Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MYOMETRİYTUM PATOLOJİSİ. ADENOMYOZİS (Endometriozis interna) ADENOMYOZİS (Endometriozis interna) %15-30 Histerektomi spesmenlerinde sık bulgu. %15-30.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MYOMETRİYTUM PATOLOJİSİ. ADENOMYOZİS (Endometriozis interna) ADENOMYOZİS (Endometriozis interna) %15-30 Histerektomi spesmenlerinde sık bulgu. %15-30."— Sunum transkripti:

1 MYOMETRİYTUM PATOLOJİSİ

2 ADENOMYOZİS (Endometriozis interna) ADENOMYOZİS (Endometriozis interna) %15-30 Histerektomi spesmenlerinde sık bulgu. %15-30 Histerektomi spesmenlerinde sık bulgu. Endometriyal gland ve stromanın myometriyum içinde görülmesidir. (Uterus içi) Endometriyal gland ve stromanın myometriyum içinde görülmesidir. (Uterus içi) Klinik: Pre veya peri menapozda Klinik: Pre veya peri menapozda Anormal kanama ve dismenore Anormal kanama ve dismenore Uterus büyüktür. Uterus büyüktür.

3 Patolojik bulgular: Patolojik bulgular: Kesit yüzü kas liflerinin girdapsı görünümü ile, hemorajik,küçük kistik yapılar içerebilir. Kesit yüzü kas liflerinin girdapsı görünümü ile, hemorajik,küçük kistik yapılar içerebilir. Mikroskopi; Mikroskopi; Myometriyum içinde endometriyal gland ve stroma vardır. Myometriyum içinde endometriyal gland ve stroma vardır. Endometriyumun nonfonksiyonel bazal tabakasından oluşur Endometriyumun nonfonksiyonel bazal tabakasından oluşur

4 Tanı için önemli nokta: Tanı için önemli nokta: Endometriyum- myometriyum bileşke yerini esas alarak 1 küçük büyütme alanının ötesinde endometriyal gland ve stromanın olması gerekir.(2-3mm) Endometriyum- myometriyum bileşke yerini esas alarak 1 küçük büyütme alanının ötesinde endometriyal gland ve stromanın olması gerekir.(2-3mm) Menstruel siklusdan etkilenmez. Menstruel siklusdan etkilenmez.

5

6 TÜMÖRLERİ LEIOMYOMA LEIOMYOMA Düz kas tümörleri oldukça sık Düz kas tümörleri oldukça sık Leiomyomlar uterin neoplazmları içinde en sık görüleni Leiomyomlar uterin neoplazmları içinde en sık görüleni 30 yaştan sonra %75 histerektomi spesmenlerinde görülüyor. 30 yaştan sonra %75 histerektomi spesmenlerinde görülüyor. Bazıları menapozdan sonra küçülüyor. Bazıları menapozdan sonra küçülüyor. Hormonal durumdan büyümeleri etkilenebiliyor. Hormonal durumdan büyümeleri etkilenebiliyor.

7 Klinik: Klinik: Büyüklük ve lokalizasyonlarına göre değişir. Büyüklük ve lokalizasyonlarına göre değişir. Ağrı, Bası duygusu, anormal kanama. Ağrı, Bası duygusu, anormal kanama. İnfertilite nedeni o.b. İnfertilite nedeni o.b. Gebelikte; erken doğum ve abortus ile sonlanabilir. Gebelikte; erken doğum ve abortus ile sonlanabilir.

8 Makroskopi: Makroskopi: 3 tipte o.b 3 tipte o.b 1) Subseröz 1) Subseröz 2) Submüköz 2) Submüköz 3) Intramural (en sık) 3) Intramural (en sık) Sert, grı beyaz renkte, girdap yapıları oluşturan iyi sınırlı benign tümör. Sert, grı beyaz renkte, girdap yapıları oluşturan iyi sınırlı benign tümör. Parazitik leiomyom: Nadir, Diğer pelvik yapılara tutunan tiptir. Parazitik leiomyom: Nadir, Diğer pelvik yapılara tutunan tiptir. Dejeneratif değişklikler o.b.Hemoraji, nekroz, hyalinizasyon Dejeneratif değişklikler o.b.Hemoraji, nekroz, hyalinizasyon

9

10 Mikroskopi; Mikroskopi; Tipik olarak iğsi hücrelerin değişik yönlere dizilerek, birbirleriyle çaprazlaşarak ve girdap yapıları oluşturarak meydana getirdikleri tümördür. Tipik olarak iğsi hücrelerin değişik yönlere dizilerek, birbirleriyle çaprazlaşarak ve girdap yapıları oluşturarak meydana getirdikleri tümördür. Mitoz, nekroz, atipi yok. Mitoz, nekroz, atipi yok. Kanama, hyalinizasyon,ödem o.b. Kanama, hyalinizasyon,ödem o.b.

11

12

13 Düz kas hücreleri aktin, desmin ile pozitif boyanır. Düz kas hücreleri aktin, desmin ile pozitif boyanır. Tedavi semptomatik olanlara önerilir Tedavi semptomatik olanlara önerilir Histerektomi Histerektomi Gonotrop releasing hormon agonistleri ile küçültülebilir. Gonotrop releasing hormon agonistleri ile küçültülebilir.

14 Spesifik subtipleri Spesifik subtipleri 1) Mitotik aktif leiomyom 1) Mitotik aktif leiomyom 2)Selüler leiomyom 2)Selüler leiomyom 3) Atipik leiomyom(Symplastik) 3) Atipik leiomyom(Symplastik) 4)Epiteloid leiomyom 4)Epiteloid leiomyom 5) miksoid leiomyom 5) miksoid leiomyom 6)Vasküler leiomyom 6)Vasküler leiomyom

15 LEIOMYOSARKOM Uterin tümörlerin %1.3 kadarını oluşturur. Uterin tümörlerin %1.3 kadarını oluşturur. Her 800 düz kas tümörünün 1 tanesi leiomyosarkom Her 800 düz kas tümörünün 1 tanesi leiomyosarkom 52 yaş civarı görülüyor. 52 yaş civarı görülüyor. Klinik nonspesifik. Klinik nonspesifik. Makroskopi: Makroskopi: Çoğu intramural ve solid kitledir. Çoğu intramural ve solid kitledir. Yumuşak balık eti kıvamındadır,irregülerdir. Yumuşak balık eti kıvamındadır,irregülerdir. Leiomyomdan daha yumuşak ve büyük olma eğiliminde Leiomyomdan daha yumuşak ve büyük olma eğiliminde

16 Mikroskopi: Mikroskopi: Geniş eozinofilik sitoplazmalı iğsi hücrelerden oluşur. Geniş eozinofilik sitoplazmalı iğsi hücrelerden oluşur. Selüler pleomorfizm,multinükleer dev hücreler Selüler pleomorfizm,multinükleer dev hücreler Damar invazyonu o.b. Damar invazyonu o.b. Tümör hücre nekrozu belirgindir Tümör hücre nekrozu belirgindir Koagulatif hücre nekrozu olmalı. Hyalen nekrozdan ayırt edilmelidir. Koagulatif hücre nekrozu olmalı. Hyalen nekrozdan ayırt edilmelidir.

17 Tipik 3 bulgu Tipik 3 bulgu 1) Nükleer atipi 1) Nükleer atipi 2) Yüksek mitotik indeks 2) Yüksek mitotik indeks 3) Koagulatif tümör hücre nekrozu. 3) Koagulatif tümör hücre nekrozu. Koagulatif nekroz; Nekrotik hücrelerle sağlam hücre arasında keskin sınır vardır. Inflamasyon eşlik etmez. Koagulatif nekroz; Nekrotik hücrelerle sağlam hücre arasında keskin sınır vardır. Inflamasyon eşlik etmez. Hyalen nekroz; Nekroz çevresinde granulasyon dokusu vardır. Hyalen kollogen ile çevrili. Hyalen nekroz; Nekroz çevresinde granulasyon dokusu vardır. Hyalen kollogen ile çevrili. Tedavi: Histerektomi ve salfingoooferektomi Tedavi: Histerektomi ve salfingoooferektomi Prognoz çok kötü. Prognoz çok kötü.

18


"MYOMETRİYTUM PATOLOJİSİ. ADENOMYOZİS (Endometriozis interna) ADENOMYOZİS (Endometriozis interna) %15-30 Histerektomi spesmenlerinde sık bulgu. %15-30." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları