Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Tüberküloz Daire Başkanlığı VEREM HASTALIĞI (TÜBERKÜLOZ) Dr.Yusuf AYDEMİR İZNİK TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Tüberküloz Daire Başkanlığı VEREM HASTALIĞI (TÜBERKÜLOZ) Dr.Yusuf AYDEMİR İZNİK TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ."— Sunum transkripti:

1 T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Tüberküloz Daire Başkanlığı VEREM HASTALIĞI (TÜBERKÜLOZ) Dr.Yusuf AYDEMİR İZNİK TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ

2  Verem hastalığı; verem mikrobunun solunum yolu ile alınmasıyla oluşan bulaşıcı bir hastalıktır.  En sık akciğerleri olmak üzere tüm organları tutabilir (Lenf bezleri, kemik, böbrek, beyin vb.) VEREM NEDİR ?

3 Verem dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. Dünyada her yıl yaklaşık 9 milyon yeni hasta ortaya çıkmakta, 1,5 milyon insan ise veremden ölmektedir.

4 Dünya nüfusunun üçte biri verem mikrobu ile enfektedir (vücuduna verem mikrobu yerleşmiştir) Verem mikrobu ile enfekte olanların %10’unun yaşamlarının bir döneminde verem hastası olma ihtimali vardır.

5 5 TÜRKİYE’DE VEREM

6 Türkiye’nin 2013 yılı toplam verem hasta sayısı: 13.409 Erkek7.881%59 Kadın5.528%41 Akciğer veremi8.655%65 Akciğer dışı verem4.754%35 TÜRKİYE’DE VEREM

7 BÖLGELERE GÖRE 2013 YILI TÜBERKÜLOZ GÖRÜLME SIKLIĞI

8 Toplam Tüberküloz Olgularında İllere Göre Olgu Hızları, 2013

9 VEREM MİKROBUNUN ÖZELLİKLERİ Verem mikrobunun elektron mikroskobundaki görünümü Verem mikrobu, güneş görmeyen ortamlarda havada uzun süre canlı kalabilir. Güneşten gelen ultraviyole ışınları verem mikrobunu kısa sürede öldürür.

10 Verem, tedavi görmemiş veya düzenli tedavi görmeyen hastaların aksırma, öksürme ve konuşmaları sırasında havaya yayılan damlacıkların solunum yoluyla alınması ile bulaşır. VEREM HASTALIĞI NASIL BULAŞIR ?

11 Hastalar tarafından; Konuşma ile 0-200 damlacık, Öksürme ile 0-3.500 damlacık, Hapşırma ile 4.500-1.000.000 damlacık çıkarılır.

12 Bulaşma, verem hastasının çıkardığı 1-5 mikron büyüklüğünde olan 1-3 canlı verem mikrobu içeren taneciklerin (damlacıkların) solunmasıyla olur. Ev içi temasta bulaşma oranı %20 Yakın arkadaşlıkta %3,7 İş arkadaşlığında %0,3 tespit edilmiş. Standart ısı ve nemde damlacık içindeki verem mikrobu; %60-70’i üç saat, %48-66’sı altı saat, %28-32’si dokuz saat canlı kalabilmektedir.

13 Tedavi olmayan bir verem hastası her yıl yaklaşık 10-15 kişiyi enfekte eder. Verem hastası

14 14  Tedavi görmeye başlayan bir hastada, genellikle 15 gün içinde bulaştırıcılık ortadan kalkar.  Ortamın sık havalandırılması, havadaki damlacıkları seyrelteceği için bulaştırıcılığı azaltır.  Çatal, kaşık, tabak ve eşyaların ortak kullanımı ile bulaşma olmaz.

15 Tedavi görmeyen verem hastası ile birlikte aynı evde yaşamak Kalabalık, havalanması iyi olmayan ev,okul, işyeri,yurt, cezaevi koşulları.. kötü beslenme hastalığa yakalanma ihtimalini artırır…

16  Solunum yoluyla alınan verem mikrobu verem enfeksiyonuna yol açar. Bu, bir hastalık durumu değildir. Vücutta verem mikrobunun sessiz durduğu ve adeta hapsedildiği bir durumdur.  Enfekte olan kişilerin %10 kadarı yıllar içinde aktif verem hastası olur, diğerlerinde ise verem mikrobu vücutta sessiz olarak bekler.  Vücut direncinin düştüğü durumlarda, vücutta beklemekte olan verem mikrobu çoğalarak verem hastalığına yol açar. VEREM HASTALIĞI NASIL OLUŞUR?

17  5 yaş altındaki çocuklar, yaşlılar,  HIV enfeksiyonu olan kişiler,  Bağışıklığı baskılayan tedavi alan kişiler,  diabetes mellitus, kronik böbrek yetmezliği, lösemi, lenfoma ya da baş, boyun, akciğer kanseri olanlar,  Sigara içenler, ilaç bağımlılığı olanlar ya da alkol kullananlar. VEREM ENFEKSİYONUNUN VEREM HASTALIĞINA DÖNÜŞMESİNİ KOLAYLAŞTIRAN DURUMLAR

18 Akciğerler : % 60-70 Diğer Organlar : % 30- 40 Akciğer zarı Lenf bezleri Beyin zarı Kemikler Böbrekler Kalp zarı ve diğer birçok organ OMURGA VEREM HASTALIĞI HANGİ ORGANLARIMIZDA GÖRÜLEBİLİR ? Hastalıklı Bölge Hastalıklı Bölge

19 2-3 haftadan uzun süren öksürük Ateş Gece terlemesi İştahsızlık, kilo kaybı Yorgunluk, halsizlik Balgam çıkarma Kan tükürme Göğüs ve sırt ağrısı VEREM HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

20 VEREM HASTALIĞINDA ERKEN TANI NASIL KONULABİLİR ? İki-üç hafta veya daha uzun süreli öksürük şikayeti olan herkes en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır!

21 Balgamda verem mikrobunun görüntüsü VEREM HASTALIĞININ TANISI NASIL KONULUR? -Balgamın mikroskopla incelenmesi ile mikrobun görülmesi -Balgam kültüründe mikrobun üremesi (kesin tanı) -Akciğer grafisi(%60-70 tanıya yardımcı)

22 Akciğer Tüberkülozunda Radyolojik Bulgular Normal akciğer Veremli akciğer VEREM HASTALIĞININ TANISI

23  Bugün var olan ilaçlarla verem hastalarında düzenli bir tedavi ile % 95-99 iyileşme sağlanır.  Tedavi başlandıktan 15-20 gün sonra bulaştırıcılık ortadan kalkar. Ülkemizde verem ilaçları dispanserlerce ücretsiz olarak verilmektedir. VEREM HASTALIĞI TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ ?

24 VEREM HASTALIĞININ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR? Dört veya beş ilaçla 6-9 ay süre ile tedavi verilmektedir. İlaçların düzenli kullanılması esastır. İlaçların bir gün bile aksatılmaması gereklidir.

25 DOĞRUDAN GÖZETİMLİ TEDAVİ NEDİR ? Ülkemizde 2006 yılından beri uygulanan “Doğrudan Gözetimli Tedavi” (DGT) tüberkülozlu hastaların her doz ilacının her gün bir sağlık çalışanı veya eğitilmiş bir gönüllü tarafından hastaya verilmesini ve bu durumun kaydedilmesini esas almaktadır. Doğrudan Gözetimli Tedavi paketi

26 DİRENÇLİ VEREM HASTALIĞI NEDİR ?  Verem hastaları ilaçlarını düzenli olarak ve yeterli süre (6-9 ay) kullanmazlarsa verem mikropları ilaçlara direnç kazanabilir.  Dirençli verem hastalarının tedavisi daha uzun sürmekte (18-24 ay), daha fazla ilaç kullanılmakta ve bazen hasta kaybedilebilmektedir. İlaç direnci olmayan hastanın bir günlük ilaç poşeti İlaç direnci olan hastanın bir günlük ilaç poşeti

27 Çok İlaca Dirençli Verem Hastalığı Çok ilaca direnç (ÇİD) saptanan hastaların, standart birinci grup ilaçlarla tedavi olasılıkları düşüktür. ÇİD saptanan ve tedavi başarısızlığı olan hastalar, Türkiye’de belirlenmiş 4 göğüs hastalıkları eğitim ve araştırma hastanesinde (Ankara Atatürk, İstanbul Yedikule ve Süreyyapaşa, İzmir Dr. Suat Seren GHEAH) ikinci grup ilaçlarla tedavi edilmektedirler. Türkiye’de 2013 yılında tespit edilen 13.409 vakanın 228’i ÇİD-verem hastasıdır.

28 VEREM HASTALARININ YAKINLARI NE YAPMALIDIR ?  Hastanın yakınları, özellikle de aynı evde birlikte yaşayanlar mutlaka verem birimlerine (verem savaşı dispanserleri) başvurarak muayene olmalıdır.  Hasta yakınlarının taramaları dispanserlerde ücretsiz olarak yapılmaktadır.  Temaslı muayenesi sonucunda hasta olduğu tespit edilenler tedavi edilir.  Hasta olmayan fakat verem olma riski taşıyan kişilere koruyucu tedavi verilir.

29 Tüberkülin deri testi uygulanması ve okunuşu Kaynak: Self-Study Modules on Tuberculosis, CDC, 2010 VEREM HASTASININ TEMASLILARININ TARAMASI NASIL YAPILIR?  Şikayetleri olup olmadığı yönünde sorgulanır.  Akciğer filmleri çekilir.  Tüberkülin deri testi yapılır. Ön kola yapılan bu test (PPD/TDT) 48-72 saat sonra değerlendirilir.

30 VEREM HASTALIĞINDAN NASIL KORUNABİLİRİZ ?  Bir toplumun veremden korunmasının en etkili yolu verem hastalarının erken teşhisi ve başarılı tedavisidir.  BCG (verem) aşısı özellikle çocukları verem hastalığından korur.Ülkemizde doğumdan sonra 2. ayını dolduran bebeklere yapılmaktadır.

31 VEREM HASTALIĞINDAN KORUNMA  Mikrop çıkaran hasta ile aynı evdekiler, özellikle çocuklar için koruyucu tedavi verilir.  Koruyucu tedavide tek ilaç (İzoniyazid) kullanılır.  Koruyucu tedavi süresi genellikle 6 aydır.

32 EVDE KORUNMA ÖNLEMLERİ  Tüberküloz hastalarının bulunduğu ortamları havalandırmak, bu ortamlara temiz hava sağlamak, havadaki bulaştırıcı damlacıkları seyreltir, bulaşma olasılığını azaltır.  Odanın güneş görmesi, ortamdaki verem mikrobunu öldürür.  Hastanın en azından balgamda mikrop çıkarmayana kadar ayrı bir odada kalması yada ev halkının maske kullanması uygundur.

33 VEREM HASTALARI ÇEVRESİNDEKİ İNSANLARI HASTALIKTAN NASIL KORUYABİLİR?  Aksırırken, öksürürken mutlaka ağızlarını mendille kapatmalıdır.  Öksürük ve aksırık sonrasında eller yıkanmalıdır.  Bulaştırıcı verem hastaları kapalı ortamlarda, başka insanlarla birlikteyken maske kullanmalıdır.  İlaçlarını düzenli ve eksiksiz olarak kullanmaları gerekmektedir.

34 34  Hastalar tedavilerine kesintisiz olarak devam etmeli ve kontrollerini yaptırmalıdır.  Verem hastalarının aileleri ve yakınları Verem Savaş Dispanserinde kontrol edilmelidir.  bebeklere BCG aşısı mutlaka yaptırılmalıdır.  Kendisinde verem hastalığını düşündüren şikayeti olanlar en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

35 35 TEŞEKKÜRLER


"T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Tüberküloz Daire Başkanlığı VEREM HASTALIĞI (TÜBERKÜLOZ) Dr.Yusuf AYDEMİR İZNİK TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları