Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ANNE BABALARIN ENGELLİ ÇOCUĞA OLAN DUYGULARI VE GELİŞTİRDİKLERİ DAVRANIŞLAR O zaman beklentiniz şu olmalı; IQ kaç olursa olsun; 1. Çocuğunuzun mutluluğu…

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ANNE BABALARIN ENGELLİ ÇOCUĞA OLAN DUYGULARI VE GELİŞTİRDİKLERİ DAVRANIŞLAR O zaman beklentiniz şu olmalı; IQ kaç olursa olsun; 1. Çocuğunuzun mutluluğu…"— Sunum transkripti:

1 ANNE BABALARIN ENGELLİ ÇOCUĞA OLAN DUYGULARI VE GELİŞTİRDİKLERİ DAVRANIŞLAR O zaman beklentiniz şu olmalı; IQ kaç olursa olsun; 1. Çocuğunuzun mutluluğu… 2. Kendi sınırları içerisinde mümkün olduğunca bağımsız olabilmesi… 3. Ailenin günlük yaşamına mümkün olduğunca entegre olup, yaşamı hem birey, hem ailesi için güzel, kolay ve yaşanır kılması önemlidir.

2 ANNE BABALARIN ENGELLİ ÇOCUĞA OLAN DUYGULARI VE GELİŞTİRDİKLERİ DAVRANIŞLAR Engelli çocuk aşırı derecede korunabilir; bu hallerde çocuğa hiçbir iş yapma olanağı verilmez. Çocuğun bütün istekleri başkaları tarafından karşılanır. Bunun sonucunda çocuk yapabileceği işleri yaparak öğrenme ve gelişme olanaklarından yoksun kalır.

3 ANNE BABALARIN ENGELLİ ÇOCUĞA OLAN DUYGULARI VE GELİŞTİRDİKLERİ DAVRANIŞLAR Engelli çocuk aşırı derecede ihmal edilebilir; bu durumda çocuğun gelişmesi için gerekli şartlar hazırlanmaz. Sadece yeme, içme, barınma gibi yaşamını devam ettirebileceği biyolojik ihtiyaçları karşılanır. Bunun nedeni bilgisizlik, fakirlik, ayrılma yada ölüm olabilir.

4 ANNE BABALARIN ENGELLİ ÇOCUĞA OLAN DUYGULARI VE GELİŞTİRDİKLERİ DAVRANIŞLAR Engelli çocuk kabul edilmeyebilir veya gelişim için gerekli sevgi ve şefkatten yoksun bırakılabilir; kabul, sevgi ve şefkat çocuğun tüm gelişimini etkiler. Yapılan araştırmalar sevgi ve şefkate doygunluğun beden gelişimini de azami seviyeye çıkardığını ortaya koymuştur.

5 ANNE BABALARIN ENGELLİ ÇOCUĞA OLAN DUYGULARI VE GELİŞTİRDİKLERİ DAVRANIŞLAR Engelli çocuk çok beceriksiz bulunabilir; çocuk neyi yapmaya teşebbüs etse “ sen onu yapamazsın, beceremezsin” uyarıları onda bir şey yapamayacağı inancını kuvvetlendirir. Kendine karşı olan güvenini yok eder.

6 ANNE BABALARIN ENGELLİ ÇOCUĞA OLAN DUYGULARI VE GELİŞTİRDİKLERİ DAVRANIŞLAR Çocuklar çok şeyler yapmaya zorlanabilir; engelli çocukların yetenekleri sınırlıdır. Aile üyeleri bunu tam olarak bilmeyebilir. Bu yüzden de çocuğun yeteneklerini dikkate almaksızın çok şey yapmasını isterler. Onları yapmaları mümkün olmayan şeyleri yapmaya ve öğrenmeye zorlayabilirler.

7 ANNE BABALARIN ENGELLİ ÇOCUĞA OLAN DUYGULARI VE GELİŞTİRDİKLERİ DAVRANIŞLAR Engelli çocuk inkar edilebilir; sanki engelli bir çocuğu yokmuş gibi davranabilirler. Böyle davranılacağına özür biran önce kabul edilip onun eğitimi yoluna gidilmelidir.

8 ANNE BABALARIN ENGELLİ ÇOCUĞA OLAN DUYGULARI VE GELİŞTİRDİKLERİ DAVRANIŞLAR Engelli çocuk gizlenebilir; kimi anne babalar çocuğun ağır gelişimine gözlerini kaparlar. Bebeğin tepkilerindeki yavaşlığı onun usluluğuna bağlanır. Anne kendi işlerine dalar, bebek ağlamadıkça ilgilenmez. Oysa bu çocukların daha çok uyarılmaya ve ilgiye gereksinimi vardır. Ve çocuğun durumunu utanılacak bir sır gibi saklamaya çalışan anne baba onunla olan ilişkilerine kısıtlarsa çevreye uyumunu da geciktirir. Çocuk hafif derecede zihinsel öğrenme yetersizliği yaşıyorsa durum daha da geç anlaşılır. Kimi zaman çocuk okul çağına gelmeden yaşıtlarından değişik olduğu düşünülmez. Aslında yetenekleri sınırlı olan çocuklar evde ve okulda zorlandıkça bocalarlar ve öğrenme istekleri tümden sönebilir.

9 ANNE BABALARIN ENGELLİ ÇOCUĞA OLAN DUYGULARI VE GELİŞTİRDİKLERİ DAVRANIŞLAR Engelli çocuk utanç kaynağı olarak görülebilir; çocukla kimse sokağa çıkmaz, kimse oynamaz, böyle olunca akranlarıyla ilişkilerinden yoksun kalır. Bunun yerine ona oyun oynayabileceği ortamlar hazırlanmalıdır

10 ANNE BABALARIN ENGELLİ ÇOCUĞA OLAN DUYGULARI VE GELİŞTİRDİKLERİ DAVRANIŞLAR Engelli çocuk alay konusu edilebilir; çocuğun her davranışı acayip ve gülünç bulunabilir. Bu tür davranışa girilmemeli, girenleri ikaz etmelidir.

11 ANNE BABALARIN ENGELLİ ÇOCUĞA OLAN DUYGULARI VE GELİŞTİRDİKLERİ DAVRANIŞLAR Engelli çocuk sık sık suçlanabilir; Allah tarafından verilmiş bir ceza, başbelası olarak görürler. Bu açıkça çocuğun yüzüne de tekrar edilebilir. Komşular akrabalar arasında da bu sık sık görüşülür. Herkes ona suçlayarak bakar. Unutmamalı ki engelli çocuk kendi isteği ile böyle olmamıştır.

12 ANNE BABALARIN ENGELLİ ÇOCUĞA OLAN DUYGULARI VE GELİŞTİRDİKLERİ DAVRANIŞLAR Engelli çocuk normal yaşıtlarıyla kıyaslanır; kardeşlerinden, çevresindeki arkadaşlarından farklı olduğu her fırsatta ortaya konulur. Böyle davranılması yerine yetenekleri dikkatle izlenerek, bu yeteneklerin ortaya çıkması için imkanlar sağlanmalıdır.

13 ANNE BABALARIN ENGELLİ ÇOCUĞA OLAN DUYGULARI VE GELİŞTİRDİKLERİ DAVRANIŞLAR Ailede engelli çocuk şaşkınlık, panik yada geçimsizlik nedeni olabilir; çünkü genellikle böyle bir çocuğu olan aileler hayal kırıklığına uğrarlar ve ne yapacaklarını bilemezler. Paniğe kapılan anne baba birbirini suçlayarak kendini rahatlatmaya çalışır. Engelli çocuk ailenin muhtemel olumsuz davranışlarından uzak tutulmalıdır

14 ENGELLİ BİR ÇOCUĞA NASIL DAVRANILMALI, NELER YAPILMALI VE NELERE DİKKAT EDİLMELİ Engelli bir çocuğun güçlü ve zayıf yanlarını en iyi bilen tabi ki anne babadır. Bu yüzden anne baba ilk adım olarak çocuğun engeli hakkında tüm araştırmaları yapıp bilgi sahibi olmalıdır. Uzman hekime başvurularak onun önerilerine mutlaka uyulmalıdır. Uygun bir beslenme ve vücut gelişimi için gerekli önlemler alınmalı, gelişimi için gerekli ortam hazırlanmalıdır. Sonraki aşamada çocuğun ruhsal, psiko-sosyal durumuna göre eğitim öğretimi için hazırlıklar yapılır.

15 ENGELLİ BİR ÇOCUĞA NASIL DAVRANILMALI, NELER YAPILMALI VE NELERE DİKKAT EDİLMELİ Engelli çocuk genellikle sıkılgan ve içe dönük olur. Arkadaş edinmede güçlük çeker. Bu nedenle onlara arkadaş edinmede yardımcı olunmalı, sık sık çocuk parklarına, oyun alanlarına götürülmelidir. Onu saklamak yerine her türlü tepkiye hazırlıklı olarak, sosyalleşmesi için ortamlar hazırlanmalıdır. Engelli çocuğun eğitim-öğretimi için çocuk iyi izlenip gözlenmelidir. Yetenek ve ilgileri belirlenmeye çalışılmalıdır. Zayıf olduğu konularda üstüne gidilmeyip, yetenekleri olan yönde çalışmalara gidilmelidir. Ayrıca çocuğa doğru ve yanlış kavramları verilirken her türlü baskı ve kısıtlamadan uzak tutulmalı, geniş bir özgürlük ortamı hazırlanmalıdır.

16 ENGELLİ BİR ÇOCUĞA NASIL DAVRANILMALI, NELER YAPILMALI VE NELERE DİKKAT EDİLMELİ Kas ve beden gelişimlerini sağlamak amacıyla, el becerilerine yer vermek gerekir. ( çatal, kaşık, makas vb. şeyleri kullanmayı öğretmek gibi ). Vücut gelişimine uygun spor faaliyetleri ve jimnastik yaptırılmalıdır. Çocuğa öz bakım becerileri kazandırabilmek için çocuklara eğitim vermeye erken yaşta başlanmalıdır.

17 ENGELLİ BİR ÇOCUĞA NASIL DAVRANILMALI, NELER YAPILMALI VE NELERE DİKKAT EDİLMELİ Engelli çocuğun öğrenmesini kolaylaştırmak için; – Çocuğunuza öğreteceğiniz yeni davranışları bir bütün olarak değil basit küçük basamaklara bölerek öğretmeli, onun mümkün olduğunca başarısız olmasından kaçınılmalıdır. Bunun nedeni başarısızlık çocukta öğreneceği şeylere karşı soğukluk yaratır, öğrenmeyi tıkar. – Çocuğunuzun her yeni beceride başarılı olmasını sağlamak için ona yardım etmelisiniz. Başlangıçta tamamen davranışı yaptırmak şeklinde olan yardım yavaş yavaş azaltılmalıdır. – Çalışmalarınız süresince çocuğunuzun öğrenme işlemini çabuklaştırmak, başarısını arttırmak için ödüller kullanılmalıdır. Bu aşamalara dikkat edilerek eğitim öğretiminde başarı arttırılabilir.

18 ENGELLİ BİR ÇOCUĞA NASIL DAVRANILMALI, NELER YAPILMALI VE NELERE DİKKAT EDİLMELİ Engelli çocuğun okul başarısını arttırabilmek için öğretmenleriyle sürekli diyalog içinde olunmalı, öğretmenin isteklerine mutlaka uyulmalıdır. Engelli çocuk ailesi tarafından sürekli izlenip gözlenmeli, değişimlere göre önlemler alınmalıdır.


"ANNE BABALARIN ENGELLİ ÇOCUĞA OLAN DUYGULARI VE GELİŞTİRDİKLERİ DAVRANIŞLAR O zaman beklentiniz şu olmalı; IQ kaç olursa olsun; 1. Çocuğunuzun mutluluğu…" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları