Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ 1.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ 1."— Sunum transkripti:

1 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ 1

2 2 Türkiye Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri, saldırgan emeller gütmez, bağımsızlığı, ülkesi, milleti ve onuru tehdit ve tehlikeye maruz kaldığında ya da bağlı bulunulan uluslararası kuruluşların müşterek idealleri doğrultusunda birlikte alınan kararlar doğrultusunda harekete geçer. Yurtta Sulh Cihanda Sulh

3 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ 3 Silahlı Kuvvetlerimiz Genelkurmay Başkanlığı’ na bağlı olan Kara, Hava, Deniz Kuvvetlerinden oluşmaktadır. Barış zamanında iç güvenlik kuvvetlerinin bir parçası olarak görev yapan Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlıkları, savaş zamanında Kara ve Deniz Kuvvetlerinin komutasına girmektedir.

4 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ 4

5 5 Roketsan’ ın ürettiği bir füze sistemi TSK, görevlerini yerine getirebilmek için; personelini iyi eğitmekte ve kullanılan araç ve gereçler modernize edilmektedir.

6 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ 6 SAVUNMA SANAYİSİ TUSAŞ’ ın ürettiği milli helikopterimiz: ATAK MKE, silahlı kuvvetlerimizin temel ihtiyaçlarını karşılamak için kurulmuştur. Elektronik alanda ASELSAN, Havacılık alanında TUSAŞ, Yazılım alanında HAVELSAN, Füze imalatı alanında ROKETSAN çalışmalar yürütmektedir.

7 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ 7 KIBRIS BARIŞ HAREKÂTI

8 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ 8 KIBRIS BARIŞ HAREKÂTI II. Dünya Savaşı’ ndan sonra İngiltere, adadan çekilme kararı aldı. 1960 yılında Kıbrıs’ ta bağımsız bir devlet kuruldu. Türkiye, Yunanistan ve İngiltere aralarında imzaladıkları « Garanti Anlaşması» ile Kıbrıs Cumhuriyeti’ ni koruyacaklardı.

9 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ 9 KIBRIS BARIŞ HAREKÂTI II. Dünya Savaşı’ ndan sonra İngiltere, adadan çekilme kararı aldı. 1960 yılında Kıbrıs’ ta bağımsız bir devlet kuruldu. Türkiye, Yunanistan ve İngiltere aralarında imzaladıkları « Garanti anlaşması» ile Kıbrıs Cumhuriyeti’ ni koruyacaklardı.

10 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ 10 KIBRIS BARIŞ HAREKÂTI Barış Harekâtı sonunda olaylar son buldu. Kıbrıs Adası ikiye bölündü. Uluslararası görüşmelerde Kıbrıs Türklerinin varlığı kabul ettirilemeyince 1975 yılında Kıbrıs Türk Federe Devleti, 1983 yılında da KKTC kuruldu. Harekâtı büyük başarı ile gerçekleştiren Türk Silahlı Kuvvetleri günümüzde de Kıbrıs’ ta güvenliği sağlamaya devam ederek barışı korumaktadır.

11 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ 11 TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ’ NİN DÜNYA BARIŞINA KATKILARI KORE BOSNA HERSEK KOSOVA SOMALİ 1950-1953 yılları arasında toplam 1500 personel görevlendirilmiştir. Sırpların Boşnaklara saldırı sonrasında TSK bölgede görev almaya başlamıştır. Saraybosna’ da görev yapmaktadır. NATO, 24 Mart 1999’ da hava harekâtı başlatmıştır. Türkiye de katılmış ve mültecilerin ülkemizde barınmasını sağlamıştır. Somali’ de düşmanlıkların durdurulması ve insani yardım harekâtı için güvenli bir ortam sağlanması amacıyla Ümit Operasyonu düzenlenmiştir.

12 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ 12 TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ’ NİN DÜNYA BARIŞINA KATKILARI ARNAVUTLUK AFGANİSTAN LÜBNAN Arnavutluk’ taki olaylar üzerine, bu ülkeye yapılacak insani yardımın güvenle dağıtılabilmesi için oluşturulan güce Türkiye de katılmıştır. Türkiye, Fransa ve İtalya’ nın liderliğinde 2006 yılında Kabil Bölge Komutanlığı teşkil edilmiştir. BM Güvenlik Konseyi’ nde Lübnan’ da barışın tesisi ve devam etmesi maksadıyla uluslararası bir güç oluşturulmuş, Türkiye de bu güce destek vermiştir.

13 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ 13 SONUÇ Türk Silahlı Kuvvetleri iç ve dış tehditlere karşı egemenliğimizi ve bağımsızlığımızı korur. TSK, aynı zamanda dünya barışına katkıda bulunmaktadır. Kıbrıs Barış Harekâtı, Bosna Hersek, Kosova, Arnavutluk, Somali ve Afganistan’ daki çalışmalar buna örnek olarak verilebilir.


"T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ 1." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları