Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DÖNGÜ YAPILARI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DÖNGÜ YAPILARI."— Sunum transkripti:

1 DÖNGÜ YAPILARI

2 İçindekiler DÖNGÜ YAPILARI Bileşik atama operatörleri While ifadeleri
For ifadeleri Do ifadeleri Break ve continue ifadeleri

3 Bileşik atama operatörleri
Bu operatörler bir değişkene, bir sabit eşitlemek için kullanılır. Bileşik atama: bazı ifadelerde işlem operatörü ile atama operatörü birlikte kullanılarak, ifadeler daha kısa yazılabilir. Eğer ifade değişken = değişken [operatör] ifade; şeklinde ise, daha kısa bir biçimde değişken [operatör]= ifade; olarak yazılabilir. 

4 Atama operatörleri Operatör Açıklama Örnek Anlamı = atama x=7; +=
Ekleyerek atama x+=3; x=x+3; -= Eksilterek atama x-5; x=x-5; *= Çarparak atama x*4; x=x*4; /= Bölerek atama x/2; x=x/2; %= Bölüp kalanını atama x%9; x=x%9; ++ Bir artırma x++ veya ++x x=x+1; -- Bir azaltma x-- veya --x x=x-1;

5 WHİLE İfadeleri While döngüsü içerisine parametre olarak şart belirlenir. Şart sağlandığı sürece kod blokları arasındaki kodlar çalıştırılır. Tabi çalıştırılacak kodlar arasına şartın değerini değiştiren bir satır eklemek gerekir. Aksi taktirde sonsuz döngüye girmiş oluruz. Örnek:while(i<=20) { Label1.Text+’<br>’+i; i=i+2; } Bu örnekte biz herhangi bir değer atıyoruz.Bu atadığımız değerede i diyoruz.i değerini 20’ye kadar 2’şer artırmamızı sağlayan bir koddur.

6 FOR İfadeleri For döngüsü içerisine 3 parametre alır. Bunlardan ilki başlangıç değerinin yer aldığı ifade alanıdır. İkincisi şart ifadesinin yer aldığı ifade alanıdır. Üçüncü olarak ise şart ifadesini etkileyen ifade alanıdır. Örnek:for(int c=0; c<b;c++) { carp=carp*a; } Bu örnekte for’un içine c sayısını atayıp b sayısı ile karşılaştırıyoruz. Eğer c sayısı b’den küçükse c sayısını 1 artırıp carp sayısı ile a sayısını Çarpıyoruz.

7 DO ifadeleri While ve for ifadelerinin her ikisinde de koşul (boolean ifade) döngünün hemen başında sorgulanmaktadır. Dolayısıyla belirtilen koşul, true değerini üretmezse döngüdeki kodlar işletilmeyecektir. Oysa do ifadesinde durum farklıdır. do ifadesinde koşul (boolean ifade) döngünün sonunda verilmektedir. Bu durum döngünün en az bir defa mutlaka işletileceği anlamına gelmektedir.

8 Örnek:int i=1; do { Label1. Text=Label1
Örnek:int i=1; do { Label1.Text=Label1.Text+’<br>’+i; i=i+2; } while(i<=20); Bu örnekte bir i değeri atayıp onu do komutuyla her döngüde 2 artırıp Label’a yazdırmışız ve while komutuyla döngüyü durdurmuşuz.

9 BREAK ve CONTİNUE İfadeleri
Break ve continue ifadeleri kontrol akışını değiştirmek için kullanılır. Break ifadesinin en çok kullanıldğı zaman bir programın istenen anda çıkışını sağlamak veya döngünün istenilen bir anından pas geçmektir. Continue ifadesi ise; while,for,do/while yapıları içinde çalıştığında döngünün gövde kısmının kalan kısmını atar ve döngünün diğer tekrara geçmesini sağlar.

10 SON HAZIRLAYAN:Tuğba KAÇ


"DÖNGÜ YAPILARI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları