Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

M.EMİN TAN AHMET DURAN HIZLI FURKAN AYDIN ALÜMİNYUM DÖKÜM POTALARI DERS : REFRAKTER MALZEMELER PROF.DR. SUAT YILMAZ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "M.EMİN TAN AHMET DURAN HIZLI FURKAN AYDIN ALÜMİNYUM DÖKÜM POTALARI DERS : REFRAKTER MALZEMELER PROF.DR. SUAT YILMAZ."— Sunum transkripti:

1 M.EMİN TAN AHMET DURAN HIZLI FURKAN AYDIN ALÜMİNYUM DÖKÜM POTALARI DERS : REFRAKTER MALZEMELER PROF.DR. SUAT YILMAZ

2 DÖKÜM POTASI NEDİR ? Metal veya alaşımlara şekil vermek üzere, eriterek sıvı hale getirip kalıplara dökme işleminin gerçekleştiği kalıplara döküm potası denir.

3 DÖKÜM POTALARININ GENEL ÖZELLİKLERİ  Isı iletim özelliği iyi olmalıdır.  Sıcaklık değişimlerine dayanıklı olmalıdır.  Sıvı metal ile tepkimeye girmemeli. Buna önlem olarak uygun koruyucu ile kaplanmalıdır.  Önceden ısıtılmış olmalıdır.

4 DÖKÜM POTA TİPLERİ A-Tip Model No. Yükseklik (H) mm Ağız Çapı (D) mm Taban Çapı (d) mm Kapasite Cu(Kg.) A ,0 A ,0 A ,0 A ,0 A ,0 A ,0 A ,0 A ,0 A ,0 A ,0 A ,0

5 BU -Tip Model No. Yüksek lik (H) mm Ağız Çapı (D) mm Taban Çapı (d) mm Kapasite Al(Kg.) BU ,0 BU ,0 BU ,0 BU ,0 BU ,0 BU ,0 BU ,0 BU ,0 BU ,0

6 BPK - Tip (Uzun Gagalı) Model No. Yüksekli k (H) mm Ağız Çapı (D) mm Taban Çapı (d) mm Gaga Uzunluğ u (A) mm Kapasite Al(Kg.) BP 600 K BP 700 K BP 687 K BP 690 K BP 750 K BP 800 K BP 900 K BPK Tipi(Uz un Gagalı)

7 Pota Kullanma Talimatı

8 ALÜMİNYUM DÖKÜM POTA ÇEŞİTLERİ  Belli başlı alüminyum döküm pota çeşitleri şunlardır ; SiC Potalar Grafit Bazlı Potalar

9 SiC Potalar  Silisyum karbür kuvvetli kovalent bağ yapısında yapay bir malzeme olup,yaklaşık %65-90 SiC, %12-27 SiO 2 %2-6 Al 2 O 3 içerir.  Isı iletim kabiliyeti yüksek olduğundan fırınlarda pota olarak kullanılır. Sıcaklık değişimlerinde etkilenmez.  Yumuşama sıcaklığı 2000 o C, max. Kullanma sıcaklığı 1600 o C ‘ dir. Özellikleri :

10  Ergimiş aliminyum, silisyum karbürü ıslatamaz. Al 2 O 3 ‘ den daha sert ve ısıya dayanıklıdır.  Flux tarafından oluşacak kimyasal etkilere karşı dayanıklıdır.  SiC potalar mükemmel mekanik dayanıma sahiplerdir. Bu da potaları ağır metaller eritmeye uygun hale getirmektedir.

11 SİLİSYUM KARBÜR DÖKÜM POTASI TAVLAMA TALİMATI  Montajdan sonra yeni SiC potaların ısısı 2 saatde 200 o C ‘ye yavaşca çıkarılmalıdır.  Potanın ilk kullanımından sonraki ısınmalarda, ısı doğrudan 950 o C ‘ ye çıkarılmalıdır. Eğer pota uzun süre kullanılmamış ise ilk ön ısıtma talimatı uygulanmalıdır.

12 Grafit Potalar Özellikleri:  Oksidasyona karşı oldukça dirençlidir.  Elektrik iletkenliğinin yüksek olması nedeniyle fırınlarda direnç malzemesi olarak kullanılır.  Isı iletim özelliğinin iyi olmasıyla fırınlarda pota olarak kullanılır. Alüminyum ergitme fırınlarında sıkça kullanılır.  Amorf yapıdaki karbondan oluşan grafit ; Curufa karşı yüksek dayanımı Yüksek ısı iletimi kabiliyeti Yanma özelliği iyi bir malzemedir.

13 GRAFİT DÖKÜM POTASI TAVLAMA TALİMATI  Montajdan sonra, yeni potaların ısısı 2 saat içinde 200°C’ ye yavaş yavaş çıkarılmalıdır.  Bundan sonra düşük güçle 600 ºC’ye yükseltilmelidir. Akabinde tüm güçle 950°C 'ye çıkarılmalıdır.  Potanın ilk kullanımından sonraki ısıtmalarda, ısı 2 saat içinde doğrudan 600 ºC 'ye çıkarılmalıdır. Eğer pota uzun süre kullanılmamış ise ilk ön ısıtma talimatı uygulanmalıdır.

14 Kaynakça kitap/kitap_2004/I_doktas_alumin.rtf kitap/kitap_2004/I_doktas_alumin.rtf egitim/yapi_malzemesi/icerik/refrakter.htm egitim/yapi_malzemesi/icerik/refrakter.htm


"M.EMİN TAN AHMET DURAN HIZLI FURKAN AYDIN ALÜMİNYUM DÖKÜM POTALARI DERS : REFRAKTER MALZEMELER PROF.DR. SUAT YILMAZ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları