Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Rehberlik Servisi Ebru AKYOL

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Rehberlik Servisi Ebru AKYOL"— Sunum transkripti:

1 Rehberlik Servisi Ebru AKYOL
İREM YAVUZ ANAOKULU Rehberlik Servisi Ebru AKYOL

2 ÇOCUKLARDA CİNSEL EĞİTİM VE TUVALET EĞİTİMİ

3 ÇOCUKLUK ÇAĞI CİNSEL EĞİTİM
Cinsel eğitime aslında doğumdan itibaren başlanır. Çocuklar iki yaşından itibaren cinsel roller hakkında bilgi edinmeye başlar. Üç yaşında kız ve erkek olduklarını bilmelerine karşın bunun değişmez olduğunun farkında değillerdir.

4 CİNSEL KİMLİK NEDİR? Cinsel kimlik kişinin cinsiyetinden haberdar olması ve buna uygun davranışlar göstermesi anlamındadır. Çocuklarımızın cinsel kimliklerinin sağlıklı gelişebilmesi için doğumundan itibaren cinsiyetlerine göre kıyafetler ve oyuncaklar seçmeye dikkat etmeliyiz. Anne ve babanın çocuklara iyi birer model olması gerekmektedir.

5 Cinsel Kimlik Bozuklukları
Örneğin; erkek çocuk kız gibi davranış gösteriyorsa, örneğin otomobillere değil de bebeklere ilgi gösteriyorsa, erkek yaşıtlarına daha az yaklaşıyorsa ve annesine daha yakın duruyorsa… Kızlar da kız arkadaşları yerine erkeklere daha yakın duruyor, erkek aktivitelerine yakın duruyorsa, cinsel özdeşim açısından bir anormallik söz konusu ve dikkat edilmesi gerekir. Çünkü cinsel özdeşim problemi olan çocukların bir kısmı ailenin güdülenmesiyle, bir kısmı da biyolojik problemler nedeniyle ortaya çıkabiliyor.

6 Cinsel Eğitim Çocukların anne ve babalarından cinsellik konusunda doğru bilgi alması bir çok açıdan çok önemlidir; Çocuk, gelişimini sağlıklı bir şekilde sürdürmüş olur. Cinsel gelişim, bedensel, zihinsel, sosyal ve duygusal gelişim gibi çocuğun genel gelişiminin bir parçasıdır. Çocuğun en güvendiği kaynak tarafından doğru bir şekilde bilgilendirilmiş olur. Cinsel istismardan korunabilir. Cinsellik konusunda bilgi sahibi olmayan çocuklar cinsel istismara daha açıktır. Çünkü bu konuda doğruyu yanlıştan ayıracak yeterli bilgisi yoktur.

7 İyi birer model olunmalı !!!
3 yaş civarındaki kız çocukları annelerini taklit etmeye, makyaj malzemelerini gizlice kullanmaya, onların elbise ve ayakkabılarını giymeye çalışırlar. Erkek çocuklar da baba gibi konuşma, yürüme, davranma yanında onunla tıraş olmak gibi taklit davranışları gösterirler. Kız ve erkek çocuklar bir yandan bu özdeşimi kurmaya çalışırken bir yandan da karşı cinsten olan ebeveyne hayranlık duyarlar. Anne-babanın arasına girmeye, dikkatleri kendi üstlerine çekmeye çalışırlar. Bu dönemde sık duyulan konuşmalardan biri kız çocukların babalarına, erkek çocukların da annelerine "Büyüyünce seninle evleneceğim" demesidir.

8 ANA BABAYLA SAĞLIKLI İLİŞKİLER, SAĞLIKLI CİNSEL KİMLİK GELİŞİMİNİ SAĞLAR.
Cinsel kimliğin sağlıklı olarak gelişimi için bu temel davranışların yanı sıra çocuk için seçilen oyuncaklar, beklentiler ve kıyafet seçimleri de bu süreci etkiler.

9 HER ÇOCUK MODEL ALARAK ÖĞRENİR
Eğer bir çocuğun babası ile ilişkisi güzel ise babasını örnek alarak bu dönemi kolayca atlatır. Sağlıklı bir cinsel kimliğe sahip olur. Ama babası ile arasında sağlıklı bir ilişki yoksa çocuğun bu konudaki korku ve soru işaretleri daha da artar. Aynı şekilde kız çocuklarının da annesi ile olan ilişkileri güçlü ise cinsel gelişimi sağlıklı olacaktır. Doğru zamanda yeterli bilgi ile bilgilendirilen bir çocuk sağlıklı cinsel gelişim gösterir.

10 CİNSEL KİMLİK AŞAMALARI
Freud ‘a göre beş gelişim aşaması tanımlar: 1.Oral dönem (0-1 yaş) 2.Anal dönem (1-3 yaş) 3.Fallik dönem (3-6 yaş) 4.Latent dönem (6-12 yaş) 5.Genital dönem (12 yaştan sonra)

11 Oral Dönem (0-1 yaş) HAZ DUYGUSU İLE İLK TANIŞMA
Bu dönemde nesneleri ağıza götürmek veya emmek haz verir. Bu nedenle de bebeklerin karınları tokken emdikleri görülür. Oral (ağız) ihtiyaçları engellenmesi kişiliğinin temellerini kötü etkiler.

12 Anal Dönem (1-3 yaş) CİNSİYETİNİN FARKINA VARMA
Bu dönemde çocuk için idrar ve gaitanın tutulması ve bırakılması çok önemlidir. Tuvalet eğitimi de gündeme gelmektedir. Dışkı ve idrarını kendi bedeninin devamı sayar ve onun için değerlidir.

13 KIZ ÇOCUKLAR BABAYA; ERKEK ÇOCUKLAR ANNEYE HAYRANLIK DUYARLAR VE
Fallik Dönem (3-6 Yaş) KIZ ÇOCUKLAR BABAYA; ERKEK ÇOCUKLAR ANNEYE HAYRANLIK DUYARLAR VE AŞIK OLUR. Kız çocuk Babasını kendisine ideal eş olarak görmekte ve ileride onunla evlenmeyi, ona yemekler yapmayı, kazaklar örmeyi hayal etmektedir. Bu arada kendi cinsiyetinden olan annesini kendisine rakip olarak görmekte, kıskançlık duymakta ve babayı anneden uzaklaştırmaya çalışmaktadır.

14 SADECE HEMCİNSLERİ İLE OYNAR
Latent Dönem ( 6-12 Yaş ) Çocuklar okula başlamaktadır ve yeni arkadaşlıkları, yeni bir sosyal çevreyi ve akademik kaygıları da getirmektedir. Bu nedenle cinsel ilgiler azalmış gibi görülmektedir. Ancak cinsel ilgi ve duygular azalmakla beraber hala vardır. Karşıt cinsteki ebeveyne olan ilgi, sevgi dolu, sevecen bir bağlılığa dönüşür. ÇOCUKLAR BU DÖNEMDE SADECE HEMCİNSLERİ İLE OYNAR

15 CİNSEL KONULARDA İLK SORULAR “3 YAŞ”TA BAŞLAR
Çocuğun ilk soruları?.... Kendi bedeni Anne-babanın bedeni Bebeğin dünyaya gelişi ile ilgilidir.

16 Neden cinsellikle ilgili sorular sorarlar ?
Bu sorular çocuğun cinsel duyguları olduğunu göstermez. Bu bir meraktır! Uzaya ve gezegenlere duyulan meraktan farklı değildir. Asıl merakı insanların nasıl ürediğidir. HER ÇOCUK CİNSELLİKLE İLGİLİ SORU SORAR MI?... Her çocuk cinsellikle ilgili sorular sormayabilir ya da çocuğunuz altı yaşında olduğu halde bu soruları sormaya yeni başlayabilir. Her çocuğun gelişim hızının birbirinden farklı olduğu unutulmamalıdır.

17 BAZI ÇOCUKLAR CİNSELLİKLE İLGİLİ SORU SORMAZLAR!....
Ya daha önce sordukları sorular nedeniyle ayıplanmışlardır yada kendilerini rahat hissedecekleri bir aile ortamı yoktur. Bu çocuklar oyunlarında veya arkadaşları ile olan konuşmalarında sorularına cevap ararlar. Çocuk cinsellikle ilgili bilgiler sorduğunda; Öncelikle kendinizi hazırlayın (eşle birlikte tutarlı yanıtlar vermek için konuşulmalı ve bilgi eksikliği var ise tamamlanmalıdır) Çocuk kime sorduysa o cevap vermelidir. Kızlara anneler, erkeklere babalar bilgi versin yaklaşımı hatalı olacaktır.

18 Sorulara mutlaka yanıt verin
Sorulara mutlaka yanıt verin. Yanıtların basit ve kısa olmasına özen gösterin. Çocuğun soru sormasına izin verin ve sadece sorduğu kadarıyla yanıt verin. Doğal ve açık olun. Doğal bir ses tonuyla, utanmadan, sıkılmadan, kızarmadan, lafı dolandırmadan konuşun. Gülmeyin alay etmeyin. Soruyu dikkatle dinleyin, tam olarak neyi öğrenmeyi istediğini anladıktan sonra yanıt verin. Doğru yanıtlar verin. Yanlış ve kaçamak yanıtlar, onu incitir ve size olan güvenini zedeler. Dürüst olun. Eğer yanıtı bilmiyorsanız bunu ona söylemekten kaçınmayın. Sorunun yanıtını araştırdıktan sonra yeniden konuşabileceğinizi söyleyin. Yaşa uygun yanıtlar verin. Duygu ve değerlerden bahsedin. Özel yaşantının korunması için cinsel yaşamın özel bir konu olduğu ve başkaları ile paylaşılmayacağı ifade edilmelidir.

19 Sorular Cevaplandırılırken...
Huzursuz, gergin yada utangaç tavır takınmadan, çocuğun yaşına uygun, detaysız, doğru cevaplar verin. Doğal olmayan tavırlar ve seviyesine uygun olmayan cevapların etkileri; Çocuğun merakını körükler, yasak ve kötü olarak algılamalarına sebep olur. Kontrolünüz dışında araştırmaya girişebilir. Sorular altında ezilen anne baba bir çırpıda tüm gerçeği kendi bildikleri gibi anlatırlarsa çocuğun bilmek istediklerini vermedikleri gibi çocuğun kafasını karıştırmış olurlar

20 SORULARIN YANITSIZ KALMASI
Çocuğun bu boşlukları doldurması anlamına gelir. Uygun olmayan davranışlarla kendi kendine öğrenmesine fırsat tanınmış olur. Eğer çocuk okul çağında ise öğretmeni ile iletişime geçip yaşına uygun kitap tavsiyesi alınabilir.

21 CİNSEL BİLGİLER VERMENİN EN İDEAL ZAMANI “3 YAŞ”
NEDEN?.... TAKLİTLE ÖĞRENİR ÖZDEŞİM KURAR GÖZLEMCİDİR HAYAL DÜNYASI GENİŞTİR

22 3 YAŞ ÇOCUĞU TAKLİT EDER 3 yaş civarındaki kız çocukları annelerini taklit etmeye, makyaj malzemelerini gizlice kullanmaya, onların elbise ve ayakkabılarını giymeye çalışırlar. Erkek çocuklar da baba gibi konuşma, yürüme, davranma yanında onunla tıraş olmak gibi taklit davranışları gösterirler.

23 3 YAŞ ÇOCUĞU ÖZDEŞİM KURAR
Kız ve erkek çocuklar bir yandan bu özdeşimi kurmaya çalışırken bir yandan da karşı cinsten olan ebeveyne hayranlık duyarlar. Anne-babanın arasına girmeye, dikkatleri kendi üstlerine çekmeye çalışırlar. Bu dönemde sık duyulan konuşmalardan biri kız çocukların babalarına, erkek çocukların da annelerine "Büyüyünce seninle evleneceğim" demesidir. Eğer bu konuşmalarda çocuk aşırı utandırılırsa cinsel gelişimine ilişkin ciddi sorunlar çıkar. Benzer şekilde bu duygunun aşırı desteklenmesi de sorunlar yaratır. Uygun yanıt; "Biliyorum beni çok seviyorsun, ben de seni çok seviyorum ama çocuklarla anne ve babalar evlenmezler" olmalıdır. Yanlış yanıt; "Terbiyesiz, bir daha duymayayım" yada "Tabi canım evleniriz" şeklinde yanıt verme çocuğu kargaşaya sürükler.

24 3 YAŞ ÇOCUĞU İYİ GÖZLEMCİDİR
Çocuklar kendinin ve karşı cinsin vücudunu keşfetmek ister BAZEN GİZLİ GİZLİ GÖZETLER. BAZEN DE KEŞİF İÇİN FAALİYETE GEÇER DOĞRU: Çocuğun merakını doğal karşılayıp, merak ettiklerini sorabileceği söylemek gerekir. YANLIŞ: Çocuğa bağırmak, utandırmak

25 3 YAŞ ÇOCUĞU HAYAL DÜNYASI GENİŞTİR VE İLGİNÇ SONUÇLAR ÇIKARTIR
KIZ ÇOCUĞUNUN KENDİNİ EKSİK HİSSETMESİ “Kızım sen kız olarak doğdun ve kız olarak hiçbir eksiğin yok. Erkek kardeşin de erkek olarak doğdu, onunda eksiği, fazlası yok!” demek yeterli olur. ERKEK ÇOCUĞUNUN KENDİNİ ÜSTÜN HİSSETMESİ

26 3-6 yaş kız çocukları pipisi olmadığı için üzülür
3-6 yaş arasında erkek çocuklarını SÜNNET ETTİRMEYİN Erkek çocuklar, kız çocukların niçin pipileri olmadığını anlamaya çalışır. Pipisini kaybetmekten korkar. Kız çocuklar ise büyüdüklerinde pipileri olacağını umut ederler. 3-6 yaş kız çocukları pipisi olmadığı için üzülür Nasıl bir açıklama yapalım: "Kadının çocuk dünyaya getirmesi için böyle bir yapıya ihtiyacı vardır“ olmalıdır.

27 ÇOCUKLAR GÖZLEMLERİYLE YANLIŞ SONUÇLARA ULAŞABİLİRLER
CİNSİYETE AİT İLK SORULAR Erkek çocuklar: “Anne kız kardeşim sünnet olmuşta ondan pipisi yok değil mi?” diye sorarlar. Bir kız çocuk, kız oluşunu şöyle açıklayabilir: “Anne, ben önce oğlan doğdum; sonra sünnet oldum, yarası iyileşmedi açık kaldı, ben de kız oldum!” ÇOCUKLAR GÖZLEMLERİYLE YANLIŞ SONUÇLARA ULAŞABİLİRLER

28 -Neden erkeklerin bebeği olmaz?
-Çünkü erkeklerin vücudunda bebeklerin büyümesini sağlayan küçük bir yuvacık yoktur. -Evlenmemiş kişilerinde bebeği olabilir mi? -Evet. Her yetişkin kadın ve erkek bebek sahibi olabilir. Fakat evlenmeyi beklemeleri, bebeğin bir ailesi ve yuvası olması daha doğrudur.

29 BEBEĞİN OLUŞUMUNA AİT SORULAR
Çocuk anne karnına nasıl girdi? “anne karnındaki bebek tohumlarının büyümesiyle olur” olabilir. Bebeğin oluşumunda babanın rolünü NEDİR? “Bebek tohumlarının biri annede vardır, biri de baba da” demek yeterli olabilir. -Ben Nasıl Doğdum? Çocuk bu soruyu sorduğunda hemen o anda yanıt verilmelidir. Anne şöyle yanıtlayabilir: -"Sen karnımdaki özel bir şeyde büyüdükten sonra vücudumda karnımın altında bebeğin dışarı çıkabilmesi oluşmuş bir açıklıktan dışarı çıktın" denebilir.

30 CİNSEL ORGANINA DOKUNMASI
Çocuğun cinsel organına dokunması organını tanıması adına yaptığı normal bir harekettir.. Fakat çocuk sık sık genital organlarına dokunuyorsa bu stresin belirtisi olarak kabul edilebilir. Böyle bir durumda çocuğun dikkatini farklı yönlere çekemeye çalışın. Yaşamında baskıya neden olabilecek konuların, beslenme, tuvalet eğitimi ya da başka konularda eğitim verirken sergilediğiniz tutumun incelenmesi ve gerekli değişikliklerin yapılması çocuğunuza yardımcı olabilecektir.

31 ANNE-BABANIN TUTUMU Çocuğa karışarak "dokunma,yapma", "ellersen kötü olur", erkek çocuklarda "keserler,kopar,çürür" şeklinde yanlış yaklaşımda bulunurlar. Bu gibi hatalı sözler çocuklarda korku, endişe ve utanma duyguları yaratacağından , son derece sakıncalıdır.

32 3-6 YAŞ ÇOCUĞUN KENDİNİ TATMİN ETMESİ (MASTÜRBASYON) Dokunma yoluyla cinsel organını keşfeden çocuk zamanla tesadüfen zevk almaya başlar ve bunun sonucunda mastürbasyon yaptığı görülebilir. Normaldir ve zararlı sayılmaz. Bütün okul öncesi çocukların yarısı cinsel oyunlar oynar veya mastürbasyon ve teşhircilik yapar KESİNLİKLE CEZALANDIRILMAMALI Onu korkutmadan ve konuya değinmeden başka bir şeyle oyalayarak dikkatini başka bir yöne çekmek genellikle yeterli olur.

33 Çocuğunuzun bu tip davranışlarında;
“sizin aile terbiyenize uygun olmadığını ve hala sınırlandırılması gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz”. Böyle bir durumda çocuğunuza; “bu tip bir ilginin normal olduğunu ama herkesin önünde bu gibi davranışlarda bulunmanın uygun olmadığını söyleyebilirsiniz”. Bu durum, aynı zamanda çocuğunuza, herkesin bedeninin özel olduğu öğretmeniz için de iyi bir fırsat olabilir. Böylece çocuk cinselliği doğal ama kişiye özel bir davranış olarak algılayabilecektir.

34 AYNI ODADA YATMASORUNU
Çocuğun anne baba ile aynı odada yatması, anne baba evde çıplak dolaşmaları, çocuğun merakını daha fazla arttıracaktır. Bu nedenle, 2. yaştan itibaren çocuğu ayrı yatırmak gerekir.

35 Mahremiyet bir öğretidir, doğuştan gelmez.
Mahremiyet; küçük yaşlarda öğrenilen ve çocuğun mahremiyetine saygı göstermekle başlayan bir tutumdur. Tuvalet-banyo gibi yerlerde, giyinip soyunurken çocuğun mahremiyetine özen gösterilmeli. Onlara erişkinler gibi özel hayatları olduğu ve bazı şeylerin sadece özel yerlerde yapılabileceği duygusu uyandırılmalıdır. Kendi vücudunu seven ve sınırlarını doğru koyan bireyler olarak yetişen çocuklarımız cinsel konularda da ailenin desteğine ve danışmanlığına ihtiyaç duyarlar.

36 TUVALET EĞİTİMİ Çocuğunuza tuvaleti kullanmayı öğretmek zaman ister, anlayış ve sabır gerektirir. En önemlisi, bu alışkanlığı edinmesi istenen çocuğa hiç bir zaman zorlama yapılmamasıdır. Tuvalet eğitiminin başlaması gereken belli bir yaş yoktur. Bunun için doğru zaman, çocuğun fiziksel ve psikososyal gelişimine bağlıdır. 12 aydan küçük çocukların mesane ve bağırsak kontrolü hiç yoktur, bundan sonraki 6 ay içinde bir miktar kontrol etme yetisi kazanırlar aylar arasındaki çocuklar genellikle tuvalet eğitimine hazır olduklarını belli ederler ama bazı çocuklar 30 ay veya daha ileri aylarda tuvalet eğitimine hazır olmayabilirler. Çocuk tuvaleti kullanmayı kendisi istemeli ve bunu yaparken de herhangi bir çekinme, korku belirtisi göstermiyor olması gerekmektedir.

37 Hangi Durumlarda Beklemek Daha Uygun Olur?
Kimi zaman şu durumlarda tuvalet eğitiminin başlaması ertelenebilir:         1- Yeni bir eve taşınmak veya kısa bir süre içinde taşınacak olmak         2- Yeni bir gebelik veya yakın zamanda aileye yeni bir bebeğin katılması         3- Aile bireylerinden birinde ciddi bir hastalık veya ölüm

38 Anne ve babaları dikkat etmesi gereken noktalar nelerdir?
Anne-babanın bilmesi gereken en önemli nokta, tuvalet eğitimi sırasında çok sabırlı olmak ve çocuğa hiç kızmamaktır. Bu eğitimin bir savaş haline dönmemesi anne-babanın elindedir. Tuvalet eğitiminin başladığı yaş çocuğunuzun kendisini bir birey olarak görmeğe başladığı bir dönemdir. Bu yaştaki çocuklar limitlerini zorlamak isterler. Bazı çocuklar protesto etmek amacıyla özellikle dışkılarını ne beze ne de tuvalete yapmayarak tutabilirler.

39 Çocuğun hangi davranışları eğitime hazır olduğunu gösterir?
Uykudan uyandığında bezi ıslak değilse veya gün içinde en az 2 saat bezi kuru kalıyorsa Dışkılama zamanı çok düzenli ise veya hemen önceden anlaşılabiliyorsa (bazı mimikler, vücut hareketleri veya sözle) Basit komutları yerine getirebiliyorsa Banyoya kendi başına gidebiliyor ve üstündekileri çıkartıyorsa Bezi kirlendiğinde rahatsız oluyor ve bezini değiştirmenizi istiyorsa Tuvalet veya lazımlığını kullanmak istiyorsa Yetişkinlerin kullandığı iç çamaşırlarını giymek istiyorsa

40 Çocuğunuz henüz hazır değilken tuvalete gitmesi için çok zorlanması ve baskı yapılması, öncelikle dışkılamanın öğrenilmesinde uzun sürebilecek problemlere yol açabilir. Pek çok çocuk 3-4 yaşlara geldiğinde gündüz idrar ve dışkısını kontrol edebilir. Çocuğunuz gündüz kuru kalmayı başarsa bile, bazen aynı başarıyı gece de göstermesi aylar, hatta yılları alabilir. Çoğu kız çocuk ve erkek çocukların %75'i 5 yaşından sonra geceleri tuvaletlerini kaçırmaz.

41 Çocuğa tuvalet ihtiyacının geldiğinin hissettirilmesi mümkün müdür?
Çocuğunuza idrar veya dışkısını yapmak üzere olduğunda size haber vermesini söyleyin. Çocuğunuz genellikle tuvalet ihtiyacını bezinde giderdikten sonra size haber verecektir. Çocuğunuzu bunu size söylediği için ödüllendirin ve ona bir daha sefere tuvaletini yapmadan önce size haber vermesini söyleyin. Dışkılamaya başlamadan hemen önce çocuğunuz çeşitli sesler çıkarabilir, ıkınmaya başlayabilir, yere çömelebilir veya o sırada oynuyorsa bir süre oyuna ara verebilir. Çocuğunuza bu gibi belirtilerin dışkılama zamanı olduğunu ve şimdi tuvalete gitme zamanı olduğunu söyleyin.

42 Başarı İçin Öneriler Uyku, yemek gibi alışkanlıklarda olduğu gibi tuvalet için de bir rutin oluşturmak yararlıdır. Sabah kalkınca, yemeklerden sonra ve akşam yatarken tuvalete gitmek bir rutin haline getirilebilir.  Tuvalet uygun şekilde kullanıldığında başlarda şeker vermek gibi ufak ödüllendirmeler işe yarayabilir. Aşırı bir ödüllendirmeden kaçınmak,  Eğitime çok erken ve çok geç başlamanın bazı psikolojik etkileri olabilir. Çok erken başlamak ileride çocukta uygunsuz dışkılama problemlerine; çok geç başlamak da özgüven ve bağımsızlık becerilerinin gelişimine ket vurulmasına neden olabilir. Bireysel farklılıklar göz önünde bulundurulmalı, eğer çocuk eğitime tepkili yaklaşıyorsa ısrarcı olunmamalı, tekrar başlanmadan önce bir- bir buçuk ay kadar beklenmelidir.

43 Yatak ıslatma alışkanlığını sona erdirmenin yolları
Geceleri ıslanan yataklar pek hoş olmasa da belli bir yaşa kadar normaldir. Çocuk bu durumun normal bir süreç olduğunu kabullenirse daha az utanır ve yatak ıslatma durumunu aşması daha kolay olur. Öncelikle çocuğunuzun altını ıslatma nedenlerini araştırmalısınız. Örneğin bazı çocuklar gece karanlıkta tuvalete gitmeye korkarlar ve gidemedikleri için yataklarını ıslatırlar. Eğer tuvalete gideceği yolu aydınlatırsanız ya da banyonun ışığını açık bırakırsanız tuvalete gitmekten korkmayacaktır. Bazı çocuklarsa tek başlarına tuvalete gittiklerinde klozete düşmekten korkarlar. Eğer sizin çocuğunuzun da korkma sebebi buysa gece sizi uyandırmasını söyleyebilirsiniz.

44 ÇOCUK PSİKİYATRİSTİNDEN
ÇOCUĞUNUZUN TAVIR VE DAVRANIŞLARINDA OLAĞAN DIŞI BİR DURUMU GÖZLEMLEDİĞİNİZDE LÜTFEN !... ÇOCUK PSİKİYATRİSTİNDEN YARDIM ALIN


"Rehberlik Servisi Ebru AKYOL" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları