Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HAZIRLAYAN:ZEHRA ŞAHİN 20110954035 TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİ KONU:NOKTALAMA İŞARETLERİ(tırnak işareti,ünlem,kısa çizgi)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HAZIRLAYAN:ZEHRA ŞAHİN 20110954035 TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİ KONU:NOKTALAMA İŞARETLERİ(tırnak işareti,ünlem,kısa çizgi)"— Sunum transkripti:

1 HAZIRLAYAN:ZEHRA ŞAHİN TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİ KONU:NOKTALAMA İŞARETLERİ(tırnak işareti,ünlem,kısa çizgi)

2 Tırnak işareti (" ") Bir yazıda başkasından söz alınıp kullanılacaksa olduğu gibi aktarılan başkasının sözünün basma ve sonuna konur.  Atatürk, "Ne Mutlu Türk'üm Diyene" sözünü bizzat söylemiştir.  Söylendiği şekilde yazıya aktarılmayan kişilerin sözleri tırnak içine alınmaz Atatürk Türk olmanın mutluluğunu belirtmiştir. içine alınmaz. 

3 Cümle içinde özellikle belirtilmek istenen sözler tırnak içine alınır
Cümle içinde özellikle belirtilmek istenen sözler tırnak içine alınır.  Çok kullandığımız "bay" kelimesi aslında zengin demektir.  Tırnak içindeki alıntının sonunda bulunan işaret (nokta, soru işareti, ünlem) tırnak içinde kalır. "İzmir üzerine dünyada bir şehir daha yoktur!" diyorlar.  Yahya Kemal Beyatlı 

4 Gazetelerin, dergilerin başlıkları tırnak içinde yazılmaz.
Parça içinde geçen edebî eser isimleri, bilimsel yayınların isimleri de özellikle birkaç kelimeden oluşuyorlarsa tırnak içinde gösterilirler.  "Çalıkuşu" "Babanız Atatürk" "Otuz Beş Yaş"  Tırnak içinde yazılan başlıklardan sonra kesme işareti kullanılmaz.  "Han Duvarlarım okudunuz mu?  Gazetelerin, dergilerin başlıkları tırnak içinde yazılmaz.

5 Ünlem işareti Sevinç, acı, korku, hayret, nefret, bunalma duygularım anlatan cümlelerin sonuna konur.  Ne mutlu Türküm diyene! - Atatürk. Hey, baksanıza! Dur yolcu! Aferin! Alçak! Zalim! Öf! Çok karışmasana be!  Ünlem niteliğinde yapılan seslenmelerden sonra da ünlem işareti konur.  Arkadaş! Simitçi!  Ünlemden, ünlem niteliğinde kullanılan kelimeden sonra gelen cümle duygu bildiren bir cümle olmazsa, o zaman ünlem bildiren kelimeden sonra virgül konur. Cümle sonunda ise ünlem işareti kullanılmaz. Başka işaretler, nokta, soru vb. kullanılır.  Arkadaş, sana uğurlar olsun. Oh, hava nihayet serinledi. 

6 Ünlem işareti parantez içinde bir kelimeden veya cümleden sonra kullanılırsa, küçümseme, alay, dikkat çekme anlamı verir.  Gençliğinde büyük bir atıcı olduğunu söyledi (!). Fizik sınavının birincisi (!) olduğunu söylüyordu.

7 KISA ÇİZGİ Bir olayın başlangıç ve bitiş tarihleri arasına konur.
*Bu savaş yılları arasında olmuştur. Birbiriyle ilgili ülke,şehir ya da kavramlar arasına konur. *Adana-Ceyhan arası kaç kilometre? Cümle içindeki arasözlerin ve aracümlelerin başında ve sonunda virgül,parantez kullanılabileceği gibi kısa çizgi de kullanılabilir.  *Şiir ve romanla ilgili düşüncelerimi –sen de bilirsin ki- ona uzun uzun anlatmıştım.

8 Konunun özeti TIRNAK İŞARETİ: Bir yazıda başkasından söz alınıp kullanılacaksa olduğu gibi aktarılan başkasının sözünün basma ve sonuna konur. ÜNLEM İŞARETİ:Sevinç, acı, korku, hayret, nefret, bunalma duygularım anlatan cümlelerin sonuna konur.  KISA ÇİZGİ:Bir olayın başlangıç ve bitiş tarihleri arasına konur.

9 kaynakça http://www.edebiyatogretmeni.net/noktalama_isaretleri.htm


"HAZIRLAYAN:ZEHRA ŞAHİN 20110954035 TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİ KONU:NOKTALAMA İŞARETLERİ(tırnak işareti,ünlem,kısa çizgi)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları