Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

EL YIKAMA. "Sağlığınız güvenli ellerde..." ELLER NEDEN YIKANMALIDIR?  Günlük yaşantımızda en fazla kirlenen organlarımız ELLERİMİZ’dir. Mikroorganizmalar.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "EL YIKAMA. "Sağlığınız güvenli ellerde..." ELLER NEDEN YIKANMALIDIR?  Günlük yaşantımızda en fazla kirlenen organlarımız ELLERİMİZ’dir. Mikroorganizmalar."— Sunum transkripti:

1 EL YIKAMA

2 "Sağlığınız güvenli ellerde..."

3 ELLER NEDEN YIKANMALIDIR?  Günlük yaşantımızda en fazla kirlenen organlarımız ELLERİMİZ’dir. Mikroorganizmalar (bakteri,virüs,parazitler,..vs.) havada, suda, toprakta yaşabildikleri için ellerimizi dokunduğumuz her şeyden çok kolay kirlenmektedir. Böylelikle bizi yaşama tutunduran ellerimiz aynı zamanda hem hafif hastalıkları hem de öldürücü pek çok hastalığı beraberinde her yere taşıyabilir.

4  İyi yıkanmamış eller mikropların yayılmasında ve bulaşıcı hastalıkların meydana gelmesinde etkili bir kaynaktır. Bu nedenle kurallarına uygun, doğru el yıkama alışkanlıklarının kazanılması bulaşıcı hastalıkların kontrol altına alınmasında ve mikropların taşınmasının önlenmesinde etkili olacağı gibi toplumda yaşam kalitesini de yükseltecektir.

5 Kirli elde mikroorganizma üremesi Yıkanmış elde mikroorganizma üremesi

6 ELLER NE ZAMAN YIKANMALIDIR?

7 Eller ne zaman yıkanır ?  D D D Dışarıdan eve gelince,  Y Y Y Yemekten önce ve sonra,  T T T Tuvaleti kullanmadan önce ve sonra, DDDDiş,ağız,göz temizliği yapma- dan önce,

8  Saçı taradıktan veya dokunduktan sonra,  Elin içine öksürdükten,hapşırdıktan  El ve ayak tırnaklarını kestikten sonra,  Hayvanlara dokunduktan sonra,  Çiğ balık,tavuk,kırmızı et ve yumurtaya dokunduktan sonra,  Kirli, tozlu bir işten sonra

9 Eller ne zaman yıkanır ?  Yara ve kesiklere ilaç sürdükten sonra,  Çöpleri attıktan, paraya elledikten sonra,  İş merkezi,lokanta.istasyon vb. yerlerden geldikten sonra, geldikten sonra,  Hasta ziyaretinden sonra  Kirli görüldükleri her zaman. Eller mutlaka yıkanmalıdır. Eller mutlaka yıkanmalıdır.

10 Ancak, belirtmiş olduğumuz işler yapılmasa dahi, gün içinde en az 2 (iki) saatte bir eller yine de uygun teknikle yıkanmalıdır.

11 Mikropların Hastalık Oluşturmasını Engellemek İçin Mikropların Hastalık Oluşturmasını Engellemek İçin Eller Nasıl Yıkanmalıdır?

12 El temizli ğ inde su ile birlikte sabun kullanılması gerekir eller sabunla yıkandığında bir çok mikrop uzaklaştırılır

13 Etkili el yıkama Eller akan ılık su ile bileklere kadar ıslatılır. Ellere 3-5 ml. Sabun alınır.Ellere 3-5 ml. Sabun alınır.

14 Parmakların arası, ucları ve bilekler temizlenir. Parmakların arası, ucları ve bilekler temizlenir. Ellerin her tarafı iyiceEllerin her tarafı iyice ovalanır.(Ovma i ş lemi en az 30 dk. devam etmelidir.) ovalanır.(Ovma i ş lemi en az 30 dk. devam etmelidir.)

15 Köpük durulanır, Kirler,mikroplar uzakla ş tırılır.

16 Eller ka ğ ıt havlu kullanılarak iyice kurutulurEller ka ğ ıt havlu kullanılarak iyice kurutulur Ka ğ ıt havlu kullanılarak musluk kapatılır.Ka ğ ıt havlu kullanılarak musluk kapatılır. Kullanılmı ş havlu çöp kutusuna atılır.Kullanılmı ş havlu çöp kutusuna atılır.

17 Ellerinizi yıkadıktan sonra asla üstünüze kurulamayın. Çünkü giysilerde bulunabilecek mikroplar temiz ellerinize bulaşabilir.

18 Unutulmamalıdır, "doğru el yıkama" enfeksiyonlardan korunma ve yayılmasını önlemede son derece ucuz ve etkili bir yöntemdir.

19 DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. PERİHAN TAMGAÇ PERİHAN TAMGAÇ

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34


"EL YIKAMA. "Sağlığınız güvenli ellerde..." ELLER NEDEN YIKANMALIDIR?  Günlük yaşantımızda en fazla kirlenen organlarımız ELLERİMİZ’dir. Mikroorganizmalar." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları