Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

C# İsim Uzayları (Namespace). ~İsim Uzayları~ Programlama dillerinde, programcıların işlerini kolaylaştırmak için bir takım hazır kütüphaneler mevcuttur,

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "C# İsim Uzayları (Namespace). ~İsim Uzayları~ Programlama dillerinde, programcıların işlerini kolaylaştırmak için bir takım hazır kütüphaneler mevcuttur,"— Sunum transkripti:

1 C# İsim Uzayları (Namespace)

2 ~İsim Uzayları~ Programlama dillerinde, programcıların işlerini kolaylaştırmak için bir takım hazır kütüphaneler mevcuttur, bu kütüphanelerden bazıları standart olmakla birlikte bazıları programcılar tarafından sonradan geliştirlmiş ve kullanıcların hizmetine sunulmuştur.

3 C# dili ile gelen hazır bir takım sınıf kütüphaneleri bulunmamaktadır, kısacası standart bir C# kütüphanesi mevcut değildir.

4 .NET Framework dediğimiz altyapının bize veya diğer programlama dillerini kullanan programcılara sunduğu bir takım temel türler ve sınıflar mevcuttur. Bütün bu sınıfları ve türleri binary düzeyde iyi oırganize edebilmek için.NET, namespace kavramını sıklıkla kullanmaktadır.

5 .NET teki sınıf kütüphaneleri bir dilden bağımsız bir yapıdadır. MFC gibi sadece C++ için yada başka bir dil için geliştirilmemiştir. Çok normal olarak Visual Basic.NET kullanıcısı ile C# kullanıcısı aynı kütüphaneden faydalanırlar

6 Namespaceler.NET Framework sınıf kütüphanesindeki veri türlerini ve sınıfları kullanabilmemiz için C# dilinde using anahtar sözcüğü ile birliktekullanılır ve derleyiciye bildirilir.

7 Namespaceleri kendi yazdığımız kodların organizasyonu içinde kullanabiliriz. Hem böyle tür isimlerinin karışmasınıda önlemiş oluruz, zira bir tür ismi yada sınıf ancak kendi isimalanı içinde görünürlüğe sahiptir.


"C# İsim Uzayları (Namespace). ~İsim Uzayları~ Programlama dillerinde, programcıların işlerini kolaylaştırmak için bir takım hazır kütüphaneler mevcuttur," indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları