Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla"— Sunum transkripti:

1 Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla
KUREYŞ SURESİ

2 اٖيلَافِهِمْ رِحْلَةَ الشِّتَاءِ وَالصَّيْفِ ﴿٢
KUREYŞ SURESİ لِاٖيلَافِ قُرَيْشٍ ﴿١ 1 Kureyş’in güvenliği (sağlandığı) için, اٖيلَافِهِمْ رِحْلَةَ الشِّتَاءِ وَالصَّيْفِ ﴿٢ 2 Yani, yaz ve kış yaptıkları ticari seferler onlara kolaylaştırıldığı için: فَلْيَعْبُدُوا رَبَّ هٰـذَا الْبَيْتِ ﴿٣ 3 Kulluğu şu Beyt’in Rabbine tahsis etsinler!

3 اَلَّذٖى اَطْعَمَهُمْ مِنْ جُوعٍ وَاٰمَنَهُمْ مِنْ خَوْفٍ ﴿٤
KUREYŞ SURESİ اَلَّذٖى اَطْعَمَهُمْ مِنْ جُوعٍ وَاٰمَنَهُمْ مِنْ خَوْفٍ ﴿٤ 4 Ki O, onları açlığa rağmen doyurmuş, her tür tehlike ve tehdide rağmen güvende kılmıştır.

4 KUREYŞ SURESİ Nuzul Sıra 21 Ayet Sayısı 4 Nuzul Yılı 3 Mushaf Sıra 106
SURENİN KİMLİĞİ KUREYŞ SURESİ Nuzul Sıra 21 Ayet Sayısı 4 Nuzul Yılı 3 Mushaf Sıra 106

5 NÜZUL YERİ

6

7 KUREYŞ SURESİ KONUSU 1. Allah’ın Size Verdiği Nimetlerin ve Güvenliğin karşılığında Kulluğu Sadece Rabbine Tahsis etmek.

8 Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla
KUREYŞ SURESİ

9 اٖيلَافِهِمْ رِحْلَةَ الشِّتَاءِ وَالصَّيْفِ ﴿٢
KUREYŞ SURESİ لِاٖيلَافِ قُرَيْشٍ ﴿١ 1 Kureyş’in güvenliği (sağlandığı) için, اٖيلَافِهِمْ رِحْلَةَ الشِّتَاءِ وَالصَّيْفِ ﴿٢ 2 Yani, yaz ve kış yaptıkları ticari seferler onlara kolaylaştırıldığı için: Ebrehe ordusunun imha edilmesinin sebebi

10 اٖيلَافِهِمْ رِحْلَةَ الشِّتَاءِ وَالصَّيْفِ ﴿٢
KUREYŞ SURESİ لِاٖيلَافِ قُرَيْشٍ ﴿١ 1 Kureyş’in güvenliği (sağlandığı) için, اٖيلَافِهِمْ رِحْلَةَ الشِّتَاءِ وَالصَّيْفِ ﴿٢ 2 Yani, yaz ve kış yaptıkları ticari seferler onlara kolaylaştırıldığı için:  Ebrehe Ordusunun İmha Edilme Sebebi; Kureyş’in güvenliğinin sağlanması Onların yaz ve kış ticaretlerinin kolaylaştırılması

11 KUREYŞ SURESİ Kureyş’e Sağlanan Özel Nimetler.
Fil ordusunun saldırısından sonra sağlanan; Huzur, Yaz ve Kış seyahat güvenliği. Kureyş’e sağlanan özel nimetlerdir. Bunun dışında; Kabe’nin orada olması, Kıble yapılması, Hz Peygamber’in kendi içlerinden seçilmesi de özel nimetlerdendir. Tüm bu iyiliklerin karşılığında onlardan istenen bir tek husus vardır.

12 KUREYŞ SURESİ فَلْيَعْبُدُوا رَبَّ هٰـذَا الْبَيْتِ ﴿٣
3 Kulluğu şu Beyt’in Rabbine tahsis etsinler! Kabe; değerini onun sahibinden almaktadır. O halde O’nun değer verdiği her şey değerlidir. O, Risaletin de, Dinin de, Vahyin de sahibidir. O halde, bu dünyada, O’nun değer verdiği şeyler uğrunda fedakarlık yapanların Allah’ın desteğinden mahrum bırakılmayacakları ortaya konulmaktadır.

13 اَلَّذٖى اَطْعَمَهُمْ مِنْ جُوعٍ وَاٰمَنَهُمْ مِنْ خَوْفٍ ﴿٤
KUREYŞ SURESİ اَلَّذٖى اَطْعَمَهُمْ مِنْ جُوعٍ وَاٰمَنَهُمْ مِنْ خَوْفٍ ﴿٤ 4 Ki O, onları açlığa rağmen doyurmuş, her tür tehlike ve tehdide rağmen güvende kılmıştır. Allah’a kulluk yapmanın sayılamayacak kadar gerekçesi vardır. Her şeyimizle O’na aidiz. Her türlü nimetin asıl sahibi O’dur. O’na yönelen korkudan güvendedir.


"Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları