Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DÖNGÜ YAPILARI Bileşik atama operatörleri While ifadeleri For ifadeleri Do ifadeleri Break ve continue ifadeleri.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DÖNGÜ YAPILARI Bileşik atama operatörleri While ifadeleri For ifadeleri Do ifadeleri Break ve continue ifadeleri."— Sunum transkripti:

1

2 DÖNGÜ YAPILARI Bileşik atama operatörleri While ifadeleri For ifadeleri Do ifadeleri Break ve continue ifadeleri

3 Bu operatörler bir değişkene, bir sabit eşitlemek için kullanılır. Bileşik atama: bazı ifadelerde işlem operatörü ile atama operatörü birlikte kullanılarak, ifadeler daha kısa yazılabilir. Eğer ifade değişken = değişken [operatör] ifade; şeklinde ise, daha kısa bir biçimde değişken [operatör]= ifade; olarak yazılabilir.

4 OperatörAçıklamaÖrnekAnlamı =atamax=7; +=Ekleyerek atamax+=3;x=x+3; -=Eksilterek atamax-5;x=x-5; *=Çarparak atamax*4;x=x*4; /=Bölerek atamax/2;x=x/2; %=Bölüp kalanını atamax%9;x=x%9; ++Bir artırmax++ veya ++xx=x+1; --Bir azaltmax-- veya --xx=x-1;

5 While döngüsü içerisine parametre olarak şart belirlenir. Şart sağlandığı sürece kod blokları arasındaki kodlar çalıştırılır. Tabi çalıştırılacak kodlar arasına şartın değerini değiştiren bir satır eklemek gerekir. Aksi taktirde sonsuz döngüye girmiş oluruz. Örnek:while(i<=20) { Label1.Text+’ ’+i; i=i+2; } Bu örnekte biz herhangi bir değer atıyoruz.Bu atadığımız değerede i diyoruz.i değerini 20’ye kadar 2’şer artırmamızı sağlayan bir koddur.

6 For döngüsü içerisine 3 parametre alır. Bunlardan ilki başlangıç değerinin yer aldığı ifade alanıdır. İkincisi şart ifadesinin yer aldığı ifade alanıdır. Üçüncü olarak ise şart ifadesini etkileyen ifade alanıdır. Örnek:for(int c=0; c { "@context": "http://schema.org", "@type": "ImageObject", "contentUrl": "http://images.slideplayer.biz.tr/11/3249558/slides/slide_6.jpg", "name": "For döngüsü içerisine 3 parametre alır.", "description": "Bunlardan ilki başlangıç değerinin yer aldığı ifade alanıdır. İkincisi şart ifadesinin yer aldığı ifade alanıdır. Üçüncü olarak ise şart ifadesini etkileyen ifade alanıdır. Örnek:for(int c=0; c

7 While ve for ifadelerinin her ikisinde de koşul (boolean ifade) döngünün hemen başında sorgulanmaktadır. Dolayısıyla belirtilen koşul, true değerini üretmezse döngüdeki kodlar işletilmeyecektir. Oysa do ifadesinde durum farklıdır. do ifadesinde koşul (boolean ifade) döngünün sonunda verilmektedir. Bu durum döngünün en az bir defa mutlaka işletileceği anlamına gelmektedir.

8 Örnek:int i=1; do { Label1.Text=Label1.Text+’ ’+i; i=i+2; } while(i<=20); Bu örnekte bir i değeri atayıp onu do komutuyla her döngüde 2 artırıp Label’a yazdırmışız ve while komutuyla döngüyü durdurmuşuz.

9 Break ve continue ifadeleri kontrol akışını değiştirmek için kullanılır. Break ifadesinin en çok kullanıldğı zaman bir programın istenen anda çıkışını sağlamak veya döngünün istenilen bir anından pas geçmektir. Continue ifadesi ise; while,for,do/while yapıları içinde çalıştığında döngünün gövde kısmının kalan kısmını atar ve döngünün diğer tekrara geçmesini sağlar.

10 HAZIRLAYAN:Tuğba KAÇ


"DÖNGÜ YAPILARI Bileşik atama operatörleri While ifadeleri For ifadeleri Do ifadeleri Break ve continue ifadeleri." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları