Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KROMİT Formülü: FeCr 2 O 4 kübiktir. Yoğunluğu: ~4,8 –7,19 değişken Çizgi rengi: kahverengi  (serpaninitin beyaz renk vermesiyle ayırdedilir) Kromlu.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KROMİT Formülü: FeCr 2 O 4 kübiktir. Yoğunluğu: ~4,8 –7,19 değişken Çizgi rengi: kahverengi  (serpaninitin beyaz renk vermesiyle ayırdedilir) Kromlu."— Sunum transkripti:

1

2 KROMİT Formülü: FeCr 2 O 4 kübiktir. Yoğunluğu: ~4,8 –7,19 değişken Çizgi rengi: kahverengi  (serpaninitin beyaz renk vermesiyle ayırdedilir) Kromlu minerallerden önemlileri Pikotit  (Mg-Fe)(Al-Cr-Fe) 2 O 4 Fuksit  Kromlu mika (mikroskopta yeşilimsi mikalar olarak görülür.-hidrotermal oluşmuş- Au-Ag işareti) Uvarovit  Krom-granat Kemmererit  Krom-klorit Griquait  Piroksen +Granat+ az Olivin (Yüksek P-T şartlarında oluşmuş)

3

4 MgO Fe 2 O 3 – magnezyen ferrit MgO Al 2 O 3 – Spinel MgO Cr 2 O 3 – magnezyen kromit FeO Al 2 O 3 – HersinitFeO Fe 2 O 3 – manyetit Fe 3 O 4 FeO Cr 2 O 3 magnezyen kromit Kromit

5 MİNERALLER VE YAN KAYAÇLARI Lerzit- nadir bulunur Olivin (olivinit) peridotit Amfibol peridotitMika peridotit-kimberlit troktolit plajioklaz (anortozit) Piroksen (piroksenit) amfibolitmika Gabro- norit eukrit verlit websterit harzburjit lerzolit Olivin-dünit KpxOpx

6

7 Krom yataklarının jenetik tipleri   İlk kristalizasyon ve Likit ayrışım enjeksiyon mümkün   Diğer tipler mümkün değil   Hidrotermal tip ikincildir.   Masif, benekli, lekeli, bilezik, nodüler, negatif nodüler, tabakalı   İki tip kromit var. Stratiform-Alpin tip.   Stratiform (tabakalı) tipler çoğunlukla prekambriyen ve alt paleozoik yaşlı   Ultrabazik-bazik ve asidikler tabakalı haldedirler.   Alpin tip (mercek şekilli - podiform – tespih tanesi dizilimli)   Pull –apart, Kink bandings yapıları

8 MgO /FeO  1/1 DEN 7/3’E KADAR DEĞİŞİR. Cr/ Fe ORANI  1,5- 4,5 ARASINDA DEĞİŞİR. Fe 2 O 3 MİKTARI DAİMA % 8 DEN KÜÇÜKTÜR. Cr 2 O 3 İLE Al 2 O 3 ARASINDA %(16- 65) – %(52- 6) TERS ORANLI DEĞİŞİM VARDIR.

9  TÜRKİYE GENELLİKLE ALP OROJENEZİ SONUCUDUR.  SADECE ESKİŞEHİR CİVARINDAKİLER HERSİNİYEN OROJENEZİNE BAĞLIDIR.  HERSİNİEN KROMİTLERİNİN Fe VE Al 2 O 3 TENÖRLERİ NİSPETEN AZDIR.  ULTRABAZİK KAYALARINDA DA GLOKOFANLAŞMA VE EPİDOTLAŞMA GÖRÜLÜR.

10  ALPİN KROMİTLERİ İSE MESOZOİK’ İN KİMMERİAN FAZI İLE İLİŞKİLİDİR.  PARAJENEZDE Nİ, UVAROVİT VE KEMMERERİT YAYGINDIR.  Nİ, MG’ NİN YERİNİ DİYADOH OLARAK ALABİLİR. (KROMİTTE NİKEL VAR)

11


"KROMİT Formülü: FeCr 2 O 4 kübiktir. Yoğunluğu: ~4,8 –7,19 değişken Çizgi rengi: kahverengi  (serpaninitin beyaz renk vermesiyle ayırdedilir) Kromlu." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları