır. Yarı metaller nerede karşımıza çıkar ?

30 FEN ve TEKNOLOJİ DERSİ / PERİYODİK SİSTEM 30 Silisyum, güneş enerjisi panelleri ve camın yapımında, ayrıca yapı malzemelerinde kullanılır. Yarı metaller nerede karşımıza çıkar ?

31 FEN ve TEKNOLOJİ DERSİ / PERİYODİK SİSTEM 31 Sizler de aşağıda verilen elementlerin hayatımızın hangi alanlarında kullanıldıklarını araştırabilirsiniz. ELEMENTLER KULLANIM ALANLARI Bakır(Cu) ? Kalay(Sn) ? Arsenik(As) ?


"FEN ve TEKNOLOJİ DERSİ / PERİYODİK SİSTEM 1 Metaller, Ametaller ve Yarı metaller." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları