Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KORONA OLAYI VE Y.G ŞEBEKE TESİSLERİNDEKİ ELEMANLARIN SEMBOLLERİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KORONA OLAYI VE Y.G ŞEBEKE TESİSLERİNDEKİ ELEMANLARIN SEMBOLLERİ"— Sunum transkripti:

1 KORONA OLAYI VE Y.G ŞEBEKE TESİSLERİNDEKİ ELEMANLARIN SEMBOLLERİ

2 KORONA OLAYI

3 NEMLİ VE SİSLİ HAVALARDA ENERJİ NAKİL HATLARINDAKİ GERİLİM YAVAŞ YAVAŞ ARTTIRILIRSA GERİLİMİN BELİRLİ BİR DEĞERİNDE HAVANIN İLETİM HATTININ YÜZEYİNDE İYONİZE OLDUĞU GÖRÜLÜR. GERİLİM ARTTIRILMAYA DEVAM EDİLİRSE BU KEZ İLETKENİN ÇEVRESİNDE MOR RENKLİ IŞIKLI HALKALAR BELİRİR. BU OLAYA KORONA DENİR.. NEMLİ VE SİSLİ HAVALARDA HAVA KOLAYLIKLA İYONİZE OLUR, EĞER BU HAVA ENERJİ İLETİM HATLARINDA FAZ İLETKENLERİNİN ÜZERİNDE İYONİZE OURSA MOR IŞIK HALKALAR GÖRÜNÜR VE BU OLAYA KORONA DENİR..

4 HAT İLETKENLERİ, BAĞLANTI PARÇALARI,KESİCİ,AYIRICI,PARAFUDUR,GEÇİT İZALOTÖRÜ GİBİ SİSTEM ELEMANLARININ İLETKENLERİ KORANA NIN OLUŞTUĞU,GÖRÜLDÜĞÜ YERLERDİR .

5 KORONA SIRASINDA HAVADAKİ O2 MOLEKÜLLERİ ATOMLARINA AYRIŞIR
KORONA SIRASINDA HAVADAKİ O2 MOLEKÜLLERİ ATOMLARINA AYRIŞIR.AYRIŞMIŞ OLAN ATOMLAR O2 GAZI İLE TEKRAR BİRLEŞİNCE O3 GAZINI OLUŞTURUR. BU GAZ HAVADAKİ NEM VE AZOT İLE KARIŞIR İSE NİTRİK ASİT OLUŞTURA BİLİR .BUDA HATTIN ALTINDAKİ YERLEŞİM YERLERİNE VEYA ELEKTRİK ELEMANLARININ ASİT YAĞMURUNDAN AŞINMASINA NEDEN OLUR.

6 ISI, SES VE KİMYASAL REAKSİYONLAR YOLUYLA NAKİL HATLARINDAKİ ENERJİNİN KAÇMASI OLARAK NİTELENDİRİLE BİLECEK KORONA OLAYI SONUÇTA BİR ENERJİ KAYBIDIR. ENERJİ NAKİL HATLARINDA KORONA OLAYININ YOL AÇTIĞI KAYIPLARI AZALTMAK İÇİN İLETKENLERİN YÜZEYLERİ DÜZGÜN VE PARLAK BİR SIRLA KAPLANIR.

7 Y.G ŞEBEKE TESİSLERİN DEKİ
ELEMANLARIN SEMBOLLERİ

8

9

10

11

12

13 İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER…


"KORONA OLAYI VE Y.G ŞEBEKE TESİSLERİNDEKİ ELEMANLARIN SEMBOLLERİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları