Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

B İ L İ M İ N DO Ğ ASI VE TAR İ H İ. DR. JAMES HANSEN.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "B İ L İ M İ N DO Ğ ASI VE TAR İ H İ. DR. JAMES HANSEN."— Sunum transkripti:

1 B İ L İ M İ N DO Ğ ASI VE TAR İ H İ

2 DR. JAMES HANSEN

3  29 Mart 1941 yılında Denison ( Iowa,U.S. ) da doğmuştur.  New York ‘da NASA Goddard Uzay Çalışmaları Enstitüsü başkanı ve Columbia Üniversitesi Dünya Enstitüsü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

4  Iowa Üniversitesi James Van Allen uzay bilimleri programında, fizik ve astronomi konusunda eğitim almıştır.

5  Yaptığı ilk araştırma ile birlikte, Venüs bulutlarının sülfürik asit ve bunların bileşimlerinden oluştuğunun tanımlanmasına yardım etmiştir.  1970 ‘lerin sonlarına doğru araştırmaları, insanların iklim değişikliklerine neden olan etkilerine doğru kaymıştır.

6  Dr. Hansen en iyi olarak 1980 ‘lerde katıldığı bir kongrede insanların küresel ısınma konusundaki farkındalığını arttırmasıyla tanındı.  1995 yılında Ulusal Bilimler Akademisi‘ne seçildi ve Dünya üzerindeki en etkili 100 kişiden birisi olarak Time dergisi tarafından belirlendi.

7  Carl-Gustaf Rossby ve Roger Revelle Araştırma Madalyası, Sophie Ödülü ve Mavi Gezegen Ödülü aldığı sayısız ödüllerin başında gelir.

8  James Hansen; ofisinde, bilgisayarlarının başında yürütüp durduğu bilimsel araştırmaların yanı sıra, gerektiğinde de sokağa çıkıp Dünya’nın doğal yapısını bozacak bütün olaylarla dişe diş mücadele etmekten bir an olsun kaçınmayan biridir.

9  Kendisi, 40 yıllık müthiş kariyerini hiç çekinmeden tehlikeye atıp kendi ülkesinin devlet başkanına karşı ayağa kalkıyor ve onun bilimi sansürlemesini milyonlarca kişinin önünde sözlü ve yazılı olarak protesto ediyor.

10  Başkaldırısını dillendiriyor ve sonra yola çıkıyor: Okyanusun öbür ucunda Kent’te, Kingsnorth’ta kömür yakıtlı dev termik santralin 200 metrelik bacasına tırmanıp yazı yazan Kingsnorth Altılısı’nın davasına destek olmak üzere İngiltere’ye gidiyor.

11 Kömür yakıtlı termik santral

12 Kingsnorth Altılısı

13  Hükümetin, enerji şirketinin ve tüm fosil yakıt endüstrisinin, küresel ısınma konusundaki bilimsel gerçeklerin pekala farkında olduklarını, bunları dünyanın zararına ve kendi özel çıkarları uğruna görmezden geldiklerini anlatıyor mahkeme heyetine. Ve heyeti ikna edenlerden biri de o oluyor.

14  Asıl sanık sandalyesine fosil yakıt şirketlerinin yöneticilerinin oturtulması, yani asıl onların yargılanması gerektiğini hiç çekinmeden yazıyor ve söylüyor düpedüz.

15  Dr.Hansen, meteorologları bir araya getiren Operation Sierra Storm toplantısında yaptığı bir konuşmada, küresel ısınmanın sonuçlarına dair uyarılar yapıyor.

16  Hansen, konuşmasında “Küresel ısınma şimdiden başladı ve artarak devam edecek. Küresel ısınmayla mücadele etmek için hala zamanımız var, ancak çabuk hareket etmeliyiz” ifadesini kullanıyor.

17  Dünya’nın son 30 yılda yaklaşık 1 °C ısındığını belirterek bugünkü sıcaklığı son 400.000 yılın en üst seviyesi olduğuna vurgu yapıyor. Yeryüzünün bu yüzyılda 3 °C derece daha ısınmasının felaket olacağını düşünüyor. Atmosfere salınan CO₂ kontrolünün tamamiyle insanların elinde olduğunu belirterek;

18 İNSANLAR YERYÜZÜNDEN SİLİNMEDİKÇE, BİR DAHA BUZ ÇAĞI OLMAYACAK

19 diye konuşuyor.  Aralık 2005’te küresel ısınma nedeni sera gazlarının azaltılması gerektiğini söylediğinde Beyaz Saray’ın eleştiri oklarına hedef olmuştur. Bu konuşmasında da Bush hükümetinin politikalarına değinen Hansen, ABD’nin küresel ısınmayla mücadelede geri kaldığını söylemişti.

20  Kısacası, Doktor James Hansen “standart güvenilirlik ve dürüstlüğü” iyice öğrenmiş ve özümsemiş biri olarak çıkıyor karşımıza.

21  Kendisi, ifade özgürlüğünü baskı altına almak için müthiş bir efor sarfeden bilim ve çevre düşmanı politikaların baş mimarı olan kendi devlet başkanına karşı, dişe diş mücadeleden çekinmeyen;

22  Hem başında bulunduğu bilim kurumunun yöneticiliğini, hem de araştırmalarını örnek bir enerjiyle sürdüren önemli bir bilim adamı olmanın yanı sıra, özü sözü bir “kâmil” insan, gerçek bir dünya vatandaşıdır.

23  Ve dünyayı koruma amacıyla şirketlerin, polisin takibinde ve mahkeme kapılarında koşturan genç aktivistlerin sürekli yanında bulunmaya can atan bir “ağabey” dir.

24

25 Kaynaklar http://en.wikipedia.org/wiki/James_Hans en http://en.wikipedia.org/wiki/James_Hans en http://www.columbia.edu/~jeh1

26 SELVA OKUMU Ş 231546 YÜKSEL ERSOY 231550


"B İ L İ M İ N DO Ğ ASI VE TAR İ H İ. DR. JAMES HANSEN." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları