Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

03.01.2014 Cuma Beykent Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Halka İlişkiler ve Reklamcılık Kampanyaları Bitirme Projesi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "03.01.2014 Cuma Beykent Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Halka İlişkiler ve Reklamcılık Kampanyaları Bitirme Projesi."— Sunum transkripti:

1 Cuma Beykent Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Halka İlişkiler ve Reklamcılık Kampanyaları Bitirme Projesi Yrd. Doç. Dr. Yasemin Tanses GÜLSOY Nilgün BABATUTMAZ Sinem HARBACI

2 GÖRBİL KALEM Sizin gözünüzle görüyoruz.

3 Ürünün Tanımlanması ve İşlevi
Görme engelli bireylerimiz için tasarlanmış olan Görbil Kalem ile braille alfabesinde bulunan yazıları tespit edip sesli olarak telaffuz etmektedir. Görme engelli bireylerin kitapları çok ağır olduğu için artık kitaplarını yanlarında taşımak zorunda kalmamaları sağlamıştır. Yazıları kaydedip hafızasına almış ve istenildiği zaman dinlemesi sağlanmıştır. Bu akıllı kalemdeki bilgileri istenirse bilgisayar ortamı atıp çalışmalara ordan da devam edilmesi sağlanmıştır. Üst köşesinde bulunan kulaklık girişi sayesinde daha sağlıklı bir dinleme olanağı tanınmıştır. Görbil Kalem yapılan imla hatalarında ise sorun olduğunu bildiren titreşimler sağlamaktadır.

4 Pazarlama Faaliyetleri ve Pazarın Yapısı
Gerek çocuklar için oyun amaçlı böyle akıllı kalemler olsa da barkod sistemi ile okumalar gerçekleşmiştir. Fakat görme engelliler için böyle bir kalem pazarda bulunmamaktadır. Görbil Kalem hizmet olmaktan çıkıp hedef tüketiciyi, müşteri ve özellikle toplumun sorunlarına çözüm olmaktadır. Pazarlama faaliyetleri olarak doğrudan pazarlama, internetten pazarlama ve reklam çalışmaları öngörülmektedir. Dağıtım kanalları seçilmiştir. Ürünü en iyi şekilde hem üretim hem satış sonrasında en iyi şekilde sunmakla mükelleftir.

5 Satın Alma Süreci Karar verme ve ürünü satın almada fiyat çok önemlidir. Fiyat belirlenirken maliyet ve kârı karşılayıp karşılamadığı göz önünde tutulmalı ve ona göre bir değerlendirme yapılmadır. Fiyat belirlenirken müşteriler göz önüne alınmalıdır. Benzer ürünlerin ne kadar fiyata satıldığı unutulmamalıdır.

6 Dağıtım Kanalları Kalemlerin üreticiden tüketiciye nasıl ve hangi yolla ulaşacağı önceden planlanması gerekir. Ürünler gerek internet ortamından gerekse satış kanalları aracılığı ürünü satın almaları mümkündür. Akıllı kalem alanındaki bazı firmalar; Livescribe, Wacom gibi firmalar sadece birkaçıdır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte akıllı kalemlere olan ihtiyaç giderek artmaktadır. Diğer firmalardan ayıran en önemli özellik görme engelliler için devrim niteliğinde bir kalem olması ve bireyleri gündelik hayatlarında diğer bireylerden geride bırakmamasıdır. Sloganda da belirttiğimiz gibi artık “görmemek engel değil”. Ülkemizde görme engelli bireylerimiz için bu sadece ihtiyaçlarından bir tanesidir. Ülkemizde bu çalışmalar daha sık gerçekleştirmedir.

7 Reklamın Sonuçları İnsanların reklamın sonucunda ürünü doğru şekilde anlamasını ve kitleye doğru şekilde ulaşmasını önem verilmelidir. Öncelikle bu ürünün rakibi ve seçeneği olmadığı için görme engelli insanlara ulaşması için ailelerin ürünü anlaması çok önemlidir.Ve görme engelliler için özel hazırlanmış kabartmaları afişlerle ürünün reklamının aileler kadar görme engellilere de ulaşması sağlanmalıdır.Görme engellilerin ürünü denemeleri ve içeriğini öğrenmek istemeleri ürün için en iyi reklam dönüşü olacaktır.Ürün denendiğinde hayatlarına büyük bir kolaylık gelmesi, önlerinden engellerin kalkmasındaki yardımı sayesinde tercih edilmesi sağlanacaktır. Reklamların temel düşüncesi; insanlardaki ihtiyaç, ilgi, arzu, heves duygularını harekete geçirmektir. Reklamlardaki en önemli unsurlardan biri; bir reklamın, insanlar içerisinde bulunan, estetik, şıklık, güzellik duygularını harekete geçirebilmesidir. Bütün reklamlar bu amaçtan yola çıkarak hazırlanır, yapılır. İnsanlar güzel, şık, zarif buldukları, kendilerini etkileyen, sahip olduklarında mutlu olacaklarına inandıkları mal ve ürünleri, ihtiyaç olmasa da almaya çalışırlar.

8 Hedef Kitlenin Tanımı Öncelikle hedef kitlenin belirlenmesi şarttır.Öngörülen hedef kitlenin ekonomik profili, cinsiyeti, yaş aralığı gibi temel bilgilerin tespitinden sonra bunların detaylandırılması hedef kitlenin belirlenmesi açısından önemlidir.Hedef kitle bu üründe ne kadar kısıtlı gibi gözükse de aslında Türkiye’de yaklaşık bir buçuk milyon görme engelli vardır.Dolayısıyla hedef kitle görme engelli insanlarla kısıtlı kalmaz.Görme engelli insanların ailelerini, bu konuyla ilgili bağışçı olabilecek insanları da kapsar.

9 Temel Tepki Ürünle ilgi temel tepki “Görmemek artık engel değil” şeklindedir. Ürünün bu tepkiyi anlamasındaki sebeplerden en önemlisi daha önce böyle bir ürün olmaması ve görme engellilerin yükünü hafifletmiş olmasıdır.

10 Marka Kişiliği Ürünün marka kişiliğinde ki en önemli unsur maddi kazançtan öte toplumun sorunlarını çözmeye yönelik bir ürün olmasıdır.Ürüne insanların güvenmesi, denemek istemesi gerekmektedir. Ürün kampanyasında ki en büyük amaç ürünün bütün özellikleri anlaşılacak şekilde insanlara anlatılmasıdır.Ürünün her ulaştığı görme engellinin memnun kalması ve doğru şekilde kullanabilmesi için müşteri hizmeti hatları kurulur, ürün satılmasından çok yararına odaklanan bir marka imajı sergilenir.

11 BASIN İLANI - 1

12

13 BASIN İLANI - 2

14

15 AFİŞ

16

17 Kaynakça Türkiye Görme Engelliler Derneği - turged.org.tr
Eğitimde Görme Engelliler Derneği – egitimdegormeengelliler.org Sabancı Vakfı – sabancivakfi.org TÜRGÖK – turgok.org


"03.01.2014 Cuma Beykent Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Halka İlişkiler ve Reklamcılık Kampanyaları Bitirme Projesi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları