Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1/20 ÇÖZÜM MÜHENDİSLİĞİ T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ ÖMER UYSAL.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1/20 ÇÖZÜM MÜHENDİSLİĞİ T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ ÖMER UYSAL."— Sunum transkripti:

1 1/20 ÇÖZÜM MÜHENDİSLİĞİ T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ ÖMER UYSAL

2 2/20 Sembol

3 3/20 GİRİŞ Matematik Tarih İnsan Psikolojisi Başarının yolu Mükemmellik

4 4/20 İNSAN Kendi hayatını yazar ve o bir yazardır, Yazdığı oyunu yönetir ve o bir yönetmendir, Elindeki bütçeye göre yaşamına yön verir ve o bir muhasebecidir, Terli iken su içmez, hava sıcaklığına göre giyinir, sağlığını korur ve o bir doktordur, Kendisine karşı yapılan haksızlıklara karşı kendini savunur ve o bir avukattır,

5 5/20 İNSAN Kendi hatalarını kendi yargılar ve o bir hakimdir, Hayatı hep öğrenmeye çalışır ve öğrencilikten bu konuda hiç kurtulamaz, İstese de istemese de asli görevi her zaman öğrenci olmaktır. O, keşfedilmeyi bekleyen en zor bilinmezdir. O, öğrenme kapasitesi en yüksek ve gelişim sürecini en iyi başaran canlıdır. en büyük güç; İNSAN GÜCÜDÜR.

6 6/20 Bir Misal Çocuk : bana verdiğin haritanın arkasında bir insan vardı. İnsan Düzeldiği Zaman Dünya Kendiliğinden Düzelmişti.

7 7/20 EĞİTİM ŞART… İnsanların davranış değiştirmelerini sağlayacak tek yol, eğitimdir. Eğitim, bireyin bilgi, davranış ve tutumlarının, yaşam süreci içinde istendik yönde değişimini sağlayan yaşantıların tümüdür.

8 8/20 Çözüm Mühendisliği, bir yaşam biçimidir. Şekil 1. Eğitim halkası ve hayat boyu öğrencilik Okul öncesi Eğitimi İlkokul Öğretimi Ortaokul Öğretimi Lise Öğretimi Üniversite Öğretimi EĞİTİM HALKASI Dünya Türkiye Hayat Boyu Eğitim

9 9/20 PROGRAMIN İÇERİĞİ İnsan psikolojisini tanımak, anlamak, Tarih bilimi ile doğru ve yanlışları ayırt edebilme özelliğinin kazandırılması, Matematiğin insana verdiği analitik düşünce yapısını kazandırmak, Bilgilerin yararlı hale getirilmesi, Çözüm süreci ve çözüm evreleri, Üstlomat kavramının anlamı, önemi ve üstlomatların görevleri, En zor konumuz:”Duyguları Yönetme Sanatı” olarak belirlenmiştir.

10 10/20 PROGRAMIN İÇERİĞİ Endüstri Mühendisliği, İşletme Bölümü ve İletişim Bilimleri Fakültelerinin ortak katılımlarıyla 3 senelik bir yüksek lisans programı olarak kurulması düşünülüyor.

11 11/20 Örnek Yeni Dersler ve İçerikleri  Son Nokta:  Psikanaliz:  Çözüm Değerlendirme:

12 12/20 Çözüm Mühendisliği için seçilen örnek kitaplar Kitabın İsmiKitabın YazarıKitabın Yayınevi 1-Pozitif Düşüncenin Sihirli GücüProf. Dr. Nursel TELMEN Epsilon 2-Varolmak Gelişmek UzlaşmakProf. Dr. Üstün TÖKMEN Sistem 3-Duyguların EğitimiBerna BRIDGEBeyaz 4-Girişimcilik RehberiM. Tınaz TİTİZBeyaz 5-Düşünen OrganizasyonR. HUNT & T. BUZAN Alfa 6-Kişisel Gelişim SosyolojisiDr. Ergün YILDIRIMHayat 7-Freud ve Psikanalizin Temel İlkeleriProf. Dr. İsmail H. ERSEVİMNobel Tıp 8-Başarmak için YönetmekColin TURNERKariyer 9-Bireysel MükemmellikUz. Psk. Kazım YURDAKULKariyer 10-Organizasyonlarda Duygu YönetimiProf. Dr. İsmet BARUTÇUGİLKariyer

13 13/20 Hazırlanmış örnek bir program ve Bilgi Toplumu Öğretim ÜyesiVerilecek Ders Sakıp SABANCILider Yaklaşımı Prof. Dr. Nevzat TARHANİnsan Psikolojisi Fatih TERİMGrup Başarısı Cem YILMAZMutlu Etme Sanatı Hulki CEVİZOĞLUObjektif Düşünme Prof. Dr. Oktay SİNANOĞLUBaşarı ve Zaman Haftanın Bilim AdamıSon Nokta

14 14/20 Gerçek Doğrular (Gedolar) Duygular ile yaşamak zordur. Farklı çözümlerin çözümsüzlük olmaması. Farklı durumlara; duruma uygun özel çözümler. Güzel somutlar için önce güzel soyutlar. Bilinmezden bilinene çözüm getirme. (soyut-somut)

15 15/20 Gerçek Doğrular (Gedolar) Avantaj ve dezavantaj bir bileşimdir. Uygulaması zor ama en yakın kesin çözüm yöntemleri. Amacımız bu gerçek doğruları bulmak, öğretmeye çalışmak ve uygulamaktır. Mutlu bir toplum yaşamı

16 16/20 Gedoları Öğrenmek Kitap okumak, Sohbet dinlemek, Düşünmek Gezip-görmek kadar kolaydır. İnsanların duygularını eğiterek, onları çözüm için duygularını eğitebilen çözüm mühendisleri yetiştirmeyi amaçlamaktadır. En önemli ilkelerinden biri de hayat boyu eğitim-öğretim düşüncesini benimsemiş olmasıdır.

17 17/20 Sonuç Bilgi en verimli nasıl işlenir? Adam Smith’ e bir soralım.

18 18/20 ISO ve Öneri Kendi kültürümüzün bir parçası olan yöneticilik özelliğini en etkili şekilde yürütebilecek, Sistemler arasındaki verimli organizasyonları sağlayabilecek, Çözüm mühendisi: “koordinatör” yetiştirme programının, ISO standartlarına uygun biçimde tasarlanarak yüksek lisans programı olarak açılmasıdır.

19 19/20 BİZ SİZİN İÇİN VARIZ. ÇÖZÜM MÜHENDİSLİĞİ TÜRKİYEDEN

20 20/20 Teşekkürler Bilgi çağında; Bilgiye sahip olmak isteyen ve Hayat boyu öğrenci olma ilkesini, kendine görev edinmiş insanlara TEŞEKKÜR EDERİM.


"1/20 ÇÖZÜM MÜHENDİSLİĞİ T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ ÖMER UYSAL." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları