Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Uzun yıllar İslam hakimiyetinde kalan İspanya’da 1492 yılında Granada kentinin Müslümanlardan alınmasıyla o çağa kadar çeşitli devletler halinde bölünen.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Uzun yıllar İslam hakimiyetinde kalan İspanya’da 1492 yılında Granada kentinin Müslümanlardan alınmasıyla o çağa kadar çeşitli devletler halinde bölünen."— Sunum transkripti:

1

2  Uzun yıllar İslam hakimiyetinde kalan İspanya’da 1492 yılında Granada kentinin Müslümanlardan alınmasıyla o çağa kadar çeşitli devletler halinde bölünen ülke merkezi bir yönetim altında birleşti.  İspanyada dini mimariye daima çok önem verilmişti:  Kuzey bölgesinde Fransız  Güneyde ise Arap mimarisinin etkisi görülür.  İslamlara karşı yapılan mücadeleler,dini kuvvetlendirmiş fakat soyut ve zengin İslam mimari dekorasyonu İspanyol mimarisini çok etkilemişti.

3  Katedral uzunluğuna göre fazla geniştir.  Koro genellikle kesişme yerlerinin batısında, merkezi nefte bulunur.Burası duvarla ayrılmış ve kapanmıştır.  Bütün katedral,çok sayıda geniş şapellerle kuşatılmış,şapeller ve kesişme alanı sekizgen tonozlarla örtülmüştür.  Tonozlar dışarıdan kiremitlerle kaplıdır.  Bilhassa bölgesinde bütün yüzeyler oymalarla süslenmiş hiç boş alan bırakılmamıştır.  Atnalı kemerler ve zengin geometrik motifli taş işçiliği yüzey dekorasyonunda ki İslam etkisini gösterir.

4  Gotik üslup 1210 yılından itibaren bilhassa Katalonyada Fransız tipini andıran bir biçimde gelişti.Bu üslubun özelliği çok geniş açıklıklı tonozlar ve pencerelerdir.

5

6  Tipik bir katalan(İspanyada Katalan adında bir bölgede yaşan Türk kökenli bir halktır.) gotik katedraldir.  Koro kesişme yerinin batısında ve duvarlarla çevrilidir.  Transept az çıkıntı yapar.  Dörtlü tonozların basıncı,içinde şapeller bulunan iç payandalar tarafından karşılanır.  Batıda pandantifler üstünde bir fener vardır  Kilisenin yanında 22 şapelle çevrili bir manastır avlusu bulunur.

7

8

9

10  Yan nefler yoktur.  22 m genişliğinde ki merkezi nef Avrupanın en geniş tonozuyla örtülüdür.  İç payandaların arasında yine yan şapeller vardır.

11

12

13

14  Ortaçağın en büyük ve Avrupa'nın da Roma’da,San Pietro’dan sonra en büyük katedraldir.  Boyutlarını ve dış biçimini yerine inşa edildiği bir camiden aldı.120x75 m bir dikdörtgen biçimindedir.  Dışarıda üçlü uçan payandalar vardı,tezyinat(Üzerindeki süs ve kabartmalar) çok zengindir.  Portekizde Kral Manuel Çağı,Geç Gotiğin en zengin dekorlu çağı oldu,zira gotiğe hint etkisi de katılmıştı.Kralın adına dayanarak bu usluba Manuel Üslup adı verilir.

15  İnce çan kulesi Giralda eski camiin minaresiydi.  Çift yan nefli ve yan şapelli binanın merkezi nefinin tonoz yüksekliği 40 m. Olup burada karmaşık bir kaburga sistemi görülür

16

17

18  Manuelin üslupta yapılan kilisesi ve sekizgen bir mezar şapelinden meydana gelen bina gurubunda,fantastik ve çok karmaşık tezyinat vardır.Klasik motiflere,deniz hayvanları ve tropikal bitkilerde ilave edilmiştir.

19

20 Hilal BAŞAR 200910403008


" Uzun yıllar İslam hakimiyetinde kalan İspanya’da 1492 yılında Granada kentinin Müslümanlardan alınmasıyla o çağa kadar çeşitli devletler halinde bölünen." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları