Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

OBEZİTE DİYABET Eğitim Hemş.:Ayşe ÖZTÜRK. OBEZİTE (ŞİŞMANLIK) NEDİR? VÜCUTTA FAZLA MİKTARDA YAĞ DOKUSU BİRİKMESİ SONUCU ORTAYA ÇIKAN VE MUTLAKA TEDAVİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "OBEZİTE DİYABET Eğitim Hemş.:Ayşe ÖZTÜRK. OBEZİTE (ŞİŞMANLIK) NEDİR? VÜCUTTA FAZLA MİKTARDA YAĞ DOKUSU BİRİKMESİ SONUCU ORTAYA ÇIKAN VE MUTLAKA TEDAVİ."— Sunum transkripti:

1 OBEZİTE DİYABET Eğitim Hemş.:Ayşe ÖZTÜRK

2 OBEZİTE (ŞİŞMANLIK) NEDİR? VÜCUTTA FAZLA MİKTARDA YAĞ DOKUSU BİRİKMESİ SONUCU ORTAYA ÇIKAN VE MUTLAKA TEDAVİ EDİLMESİ GEREKEN BİR HASTALIKTIR. YAĞ DOKULARININ ORANI DİĞER DOKULARA GÖRE ARTMIŞTIR.

3 TÜRKİYE’DE ERKEKLERİN %21.2’Sİ KADINLARIN %41.5’İ OBEZ

4 OBEZİTE NASIL SAPTANIR? 1.KİŞİNİN BOY VE AĞIRLIĞI ÖLÇÜLEREK STANDARTLARLA KIYASLANIR(BEDEN KİTLE İNDEKSİ). KİLO (kg) BEDEN KİTLE İNDEKSİ = BOYUN KARESİ(m 2 )

5 BKİ(kg/m 2 )DURUM 18.5 >ZAYIF 18.5 - 25NORMAL KİLOLU 25 - 30HAFİF ŞİŞMAN 30 - 35ŞİŞMAN 35 - 40AĞIR DERECE ŞİŞMAN 40 { "@context": "http://schema.org", "@type": "ImageObject", "contentUrl": "http://images.slideplayer.biz.tr/11/3259153/slides/slide_5.jpg", "name": "BKİ(kg/m 2 )DURUM 18.5 >ZAYIF 18.5 - 25NORMAL KİLOLU 25 - 30HAFİF ŞİŞMAN 30 - 35ŞİŞMAN 35 - 40AĞIR DERECE ŞİŞMAN 40 ZAYIF 18.5 - 25NORMAL KİLOLU 25 - 30HAFİF ŞİŞMAN 30 - 35ŞİŞMAN 35 - 40AĞIR DERECE ŞİŞMAN 40

6

7 2.KİŞİNİN BEL VE KALÇA ÇEVRESİ ÖLÇÜLEREK STANDARTLARLA KIYASLANIR. OBEZİTE NASIL SAPTANIR? BEL ÇEVRESİ(cm) = KALÇA ÇEVRESİ(cm) 0.8 KADINLARDA 1.0 ERKEKLERDE

8 3.SADECE BEL ÇEVRESİ ÖLÇÜMÜ DE OBEZİTENİN TESPİTİ İÇİN KULLANILABİLİR. 102 cm 88 cm KADINLARDA ERKEKLERDE

9 OBEZİTE TİPLERİ YAĞLARIN İÇ ORGANLARDA VE KARINDA TOPLANDIĞI ŞİŞMANLIK ERKEK TİPİ ŞİŞMANLIK (ELMA TİPİ) YAĞLARIN KALÇA VE UYLUKTA TOPLANDIĞI ŞİŞMANLIK KADIN TİPİ ŞİŞMANLIK (ARMUT TİPİ)

10 ÇOCUKLUK TİPİ OBEZİTE YAĞ HÜCRESİ SAYISI ARTAR. ERİŞKİN TİPİ OBEZİTE YAĞ HÜCRESİ HACMİ ARTAR.

11 ENDÜSTRİLEŞMİŞ, GELİŞMİŞ ÜLKELERDE DAHA SIKTIR. ŞEHİRLERDE KÖYLERE GÖRE DAHA SIKTIR. KADINLARDA ERKEKLERE GÖRE DAHA SIK GÖRÜLÜR. KISA VE ORTA BOYLULARDA DAHA SIK GÖRÜLÜR. YAŞ ARTTIKÇA OBEZİTE ARTAR. SİGARA BIRAKANLARDA VE ALKOL ALANLARDA DAHA SIKTIR. OBEZİTE KİMLERDE DAHA SIK GÖRÜLÜR?

12 OBEZİTENİN NEDENLERİ Fazla yemek yeme Fiziksel hareket azlığı Sosyoekonomik ve psikolojik faktörler Metabolik ve hormonal bozukluklar Genetik faktörler

13 OBEZİTENİN ZARARLARI 1.Ağır bir vücudun taşınması güçtür.Özellikle yaşlılar ve orta yaşlıların ağır bir vücudu taşıması eklemlerde ağrılara yol açar. 2.Obezite kişilerin psikolojik olarak olumsuz etkilenmesine neden olur. 3.Obezite kas hareketlerinin verimini azaltır,fiziksel hareketsizliğe yol açar. 4.Obezite çeşitli hastalıklara zemin hazırlayarak,yaşam süresinin kısalmasına yol açar.

14 OBEZİTENİN NEDEN OLDUĞU HASTALIKLAR FELÇ-İNME PSİKOLOJİK SORUNLAR KANSER REFLÜ-ÜLSER GUT-ARTRİT KARACİĞER YAĞLANMASI SAFRA KESESİ TAŞI KALP HASTALIKLARI ŞEKER HASTALIĞI HİPERTANSİYON UYKU APNESİ ADET DÜZENSİZLİKLERİ

15 Vücudumuzda pankreastan salgılanan insülin hormonunun salınımının durması yada salgılanan insülinin etkili kullanılamaması durumunda gelişen ve ömür boyu süren metabolik bir hastalıktır. DİYABET NEDİR?

16 DİYABETİN SINIFLANDIRILMASI TİP 1 DİYABET( Genetik,viral enf.,stres,15- 25 yaş)İnsüline bağlı TİP 2 DİYABET( obezite,35 yaş üstü)İnsüline bağlı olmayan GESTASYONEL DİYABET( Gebelik ) DİĞER TİPLER

17 DİYABET İLERLEYİCİ BİR HASTALIKTIR…

18 BELİRTİLER Polidipsi(çok su içme) Poliüri(çok idrar yapma) Polifaji(çok yeme) Pruritis(kaşıntı) Kilo kaybı

19 OBEZİTENİN ve DİYABETİN TEDAVİSİ 1.DİYET 2.EGZERSİZ 3.DAVRANIŞ DEĞİŞİKLİĞİ 4.İLAÇ TEDAVİSİ 5.CERRAHİ TEDAVİ

20 KİŞİLERİN YİYECEK SEÇERKEN DİKKAT EDECEĞİ NOKTALAR KIZARTILMIŞ YİYECEKLERDEN UZAK DURULMALIDIR. YEMEKLERE EKLENEN YAĞ MİKTARI AZALTILMALI VE ET YEMEKLERİNE YAĞ İLAVE EDİLMEMELİDİR. ŞEKER,TATLI,PİLAV,MAKARNA,BÖREK GİBİ YİYECEKLER AZALTILMALIDIR.

21 DOYGUNLUK SAĞLAMASI İÇİN ENERJİ DEĞERİ DÜŞÜK SEBZE VE MEYVELER DAHA SIK KULLANILMALIDIR. KEPEKLİ,ÇAVDAR VE TAM TAHILLI EKMEK TERCİH EDİLMELİDİR. İÇECEK OLARAK SU,AYRAN VE MADEN SUYU TERCİH EDİLMELİDİR.

22 MEŞRUBAT VE ALKOLLÜ İÇECEKLERİN ENERJİSİ YOĞUN OLDUĞU İÇİN TÜKETİLMEMELİDİR. MEYVE SUYU YERİNE MEYVENİN KENDİSİ TÜKETİLMELİDİR. ÇAY VE KAHVE ŞEKERSİZ İÇİLİRSE ENERJİ VERMEZ.

23 KURUBAKLAGİLLERE VE BULGURA DİYETTE DAHA ÇOK YER VERİLMELİDİR. YEMEK TABAĞI KÜÇÜK SALATA TABAĞI BÜYÜK TUTULMALIDIR.

24 GÜNLÜK 30 DAKİKA FİZİKSEL AKTİVİTE YAPMAK ZORMU?

25 1.3km. den kısa mesafelerde taşıta binmeyin 2.Eşyalarınızı kendiniz taşıyın 3.Her gün en az 1 saat hızlı yürüyüş yapın 4.Dört ve daha az katlı daireler için asansör kullanmayın 5.Yürüyen merdiven yerine merdivenleri kullanın 6.Ailenizle birlikte aktif bir hafta sonu planı yapın.

26 7.Daha uzun bir yürüyüş için arabanızı en uzak park yerine park edin. 8.Otobüsten bir durak önce inin ve gideceğiniz yere yürüyün. 9.Televizyon seyrederken, ev işlerinizi (mutfağı silmek gibi) yapın. 10.Bir bebeğiniz varsa ve daha fazla enerji harcamak istiyorsanız, bebek arabası yerine kucağınızda taşıyarak yürüyüşünüzü yapın.

27 DAVRANIŞ DEĞİŞİKLİĞİ YETERLİ VE DENGELİ BESLENME HAREKETLİ YAŞAM TARZI

28 KİLO VERME UZUN VADEYE YAYILMALIDIR. Hızlı verilen kilolar kısa sürede geri alınır. Haftada 0.5-1 kg veya ayda 3-4 kg dan fazlası verilmemelidir.

29 Sadece %5-10’ luk bir kilo kaybı  Kiloyla ilişkili metabolik hastalıkların riskini  Kan basıncını  Kan glikoz düzeyini  Kandaki kolesterol ve trigliseritleri  Erken ölüm riskini AZALTIR.

30 MUCİZE DİYET YOKTUR HER DİYET KİŞİYE ÖZELDİR OBEZİTEYLE MÜCADELE ‘GELİN SİZİ 15 GÜNDE TIĞ GİBİ YAPALIM’ MERKEZLERİYLE BAŞARILABİLECEK BİR İŞ DEĞİLDİR UNUTULMAMALIDIRKİ;

31 BAŞARI; Sadece kişinin kendi isteği ve beslenme uzmanlarının desteği ile, yaşamınızda yapacağınız küçük ama önemli değişikliklerle sağlanabilir. SU İÇSEM YARIYOR

32

33

34

35

36

37


"OBEZİTE DİYABET Eğitim Hemş.:Ayşe ÖZTÜRK. OBEZİTE (ŞİŞMANLIK) NEDİR? VÜCUTTA FAZLA MİKTARDA YAĞ DOKUSU BİRİKMESİ SONUCU ORTAYA ÇIKAN VE MUTLAKA TEDAVİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları