Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1) Bütün hücrelerde görülebilen bölünme çeşididir. 2) Tek hücrelilerde çoğalmayı sağlar. 3) Çok hücrelilerde, eşeysiz üremeyi sağlar. 4) Kromozomların.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1) Bütün hücrelerde görülebilen bölünme çeşididir. 2) Tek hücrelilerde çoğalmayı sağlar. 3) Çok hücrelilerde, eşeysiz üremeyi sağlar. 4) Kromozomların."— Sunum transkripti:

1

2 1) Bütün hücrelerde görülebilen bölünme çeşididir. 2) Tek hücrelilerde çoğalmayı sağlar. 3) Çok hücrelilerde, eşeysiz üremeyi sağlar. 4) Kromozomların sayı ve yapısı değişmez. 5) Sinaps ve krossing-over görülmez. 6) Mitoz hayat boyu devam eden olaydır. 7) Sonuçta tıpa tıp aynı 2 yavru oluşur.

3 2N2N 2N2N 2N2N N NN

4 MİTOZ BÖLÜNME EVRELERİ İnterfaz = Bölünmeye hazırlık evresi Profaz Metafaz Çekirdek bölünme evresi Anafaz Telofaz

5 İNTERFAZ - Canlı hücrenin normal yaşama evresidir. - Ribozom ve diğer organeller çoğaltılır. - Hücre bölünmesi için gerekli proteinler, diğer maddeler ve ATP sentezlenir. - DNA kendini eşler. - Hayvanlar hücrelerde sentrozom eşlenir. -E.R yıkılarak hücre bölünmesi kolaylaştırır.

6 ÇEKİRDEK BÖLÜNMESİ PROFAZ - Kromatin iplikler kısalıp kalınlaşarak kromozomları meydana getirir. -

7 - Eşlenmiş olan sentrozomlar ayrılarak her biri birer kutupa gider ve iğ ipliklerini oluştururlar. -Çekirdekçik ve çekirdek zarı eriyerek kaybolur.

8 METAFAZ Kromozomlar sentromerleriyle iğ ipliklerine tutunarak hücrenin ortasında tek sıra halinde dizilirler. - Kromozomların en iyi görüldüğü evredir.

9 ANAFAZ Kardeş kromotidler birbirinden ayrılarak karşılıklı kutuplara çekilirler.

10 TELOFAZ -Profaz olaylarının tersi şeklinde gerçekleşir. - Kromozomlar incelip uzayarak kromatin iplik haline dönerler. - İğ iplikleri kaybolur. - Çekirdekçik ve çekirdek zarı oluşur.

11 SİTOKİNEZ: Bitki ve hayvan hücrelerine farklılık gösterir. -Hayvan hücrelerinde boğumlama ile sitokinez meydana gelir.

12 - Bitki hücrelerinde ara lamel oluşumu ile stokinez meydana gelir.

13

14 -Mitoz bölünme sonucu oluşan hücre sayısı 2 üzeri (n) formülü ile bulunur. n=bölünme sayısı

15 SORU:Bir hücre 3 kez bölündüğünde kaç hücre oluşur?

16 HAZIRLAYANLAR: GÜL ÇAKICIER - TUBA BÜYÜKÇAVDAR ESKİŞEHİR İSMET İNÖNÜ İ.Ö.O. 8A ÖĞRENCİSİ


"1) Bütün hücrelerde görülebilen bölünme çeşididir. 2) Tek hücrelilerde çoğalmayı sağlar. 3) Çok hücrelilerde, eşeysiz üremeyi sağlar. 4) Kromozomların." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları