Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

FIZ 275 Bilgisayar Uygulamaları Ders Notu

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "FIZ 275 Bilgisayar Uygulamaları Ders Notu"— Sunum transkripti:

1 FIZ 275 Bilgisayar Uygulamaları Ders Notu
Yrd. Doç. Dr. Meral ERYÜREK Fen- Edebiyat Fakültesi FİZİK BÖLÜMÜ

2 Dersin Künyesi Dersin Kodu, Adı ve Kredisi
FIZ275 Bilgisayar Uygulamaları (324) FIZ (ECTS: 4) Seçmeli/Zorunlu Zorunlu Önşart Yok Dersin süresi Ders saati: 50 dakikadır Dersin İçeriği FORTRAN programlama dilinin derlendiği Compaq Visual Fortran Programı, Fortran da Bilgi türleri, Tür Tanımlama Deyimleri, Fortran’da Aritmetik İşlemciler, Fortran Komutları; Kontrol Deyimleri, Altprogramlar, Dosya (Kütük) İşlemleri, Örnek Programlar. Dersin Amacı Son yirmi yıldır özellikle Fizik alanındaki bilimsel çalışmalarda yaygın olarak kullanılan FORTRAN programlama dilinin ve bir derleyicinin kullanımının öğrenilmesi. Verilen bir problemi programlama yöntemlerini kullanarak bilgisayar ortamında çözebilme becerisinin kazandırılması. Öğrenim Çıktıları Bilgisayar Uygulamaları dersini başarı ile tamamlayan öğrenciler; Bir fortran programının nasıl derlendiğinin ve çalışabilir bir dosyanın nasıl oluşturulacağını bilir. Fortan Dili Hakkında genel bilgilere sahip olur. Fortran Deyimlerini ve bunların nasıl kullanılacağını bilir. Programlamada altprogram kavramı ve önemini bilir. Dosya oluşturma, dosyadan bilgi okuma ve dosyaya bilgi yazmak ile ilgili becerilere sahip olur. Programcılıkta Dizi kullanımı ve önemi hakkında bilgi sahibi olur. Verilen bir problemin çözümüne Fortran programlama dilini kullanarak bilgisayar ortamında ulaşabilir. FORTRAN dilinde yazılmış bir programın ne iş yaptığını bulabilir veya yazmış olduğu bir programın adımlarını takip ederek doğru işleyip işlemeyeceğini belirleyebilir , hataları var ise onları tespit edebilir. Kaynak Kitap FORTRAN 77 , Cezmi ORKUN, Ornas Yayınları, Ankara 1994. Yardımcı Kitaplar Mustafa AYTAÇ, H. Kemal SEZEN, Bilgisayar Programlama ve FORTRAN 77, Beta Basım Yayım Dağıtım A.Ş., İstanbul 1999. Selami ERYILMAZ, Algoritma tasarlama ve Programlamaya Giriş, Delta Yayıncılık, Ankara 2003. Fahri VATANSEVER, Algoritma Geliştirme ve Programlamaya Giriş, Seçkin Yayıncılık, Ankara 2007. Fahri VATANSEVER, İleri Programlama uygulamaları, Seçkin Yayıncılık, Ankara 2006.

3 Dersin İşleme planı Hafta Konular 1. Hafta
Fiz172 Bilgisayara Giriş II dersinde anlatılan Algoritma ve Programlamaya Giriş Konularının Tekrarı ve Programcılık Mantığı 2. Hafta Fortran Derleme Programının Kullanımı ve Fortran da Bilgi Türleri 3. Hafta Tür Tanımlama Deyimleri ve FORTRAN da işlemciler. Bunların bilgisayar ortamında uygulamaları 4. Hafta FORTRAN da işlemciler (devam) ve FORTRAN Deyimleri ve Uygulamaları 5. Hafta Kontrol Deyimleri ve Uygulamaları 6. Hafta Kontrol Deyimleri ve Uygulamaları (Devam) 7. Hafta 1. Ara Sınav ve Kontrol Deyimleri (Devam) 8. Hafta Altpogramlar ve Uygulamaları 9. Hafta Altpogramlar ve Uygulamaları (Devam) 10. Hafta 11. Hafta Dosya İşemleri ve Uygulamaları 12. Hafta 2. Ara Sınav ve Dosya işlemleri (Devam) 13. Hafta Örnek Programlar ve Uygulamaları 14. Hafta Örnek Programlar ve Uygulamaları (Devam)

4 Temel bilimlerde yapılan bilimsel çalışmalarda yaygın olarak kullanılan programlama dillerinden biri ‘FORmula TRANslator’ ifadesinin kısaltması olan FORTRAN’dır. Bu derste hedef bu dilin kurallarını öğrenmek ve bir fortran derleme programı aracılığı ile uygulamalar yaparak programlama becerisini arttırmaktır.

5 İÇİNDEKİLER 01- FORTRAN DERLEYİCİ PROGRAMININ KULLANIMI
02- FORTRAN PROGRAMLAMA DİLİ


"FIZ 275 Bilgisayar Uygulamaları Ders Notu" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları