Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÖĞRENCİ ÇALIŞMASI NASIL GÖZLEMLENİR ve DEĞERLENDİRİLİR

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÖĞRENCİ ÇALIŞMASI NASIL GÖZLEMLENİR ve DEĞERLENDİRİLİR"— Sunum transkripti:

1 ÖĞRENCİ ÇALIŞMASI NASIL GÖZLEMLENİR ve DEĞERLENDİRİLİR

2 Dyned Dil Eğitimi kapsamında öğrenci çalışmasını gözlemlemek Records Manager kayıtlarını okumak Dyned Çalışmasından sorumlu olan kişi veya kişiler için önem taşımaktadır.

3 Dyned Dil Eğitimi Sistemi İl içersinde İl Valisi, İlçe Kaymakamları , İl Milli Eğitim Müdürü ve Şube Md., Dyned İl Koordinatörü, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Dyned İlçe Temsilcileri, tarafından düzenli olarak kontrol edilmektedir.

4 Bu kontrol ve gözlemleri yaparken kendileri için oluşturulmuş gözlemci şifrelerini kullanarak DynEd internet kayıt yöneticisine erişerek ; İl, İlçe, Okul, Sınıf ve hatta öğrenci bazında çalışma oranlarını inceleme fırsatına sahiptirler…. Aşağıda sırası ile gelen ekranlarda bu erişimler sonucunda nelerin okunduğu ve nelere dikkat edilmesi gerektiği örnek ekran görüntüleri alınarak anlatılacaktır.

5 Öncelikle DynEd İnternet Kayıt Yöneticisi –’Records Manager’ çift tıklanarak açılır. İlgili yerlere sırası ile Oturum Açma Kimliği ve Şifre yazılır

6

7 Yukarıdaki örnek slaytta Mersin ili İl gözlemine ait bilgiler ilgili yerlere yazıldıktan sonra karşımıza gelen ekran aşağıdaki gibi olacaktır.

8

9 Yukarıdaki görmüş olduğunuz bu ekran gözlemci şifresine sahip olan idareci kişiler tarafından sadece kendi ilçelerini gözlemlemede kullanılır.

10

11 Bu Ekranda Akdeniz İlçemizin ikiye ayrılmış olduğunu görüyoruz…
İnceleme yapmak için Akdeniz-1 çift tıklayarak yada seç komutunu kullanarak içerisine girip okullarımızı incelemek için ilk adımı atmış oluyoruz…

12 Gelen ekranda okullarımızın adları, Oturum açma kimliklerini -ki bunlar ayrıca okulların kurum kodlarıdır- , WSS yani Ağırlıklı Çalışma Notlarını ve Son erişim tarihlerini görüyoruz . Bu ekranda bu adların yazılı olduğu butonlara bastığımız taktirde istediğimiz sıralama ile ekranı yeniden şekillendirebiliriz…

13

14 Yukarıda gördüğümüz bu ekranı WSS değerine yanı Ağırlıklı Çalışma Notuna göre Dizdiğimizde Bize hemen okullar hakkında genel bir bilgi vermektedir. Ekranı incelediğimizde okulların sisteme son erişim tarihini sistemde kayıtlı sınıflarını ve sistemde hiç kayıt girdisi yapmamış olanları hemen bu ekranda görebiliriz.

15 Esenli İ. Ö ve Kazanlı Cumhuriyet İ. Ö
Esenli İ.Ö ve Kazanlı Cumhuriyet İ.Ö. Okullarının sisteme giriş yapmadığını dikkat edersek görebiliriz

16 Örnek İlçemiz içerisinden yine örneklemek için bir okul seçtiğimizde bir önceki ekranda WSS tuşuna basılı olarak dizinleme yaptığımızdan bir sonraki ekranda örnek okulumuz için aşağıdaki gibi görülecektir…

17

18 Okulumuzun olduğu ekrana dikkat edecek olursak WSS değerine göre -6
Okulumuzun olduğu ekrana dikkat edecek olursak WSS değerine göre -6.0 ile -1.6 değerleri arasında dizimi ok işaretinin yönüne göre aşağı ve yukarı yönde değerler kapsamında dizilmiş olduğunu göreceğiz. Bu ekrana dikkatli bakar isek çalışan ve çalışmayan sınıfları buradan görebiliriz.

19 Fakat burada önemli olan bir şeyde sınıfın karşısındaki tarihin güncel olmasının o sınıfın tamamının o gün çalıştığı anlamına gelmeyeceğidir. Sınıf içerisinde tek bir öğrenci dahi o gün sisteme girse sınıfın karşısında tarih yazılacağının bilinmesidir.

20 Ekrana tekrar bakarsak bazı sınıfların karşısında tarih olmadığını göreceğiz.
Listenin en altında yer alan ve 6. sınıflar…

21 Daha önceden de dediğimiz gibi sınıfın karşısında tarih olması sınıfın çalıştığı anlamına gelmez …
Şimdi örnek olarak seçeceğimiz sınıfımıza bakarak bu sınıfta neler olduğunu,doğru bir çalışma içerisinde olup olmadıklarını ve hatta BT laboratuarında kulaklık ve mikrofon olup olmadığını dahi tespit edebilir ve buna göre öğrenciyi, öğretmeni ve okulu yönlendirebiliriz.

22 Bu ekrana baktığımızda bazı öğrencilerin hiç sisteme girmediği BT lab
Bu ekrana baktığımızda bazı öğrencilerin hiç sisteme girmediği BT lab.da Kulaklık ve mikrofon kullanılmadığı sınıfın sistem içerisinde doğru çalışmadığını hemen görebiliriz.

23 Öğrencinin sisteme girmesi ve sınıfın karşısında giriş tarihi olmasının bir önemi olmadığını şimdi daha iyi algılayabiliriz… Öğrenciyi , sınıfı ve öğretmenimizi yönlendirirken bu ekranı okumayı ve bu ekranda nelerin dikkate alınması gerektiğine örnek ekran görüntülerine bakarak değerlendirelim.

24

25 Bu ekrana geldiğinde, hepimizin ilk baktığı şey SS yani çalışma notudur…
Fakat çalışma notunun eksi yönde yada artı yönde ilerlemesi gerçekte öğrencinin çalışması ile ilgili bir yorum yapmak için tek başına asla bir kriter değildir. Kulaklık,Mikrofon ve tekrar (Mic-Rep-Head) tuşunun kullanım istatistiği bize öğrenci hakkında TUTOR tuşu kullanımından daha fazla bilgi aktarabilir

26 Sınıfımızın olduğu bu ekrana tekrar bakıp bir öğrenci seçtiğimizde….

27 Buna göre yönlendirmede bulunmak ,Burada çok önemlidir.
Öğrenci çalışmasına rağmen -4 te.Bunun sebebi Yukarıda TUTOR da yazdıklarının yanı sıra öğrencinin 1.Ünite altındaki tüm kazanımlara eşit çalışma ve süreç ve tekrar Yapmadığındandır…% dilimlere ve Presentation çalışmalarına baktığımızda bunu net olarak görebiliriz…Bu tabloyu bu şekilde okumak ve öğrenci yada sınıfı Buna göre yönlendirmede bulunmak ,Burada çok önemlidir.

28 Başka bir öğrenciye yada sınıfa da bu gözlemlemede bulunabiliriz…

29 Öğrencimizin ekranına bakacak olursak doğru cevaplar vermesine rağmen notunun -4 olduğunu göreceksiniz.Bunda örencinin ünitenin alt bölümlerinin çalışmamış olmasının etkisini görebiliriz…

30 Bir başka sınıf ve başka bir öğrenciye baktığımızda öğrenci ve sınıf çalışmalarını değerlendirmede dikkat etmemiz gereken tuşları daha iyi görebiliriz. Asla unutmamamız gereken şey tabloyu kontrol ettiğimizde mikrofona konuşma sayısı kadar kulaklıktan dinleme ve tekrar tuşunun kullanım sayılarının aynı oranda olması yada daha fazla olması gerektiğidir….

31 Bu ekrana dikkat edersek mikrofon,kulaklık kullanılmadığını ve sürekli alt yazı kullanan öğrencinin öğretmeni tarafından uyarılmadığını gözlemleyebiliriz

32 Yine aynı durumda olan bir başka öğrenciye bakalım…

33 Dyned İngilizce Sınıf temsilcisi olan öğretmenimiz,TUTOR da verilen bu uyarıları ve yönlendirmeleri , Sınıf ve öğrenci tablosunu okumayı ve yorumlamayı zamanında yapamaz ise , Bu örnekteki gibi çalışan bir öğrenci asla başarılı olamayacaktır.

34 Yukarıdaki örnekte görüldüğü gibi olan öğrenciler ve sınıflar, öğretmenleri tarafından zamanında uyarılmadıkları taktirde asla doğru çalışmaya ulaşmayacakları gibi dersten de her zaman uzaklaşacaklar ve yönlendirilmeye her daim muhtaç olacaklardır.

35 Fakat burada önemli olan konu açıkça kendini ortaya koymuştur.
Daha önceden de bilindiği üzere DynEd öğretmen olmadan tek başına çalışılacak bir sistem değildir. Bunun sebebini önceki slaytlara bakarak daha iyi kavramış durumdayız şu anda. Fakat burada önemli olan konu açıkça kendini ortaya koymuştur. Öğretmenlerimizin Kayıt Yöneticisini okumayı ve buna göre sınıf ve öğrenci yönlendirmelerini zamanında yapması gerektiğidir.

36 Bu uyarıları dikkate alarak çalışan sınıf yada öğrenci kesinlikle dili sevecek, başarmanın mutluluğunu yaşacaktır. Aşağıdaki öğrencimize bakacak olursak doğru çalışma yöntemini anlamış ve bunu uygulayan öğrencinin ekranın nasıl olduğunu görebiliriz.

37 Dikkat edersek öğrencimiz 1
Dikkat edersek öğrencimiz 1.Ünite altındaki tüm beceri ve kazanımlara hemen hemen eşit süreç ayırmıştır

38 Dikkat edecek olursak öğrencimiz çalışma yapmaya başladığında Ünite altındaki kazanımlara çok fazla olmadan eşit süreçte çalışma yapmıştır. Çalışmalarında vermiş olduğu doğru cevap ve yüzdelere doğru orantılı olarak ta Düzey puanlamasının iyi durumda olduğunu görebiliriz.

39 Bu öğrenci DynEd’i severek ve isteyerek çalışmaktadır.
Düzey 0 ve 3 arasında değişiklik göstermektedir ve öğrencimizin şu andaki düzeyi 4.sınıf seviyesine göre oldukça iyidir. Öğrencimizin rahatlıkla sistem içerisinde ilerleyebileceğini düzeye ve çalışma kayıtlarına bakarak söyleyebiliriz. Bu öğrenci DynEd’i severek ve isteyerek çalışmaktadır.

40 Öğrencimizin TUTOR kaydına da bakarsak bunu görebiliriz…

41

42 Öğretmenlerimizin bir kısmı DynEd çalıştırdıklarını fakat bu çalışmalar ile ilgili Quiz ve benzeri dokümanlara nasıl ulaşacaklarını DynEd sistemini tam olarak inceleyemedikleri için bilememektedirler.

43 DynEd Records Manager içerisine girdiğinde hangi sınıfta çalışma yaptı ise o sınıfın içerisine girip ilgili ünite altında Extension Activities bulup çift tıkladığında gerekli dokümanları indirme ve kullanma şansına sahiptirler.

44

45 Extension Activities çift tıkladığında karşınıza gelecek olan ekran …

46

47

48

49 Bütün bu imkanlar DynEd Dil Eğitim sistemi içerisinde bulunmaktadır….
Bundan sonra yapılması gereken okullarımızda Dyned İngilizce Okul Sorumlusunun Okul ve Öğrencilerinin başarısının daha iyi olmasını nasıl sağlayabilirim diye Okul idaresinin de desteğini alarak velilere de bilgilendirerek sistemden azami yararlanmaya çalışmaktır…

50 -Son-

51 Mehmet Zahit KUTLU DynED İngilizce Dil Eğitimi Sistemi Mersin İl Koordinatörü İL Milli Eğitim Müdürlüğü Kat:1 Oda no :Z-23 YENİŞEHİR/MERSİN TEL            : Dahili : 323 TEL            : MSN         : Meb-mail  : Meb-web  : web          :


"ÖĞRENCİ ÇALIŞMASI NASIL GÖZLEMLENİR ve DEĞERLENDİRİLİR" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları