Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Demet AYDIN www.onbirc.com/75 demet-aydinn@hotmail.com METODLAR Demet AYDIN www.onbirc.com/75 demet-aydinn@hotmail.com.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Demet AYDIN www.onbirc.com/75 demet-aydinn@hotmail.com METODLAR Demet AYDIN www.onbirc.com/75 demet-aydinn@hotmail.com."— Sunum transkripti:

1 Demet AYDIN www.onbirc.com/75 demet-aydinn@hotmail.com
METODLAR Demet AYDIN

2 İÇERİK METODLAR KAYNAKÇA Özellikleri Erişim Seviyeleri
Metot kullanımında dikkat edilecekler Voin… C# Params C# Metotların Ref – Out Özellikleri KAYNAKÇA

3 METODLAR C# içerisindeki bir veya birden fazla kod bu bloklarıdır.
Bir nesneni veya sınıfın programı yürütmesi için kullandığı bir c# nesnesidir. Program içerisinde yürütülen kodlar bu metod içerisinde bulunur.

4 protected void Button1_Click(object sender, EventArgs e)
{ int a = 22; //bütün kodlar buradaki metot arasına yazılır. }

5 Metotların yapısal olarak bir takım özellikleri vardır.
Bunlar; Erişim seviyeleri Geriye değer döndürmesi Aldığı parametreler

6 Erişim Seviyeleri Public :Public seviyesindeki bir metoda aynı sınıf içerisinden veya dışarıdaki sınıflardan erişmek ve değer almak mümkündür. Private :Public seviyesinin tam tersi sınıf üyelerinin hiç biri bu seviyedeki bir metoda ulasamaz. Orn. İsciler adındaki bir sınıf içerisinde maaş adında bir private bir metot tanımladınız bu metoda sınıf dışında erişmek mümkün değildir. Protected :Bu erişim seviyesi Public ve Private arasında orta seviye erişime sahip bir metottur.

7 Metod Kullanımında Dikkat Edilecekler
Programın başlangıç metodu olan Main metodunu iki kez kullanılamaz. Metot isimleri nümerik karakter ile başlamaz. Metot ismi büyük ve küçük harfe duyarlıdır. Metot isimlerinde boşluk kullanılmaz. Void kullanıldığı zaman geriye değer döndürmez. Metotların parametre bilgisi varsa eksiksiz girilmelidir. Bir metot bloğu içinde başka bir metot tanımı yapılamaz. Değer döndürmede return anahtar sözcüğü kullanılır.

8 Void Geri dönüş değeri olmayan metotlar “void” olarak tanımlanır.
“void” tanımlı bir fonksiyon için “return” kullanılamaz. Eğer giriş parametresi yoksa parantez içi boş bırakılır.

9 C# Metot Overloading (Aşırı yükleme)
Aynı metodun birden fazla versiyonun olmasıdır. Mesela toplama islemini yapan birden fazla metodun olması. C# içerisinde birden fazla aynı metodu kullanmak için metot overloding (asırı yükleme) yapısı vardır.

10 C# Params(Sınırsız sayıda parametre alma)
Normal metod tanımlamadan belirlenen sayıda parametrelerle işlem yapılmaktadır. Bu kısıtlayıcı bir yöntemdir. Kullanıcının gönderdiği parametreler farklı olabilir. Yani kullanıcı belirsiz sayıda parametrelerle işlem yapmak isteyebilir. Bu durumlarda parantezin içerisinde params ifadesi kullanılır ve parantez icerisine tanımlanan değisken dizi değişken olarak tanımlanır.

11 C# Metotların Ref – Out Özellikleri
Metodun parantezinde ref kullanıldığında parametrenin ilk değerinin tanımlandığı yerde mutlaka atanmasıgerekmektedir ve ref tanımlanan metoda gelen parametrenin bir değerinin olması gerekmektedir.Yani bir atama isleminin gerceklestirilmis olması gerekmektedir. Metodun parantezinde out kullanıldığında parametrenin ilk değerinin olması gerekmez, Atam islemi out tanımlanan metodun icerisinde yapılır. Metodun kullanıldığı yerde yapılmaz.

12 KAYNAKÇA www.sanalkurs.net/c-void-metodlar.html

13 TEŞEKKÜRLER Sorularınız?...


"Demet AYDIN www.onbirc.com/75 demet-aydinn@hotmail.com METODLAR Demet AYDIN www.onbirc.com/75 demet-aydinn@hotmail.com." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları