Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Aruz Vezni Ben Arap edebiyatından geldim. Divan şiiri örneklerinde hep bana rastlarsınız.Türklerin çok kullandığı bir vezinim. Ben Arap edebiyatından geldim.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Aruz Vezni Ben Arap edebiyatından geldim. Divan şiiri örneklerinde hep bana rastlarsınız.Türklerin çok kullandığı bir vezinim. Ben Arap edebiyatından geldim."— Sunum transkripti:

1 Aruz Vezni Ben Arap edebiyatından geldim. Divan şiiri örneklerinde hep bana rastlarsınız.Türklerin çok kullandığı bir vezinim. Ben Arap edebiyatından geldim. Divan şiiri örneklerinde hep bana rastlarsınız.Türklerin çok kullandığı bir vezinim.

2 Hece Vezni Ben ilk şiir örneklerinden buyana varım.Asıl en çok kullanılan vezin benim.Benimle şiir yazmak daha kolay.Saymayı biliyorsanız benimle şiir yazabilirsiniz.Mısralardaki her satır eşit hecede olmalı onları ister sekiz, ister on bir, isterseniz on dört olarak sıralayın. Ben ilk şiir örneklerinden buyana varım.Asıl en çok kullanılan vezin benim.Benimle şiir yazmak daha kolay.Saymayı biliyorsanız benimle şiir yazabilirsiniz.Mısralardaki her satır eşit hecede olmalı onları ister sekiz, ister on bir, isterseniz on dört olarak sıralayın.

3 Aruz Vezni Benimle de şiir yazmak zevklidir.Ben de hecelerle yazılıyorum ama eğer hece sonu sesliyle biterse açık, sessizle biterse kapalı hece olarak adlandırıyorum. Unutmadan açık hecenin sonundaki sesli uzun okunuyorsa o heceyi de kapatırım bir de mısraların sonu ne olursa olsun daima kapalıdır.Sonra da uygun kalıba göre şekillendirirsiniz. Benimle de şiir yazmak zevklidir.Ben de hecelerle yazılıyorum ama eğer hece sonu sesliyle biterse açık, sessizle biterse kapalı hece olarak adlandırıyorum. Unutmadan açık hecenin sonundaki sesli uzun okunuyorsa o heceyi de kapatırım bir de mısraların sonu ne olursa olsun daima kapalıdır.Sonra da uygun kalıba göre şekillendirirsiniz.

4 Hece Vezni Sen Türkçeye çok uygun değilsin bunun için artık seninle şiir yazan pek yok. Oysa hala benimle şiir yazan çok kişi var. Sen Türkçeye çok uygun değilsin bunun için artık seninle şiir yazan pek yok. Oysa hala benimle şiir yazan çok kişi var.

5 Aruz Vezni Aslında seni de beni de kullanmadan tamamen serbest şiir yazanlar çoğaldı bu yüz yılda Aslında seni de beni de kullanmadan tamamen serbest şiir yazanlar çoğaldı bu yüz yılda

6 Hece Vezni Haklısın ama bizi kullanmayanlara ahenk konusunda zaman zaman redif,uyak yardımcı oluyor. Haklısın ama bizi kullanmayanlara ahenk konusunda zaman zaman redif,uyak yardımcı oluyor.

7 Aruz Vezni Evet aliterasyonun,asonansın,vurgu ve tonlamanın katkılarını da unutmamak gerek.Bunların bazen birkaçı bazen hepsi şiiri ahenkli kılıyor Evet aliterasyonun,asonansın,vurgu ve tonlamanın katkılarını da unutmamak gerek.Bunların bazen birkaçı bazen hepsi şiiri ahenkli kılıyor


"Aruz Vezni Ben Arap edebiyatından geldim. Divan şiiri örneklerinde hep bana rastlarsınız.Türklerin çok kullandığı bir vezinim. Ben Arap edebiyatından geldim." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları