Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hazırlayan: Nuriye Işıl ÇANDERELİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hazırlayan: Nuriye Işıl ÇANDERELİ"— Sunum transkripti:

1 Hazırlayan: Nuriye Işıl ÇANDERELİ
Sipsi… Hazırlayan: Nuriye Işıl ÇANDERELİ

2 Sipsi... Nefesli çalgılar grubundan bir “Türk Halk Müziği” çalgısıdır. Kabak kemane gibi “Teke Yöresi Gurbet Havası” açılışlarında sık duyulur. Başta Burdur olmak üzere, Fethiye’ den kuzeye doğru Denizli’ ye kadar ki bölge içerisinde sıkça kullanılan bir müzik aletidir.

3 Sipsi… Sipsi, 15 – 25 cm uzunluğundaki kamıştan yapılır. Tek parça veya iki ayrı parça halinde olabilir ama iki parçalı sipsiler daha yaygın ve kullanışlıdır. Sesin çıkmasını sağlayan ağızlık kısmına ”cukcuk”, gövde kısmına da “gödlek” denilmektedir.

4 Sipsi… Çam dallarının filizlerinden, söğüt dallarından, içi boş ot ve çavdarlardan ve kartalın kanat kemiğinden yapılan sipsilere de rastlanılmaktadır. Üstte 5, altta 1 olmak üzere toplam 6 deliklidir. Delikler yörede yaygın olan ezgileri çalacak şekilde “Hüseyni” dizisine göre açılmıştır ve ses alanı sınırlı olduğundan diğer dizilerin çoğunun çalınması mümkün değildir.

5 Sipsi… Ses alanı yaklaşık 1 oktavdır ve diğer nefesli çalgılarda olduğu gibi sipside de akort yapılamadığından değişik boyda sipsiler kullanılır. Daha çok bir eşlik çalgısıdır ve “Gurbet Havaları”, “Zeybekler”, “Teke Havaları” gibi ezgileri çalarken “Bağlama”, “Üç Telli”, “Kabak Kemane” gibi çalgılarla güzel bir uyum oluşturur.

6 GÖRSELLER

7

8

9

10 Kaynakça… http://tr.wikipedia.org/wiki/Sipsi http://www.itusozluk.com/

11


"Hazırlayan: Nuriye Işıl ÇANDERELİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları