Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Nasrettin Hoca’nın Köyünde

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Nasrettin Hoca’nın Köyünde"— Sunum transkripti:

1 Nasrettin Hoca’nın Köyünde

2

3 Ön Bilgileri Harekete Geçirme

4 Ben Uyuyorum Bir gün Nasreddin Hoca şehre gelip, bir arkadaşıyla birlikte handa kalmış. Gece yarısı arkadaşı sormuş : -Hocam, uyudunuz mu? -Buyurun bir şey mi var? -Biraz borç para isteyeyim demiştim. Nasreddin Hoca derhal horlamaya başlayıp: -Ben uyuyorum! demiş.

5

6

7

8

9

10 Mehmet ÖNDER

11 ANLAMI BİLİNMEYEYN KELİMELER
Kaide: Bir şeyin yere dayanan bölümü veya bir şeyin üzerine oturtulduğu nesne, ayaklık, duraç, taban, ayaklık Heykel: Kilden, alçıdan, tahtadan, metalden, mermerden ya da taştan oyma, yontma, yoğurma, gibi çeşitli yöntemlerle biçim verilerek yapılan yapıtlara denir.

12 Yamaç: isim Dağın veya tepenin herhangi bir yanı Bayır: Küçük yokuş Fıkra: Kısa ve özlü anlatımı olan, nükteli, güldürücü hikâyecik Medrese: Müslüman ülkelerde orta ve yüksek öğretimin yapıldığı eğitim kurumlarının genel adı. Kerpiç: Çamur, saman, ot ve saz karışımının kalıplara dökülerek; tuğla büyüklüğünde ve biçiminde, yapılan bir yapı malzemesidir. Kürsü: Kalabalığa karşı söz söyleyenlerin üzerine çıktıkları yüksekçe yer. Nüktedan: İnsanların sorularına hızlı cevap veren esprili kişi anlamına gelir. Yoğurt Çalmak: Yoğurt yapmak için süte yoğurt mayası koymak. Ölümsüzlüğe ulaşmak: Unutulmamak, kalıcı olmak. Filozof: Bilgeliği seven kişi anlamındadır. KERPİÇ

13 Düdük: İçinden hava veya buhar geçirildiğinde keskin ses çıkaran ve işaret vermek için kullanılan araç. Türbe: Devlet adamlarının veya din âlimlerinin mezarlarının bulunduğu oda şeklindeki binaya verilen addır. İçerisinde (çoğunlukla) ünlü kişilerin gömülü bulunduğu anıtsal tarihi mezarlar için de türbe kelimesi kullanılır. Türbeler çoğunlukla eski çağlarda yaşamış önemli insanların yattığı yerlerdir.

14 Nasrettin Hoca Türbesi:
Yeşil Türbe: Yıldırım Bayezid’in oğlu Sultan Mehmet Çelebi tarafından 1421 yılında yaptırılmıştır. Nasrettin Hoca Türbesi:

15

16

17

18 Metnin ilgini çeken bir bölümünü anlat…

19 Bağlaç olan «de»

20

21

22

23 Önem bildiren ifadeler:
Televizyonu genellikle Cumartesi günü izlerin. İstanbul’u, özellikle Boğaz’ı çok severim. Sınavdan, sadece ben 5 aldım. Ödeve her zaman önem veririm. Sınıfın en iyisi olmak istiyorum.

24

25

26

27 Tekerlemeler


"Nasrettin Hoca’nın Köyünde" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları