Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİLGİSAYAR KULLANIMINDA GÜVENLİK VE SAĞLIK. KABLOLARIN, PRİZLERİN GÜVENLİĞİ Prizlere ve kablolara ıslak elle dokunmamalıyız. Açıkta bulunan ucu açılmış.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİLGİSAYAR KULLANIMINDA GÜVENLİK VE SAĞLIK. KABLOLARIN, PRİZLERİN GÜVENLİĞİ Prizlere ve kablolara ıslak elle dokunmamalıyız. Açıkta bulunan ucu açılmış."— Sunum transkripti:

1 BİLGİSAYAR KULLANIMINDA GÜVENLİK VE SAĞLIK

2 KABLOLARIN, PRİZLERİN GÜVENLİĞİ Prizlere ve kablolara ıslak elle dokunmamalıyız. Açıkta bulunan ucu açılmış kablo ve prizlere ıslak elle tutmamalıyız. Kırık, bağlantıları açıkta bulunan prizlere fişlerimizi takmamalıyız. Yanmış, ucu açık olan kabloları ellememeliyiz.

3 Bilgisayarın karşısında otururken şunlara özen göstermeliyiz: Masa yüksekliği 65-70 cm. Yüksekliği ayarlanabilir, sırtı bele uygun ve esnek bir ergonomik koltuk Omuzlar rahat bırakılmış Dik oturulmuş ve sırt desteklenmiş

4 Kollar yatay veya biraz yukarıda Dirsek ve eller düz bir çizgide Bacakların üst kısmı yatay Dizler 9 veya 110 derece açıda olmalı Bilgisayarın karşısında otururken şunlara özen göstermeliyiz:

5 Gözlerimizin sağlığı için: Bilgisayar kullanmadan önce bir göz muayenesinden geçmeli, görme bozukluğu varsa mutlaka düzeltilmeli Ekrandan 45-75 cm. uzakta oturmalı Ekranın üst kenarı ile göz hizasının aynı seviyede olmasına dikkat etmeli

6 Kağıt tutucu kullanıyorsak bunu ekranla aynı hizada tutmalı Odanın loş ışıklı, aydınlatma 30-50 mumluk ve indirekt olmalı Işık ekrana dik açıyla gelmemeli Gözlerimizin sağlığı için:

7 Işık yansıma ve parlamaları önlemeli 15-20 dakikada bir kısa süre gözleri uzağa odaklayarak göz kaslarının dinlenmesi sağlanmalı. Gözlerimizin sağlığı için:

8 Dikkat Edilecek Diğer Hususlar Saat başı mola vererek odayı temiz hava ile doldurmak ve ufak egzersizler yapmak Hamilelerin ekran başına geçmemelerini sağlamak gerekiyor.

9 Dikkat Edilecek Diğer Hususlar Ayrıca bilgisayarın tüm parçalarına ıslak elle tutmamalıyız. Bilgisayarın yanına sıvı(su,meyve suyu ) bir madde ile yaklaşmamalıyız.


"BİLGİSAYAR KULLANIMINDA GÜVENLİK VE SAĞLIK. KABLOLARIN, PRİZLERİN GÜVENLİĞİ Prizlere ve kablolara ıslak elle dokunmamalıyız. Açıkta bulunan ucu açılmış." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları