Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Beslenme Bir insanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve minerallerin gereken.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Beslenme Bir insanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve minerallerin gereken."— Sunum transkripti:

1

2 Beslenme Bir insanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve minerallerin gereken miktarlarda alınmasıdır. 4

3 B eslenme Besinler içerdikleri protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve minerallere göre belli gruplara ayrılırlar. Bunlar; Et ve et ürünleri, Süt ve süt türevleri, Tahıllar Sebze ve meyveler, Yağ ve şeker.

4 Süt ve Türevleri İçerdiği besin öğeleri açısından insan vücudunda kolayca sindirilebilir ve rahatça kullanılabilir. Organizmanın büyüme ve gelişimi için gerekli olan besin öğelerinin tamamına yakınını içerir.

5 Hatta süt ve süt ürünleri, ana besin grubudur.

6 Süt Bu yaş grupları için gerekli olan kalsiyum ihtiyacının karşılanmasında kullanılacak en iyi kaynak süttür. Çocuklukta ve gençlikte özellikle kemiklerin güçlü olması için gerekli bir besindir. Yapısında bulunan yağ asitleriyle çocuğun beyin gelişimi için gereklidir. İleri yaşlarda osteoporozdan korunmada kalsiyum minerallerinin önemi çok iyi bilinmektedir.

7 Kahvaltıda süt; KAN ŞEKERİ SÜRE NORMAL DEĞER KAN ŞEKERİ SÜRE NORMAL DEĞER

8 Süt; Vücutta bilinen büyüme ve gelişmeye katkı sağlar. Doku farklılaşmasında etkindir. Kalsiyum emilimi ve bağışıklık sistemi üzerine olumlu etkileri vardır.

9 Süt ; Kan basıncını azaltır. Kanser riskini azaltır. Vücut ağırlığının kontrolünde etkindir. Diş çürüklerine karşı koruyucudur.

10 Süt ve bazı besinlerin kalsiyum değerleri BESİN (100 GRAM)KALSİYUM (MG) İNEK SÜTÜ119 MARUL35 MAYDONOZ203 ROKA205 ASMA YAPRAĞI392

11 YAŞ GRUPLARIMİKTAR Çocuklar3-4 Su Bardağı Ergenler3-4 Su Bardağı Yetişkinler2 Su Bardağı Gebe / Emzikli Kadınlar3-4 Su Bardağı Menopoz Sonrası Kadınlar 3-4 Su Bardağı GÜNLÜK OLARAK TÜKETİLMESİ ÖNERİLEN SÜT MİKTARLARI

12 Süt Diş sağlığı açısından SÜT en ideal besindir. Hipertansiyon tedavisinde sütün olumlu etkileri bilinmektedir. Hipertansiyon için kullanılan bazı ilaçların olası olumsuz etkilerini azaltmada sütün yararları olduğu saptanmıştır.

13 Süt Tüketimi Kaynak: J Dairy Sci.2006;89:1207-1221 Gazlı İçecekler İçimlik Süt

14 Kaynak: Canadean Limited / 2007 ÜLKEYILLIK KİŞİ BAŞI TÜKETİM TÜRKİYE23 lt İSPANYA94 lt İNGİLTERE106 lt FİNLANDİYA134 lt Ülkemizde süt tüketim miktarı ortalamaların çok altındadır! Tüketilen Süt Miktarı

15 SÜT HİJYENİK OLARAK TÜKETİLMEDİĞİNDE HASTALIK ETKENİ

16

17 Besin değeri yüksek olan SÜT bebeklikte, çocuklukta, gençlikte ve ileri yaşlarda yani her dönemde vazgeçilmezdir. Sağlıklı büyümek, sağlıklı gelişmek ve sağlıklı yaşlanmak için her gün en az 2 su bardağı sağlıklı süt tüketin!

18 Çocuklarını düşünen, onları koruyan ve sağlıklı yetiştirilmelerini sağlayan bir ulus, gözü arkada kalmadan, geleceğini daha iyi ve daha güzel olanların ellerine terk edebilir. Mustafa Kemal ATATÜRK


"Beslenme Bir insanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve minerallerin gereken." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları