Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1 Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla KUREYŞ SURESİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1 Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla KUREYŞ SURESİ."— Sunum transkripti:

1 1 Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla KUREYŞ SURESİ

2 2 لِايلَافِ قُرَيْشٍ ﴿١ 1 Kureyş’in güvenliği (sağlandığı) için, ايلَافِهِمْ رِحْلَةَ الشِّتَاءِ وَالصَّيْفِ ﴿٢ 2 Yani, yaz ve kış yaptıkları ticari seferler onlara kolaylaştırıldığı için: فَلْيَعْبُدُوا رَبَّ هٰـذَا الْبَيْتِ ﴿٣ 3 Kulluğu şu Beyt’in Rabbine tahsis etsinler!

3 3 KUREYŞ SURESİ اَلَّذى اَطْعَمَهُمْ مِنْ جُوعٍ وَاٰمَنَهُمْ مِنْ خَوْفٍ ﴿٤ 4 Ki O, onları açlığa rağmen doyurmuş, her tür tehlike ve tehdide rağmen güvende kılmıştır.

4 4 SURENİN KİMLİĞİ KUREYŞ SURESİ Nuzul Sıra 21 Ayet Sayısı 4 Nuzul Yılı 3 Mushaf Sıra 106

5 5 NÜZUL YERİ

6 6

7 7 KUREYŞ SURESİ KONUSU 1. Allah’ın Size Verdiği Nimetlerin ve Güvenliğin karşılığında Kulluğu Sadece Rabbine Tahsis etmek.

8 8 Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla KUREYŞ SURESİ

9 9 لِايلَافِ قُرَيْشٍ ﴿١ 1 Kureyş’in güvenliği (sağlandığı) için, ايلَافِهِمْ رِحْلَةَ الشِّتَاءِ وَالصَّيْفِ ﴿٢ 2 Yani, yaz ve kış yaptıkları ticari seferler onlara kolaylaştırıldığı için: Ebrehe ordusunun imha edilmesinin sebebi

10 10 KUREYŞ SURESİ لِايلَافِ قُرَيْشٍ ﴿١ 1 Kureyş’in güvenliği (sağlandığı) için, ايلَافِهِمْ رِحْلَةَ الشِّتَاءِ وَالصَّيْفِ ﴿٢ 2 Yani, yaz ve kış yaptıkları ticari seferler onlara kolaylaştırıldığı için: Ebrehe Ordusunun İmha Edilme Sebebi; Kureyş’in güvenliğinin sağlanması Onların yaz ve kış ticaretlerinin kolaylaştırılması

11 11 KUREYŞ SURESİ Kureyş’e Sağlanan Özel Nimetler. Fil ordusunun saldırısından sonra sağlanan;  Huzur,  Yaz ve Kış seyahat güvenliği. Kureyş’e sağlanan özel nimetlerdir. Bunun dışında;  Kabe’nin orada olması,  Kıble yapılması,  Hz Peygamber’in kendi içlerinden seçilmesi de özel nimetlerdendir. Tüm bu iyiliklerin karşılığında onlardan istenen bir tek husus vardır.

12 12 KUREYŞ SURESİ فَلْيَعْبُدُوا رَبَّ هٰـذَا الْبَيْتِ ﴿٣ 3 Kulluğu şu Beyt’in Rabbine tahsis etsinler! Kabe; değerini onun sahibinden almaktadır. O halde O’nun değer verdiği her şey değerlidir. O, Risaletin de, Dinin de, Vahyin de sahibidir. O halde, bu dünyada, O’nun değer verdiği şeyler uğrunda fedakarlık yapanların Allah’ın desteğinden mahrum bırakılmayacakları ortaya konulmaktadır.

13 13 KUREYŞ SURESİ اَلَّذى اَطْعَمَهُمْ مِنْ جُوعٍ وَاٰمَنَهُمْ مِنْ خَوْفٍ ﴿٤ 4 Ki O, onları açlığa rağmen doyurmuş, her tür tehlike ve tehdide rağmen güvende kılmıştır. Allah’a kulluk yapmanın sayılamayacak kadar gerekçesi vardır.  Her şeyimizle O’na aidiz.  Her türlü nimetin asıl sahibi O’dur.  O’na yönelen korkudan güvendedir.


"1 Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla KUREYŞ SURESİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları