Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı T.C. BAŞBAKANLIK DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı T.C. BAŞBAKANLIK DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı."— Sunum transkripti:

1 AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı T.C. BAŞBAKANLIK DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (ULUSAL AJANS) Comenius Asistanlığı

2 AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Comenius Asistanlığı Bireysel Kurumsal

3 AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Bireysel Asistanlık Faaliyeti

4 AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Hayatboyu Öğrenme Programı (LLP) altında yer alan Comenius Programı bünyesindeki Comenius Asistanlığı, öğretmen adaylarının Avrupa’daki eğitim kurumlarında yaptıkları bir faaliyettir. Bu faaliyetin hedefi, gelecekteki öğretmenlere : Öğretme ve öğrenme konusundaki Avrupa boyutunu daha iyi anlamaları için bir fırsat vermek, Yabancı dil, başka ülkeler ve eğitim sistemleri hakkındaki bilgilerini artırmak, Öğretme becerilerini geliştirmektir. Comenius Asistanlığı Nedir? Neyi Amaçlar

5 AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Comenius Asistanlığından Kimler Yararlanabilir? Üniversite 3. veya 4.sınıf öğrencileri ya da mezunları Yabancı dili (AB resmi dillerinden birisi) iyi seviyede bilenler; yabancı dil öğretebilecek ya da kendi branşında yabancı dille ders verebilecek düzeyde olanlar (Adaylar yabancı dil düzeylerini belgelendirmelidirler: KPDS:60, ÜDS: 60, Eşdeğer TOEFL ve IELTS. (Not: Yabancı dil bölümü öğrencilerinde ve yabancı dille eğitim yapan bir üniversitede öğrenim gören öğrencilerde bu şart aranmaz). Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmen olarak atanabilme kriterlerini taşıyanlar Daha önce öğretmenlik yapmayanlar Daha önce Comenius Asistanlığı yapmayanlar.

6 AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Comenius Asistanları, haftada toplam 12-16 saat eğitim ve öğretim faaliyetlerinde bulunurlar. Başlıca görevleri: -Yabancı dil öğretme (yabancı dil öğretmenleri için) - Kendi branşını yabancı bir dil aracılığı ile öğretme (branş öğretmenleri için) - Kendi ana dilini ve kültürünü gittiği kurumdaki hedef kitleye öğretme Comenius Asistanından Beklenenler

7 AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Comenius Asistanından Beklenenler Müfredatta Avrupa boyutunu geliştirme Avrupa Birliği farkındalığını artırma Ev sahibi kurumun yapacağı Comenius projelerine kendi ülkesinden ortak bulma konusunda yardımcı olma Ev sahibi okulda müfredat dışı sosyal ve kültürel aktivitelerde bulunarak kültürlerarası kaynaşmaya yardımcı olma.

8 AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Comenius Asistanlığının Süresi Asistanlık süresi 13- 45 hafta arasında değişmektedir. Adaylar başvurularında ne kadar süre için gitmek istediklerini, akademik yıl içinde asistanlığa ne zaman başlamak ve bitirmek istediklerini belirtmelidirler. Ancak bu sürenin ne kadar olabileceğine dair son kararı, bütçe olanakları ve kontenjan çerçevesinde, Ulusal Ajans verir.

9 AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Asistanlar görevlerini; İlköğretim okullarında Ortaöğretim okullarında (Genel Liseler, Meslek Liseleri ve Teknik Liseler) Özel eğitim kurumlarında 3-6 yaş grubunda eğitim veren kreşlerde ve anaokullarında yapabilirler. Başvurularda görev yapılmak istenen okul türleri belirtilmelidir. Nerelerde Görev Yapabilirler?

10 AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Hangi Ülkelere Gidilebilir ? Comenius Asistanlığı kapsamında 27 AB üyesi ülkeden birisine gidilebilir. Bunlar: AlmanyaAvusturya Belçika Bulgaristan Çek CumhuriyetiDanimarka Estonya Finlandiya Fransa Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Hollanda İngiltere İrlanda İspanya İsveç İtalya LetonyaLitvanya Lüksemburg Macaristan MaltaPolonya PortekizRomanya SlovakyaSlovenya Yunanistan

11 AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Asistanların Alacağı Hibe Tutarı Ne Kadardır? Comenius Asistanlarına, gidecekleri ülkeye göre değişen harcırahlar ödenir. Asistanlara ayrıca, katılmaları halinde, “Uyum Semineri” ve “Dil Hazırlığı” için ödeme yapılır. Ancak; seyahat, seyahat sigortası, vize masrafları ve diğer harcamalar ayrıca ödenmez.

12 AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Başvuruların Değerlendirilmesindeki Öncelikler: Devlet üniversiteleri öğrencileri/mezunları 3. sınıf öğrencileri Son iki yıl içerisinde Erasmus Öğrenci Hareketliliği Programına katılmamış olan başvuru sahipleri Daha Önce Kabul almamış Üniversite öğrencileri/mezunları

13 AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Başvuru Belgeleri Başvuru formu Başvuru formu CD’si Öğrenci belgesi/diploma/geçici mezuniyet belgesi Yabancı dil bölümü öğrencileri/mezunları veya yabancı dille eğitim yapan bir üniversite öğrencileri/ mezunları dışındakiler için: Yabancı dil düzeyini gösteren sınav sonuç belgesinin fotokopisi Eğitim fakültesi öğrencileri/mezunları dışındakiler için: Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmen olarak atanabilme kriterlerinin taşındığını gösteren bir belge (Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programını alıyor olduklarını veya tamamladıklarını gösteren belge).

14 AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Değerlendirme Süreci Uygunluk Kontrolü İçerik Değerlendirmesi (DışUzman Değerlendirmesi) Değerlendirme Komitesi Onayı Uluslararası Eşleştirme Süreci (Diğer Ulusal Ajanslar ile birlikte) Asistan olarak gitmeleri kesinleşen adaylar, Başkanlığımız ile aralarındaki sözleşmeyi imzalayıp gerekli hazırlıkları (vize, pasaport vb.) tamamladıktan sonra yeni öğretim yılında eşleştirildikleri ülkeye/okula giderler.

15 AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Son Başvuru Tarihi 31 Ocak 2012 (Başvurunun Başkanlığımıza elden teslim edilmesi veya postaya verilmesi için son tarih).

16 AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Kurumsal Asistanlık Faaliyeti

17 AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Hangi Kurumlar Comenius Asistanına Ev Sahipliği Yapabilir? Ana okulları/kreşler (3-6 yaş grubu) İlköğretim okulları Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilere eğitim veren kurumlar Ortaöğretim kurumları (Liseler)

18 AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Başvuruların Değerlendirilmesindeki Öncelikler Devlet Okulları Daha önce Comenius Asistanı misafir etmemiş olan kurumlar

19 AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Başvuru Belgeleri Başvuru formu Başvuru formu CD’si Başvuruyu yapan okul / kurum müdürü tarafından onaylı (imzalı ve mühürlü) resmi üstyazı

20 AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Gelecek Olan Comenius Asistanı için Yapılması Gereken Hazırlıklar Danışman öğretmenin saptanması (Yabancı dil bilmelidir) Asistanın kalacak yer bulmasına yardımcı olunması Asistanın okulda yapması istenilen faaliyetlerle ilgili olarak bir çalışma planı hazırlanması Asistana okul içindeki ve dışındaki ihtiyaçları için yardımcı olmak

21 AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı BİR ASİSTANA EV SAHİPLİĞİ YAPMANIN SAĞLAYACAĞI FIRSATLAR VE YARARLAR- 1 Okulunuza tamamen yeni bir Avrupalılık vizyonu getirir Asistanlar, öğretmeye çalıştıkları uzmanlık alanının yanında diğer alanlardaki bilgi ve becerilerini müfredat içi ve dışı etkinlikler aracılığıyla paylaşabilirler.

22 AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı BİR ASİSTANA EV SAHİPLİĞİ YAPMANIN SAĞLAYACAĞI FIRSATLAR VE YARARLAR-2 Diğer Avrupa kültürleri hakkındaki farkındalığı yükseltir Comenius Asistanları dillerinin yanında kültürlerini de beraberlerinde getirirler. Comenius Asistanınız, kendi ülkesiyle ilgili temalı bir gün ya da hafta düzenleyebilir. Örneğin, Macar mutfağı, geleneksel Çek kostümleri, Norveç sporu, vb.

23 AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı BİR ASİSTANA EV SAHİPLİĞİ YAPMANIN SAĞLAYACAĞI FIRSATLAR VE YARARLAR-3 Okulunuzdaki eğitim ve öğretim ortamını müfredatın ötesinde geliştirir ve canlandırır Okul sonrasındaki kulüp çalışmaları, özel kültürel aktiviteler, okul gezileri, veliler için özel dil sınıfları, yerel toplum gruplarına yönelik sunumlar, Comenius Asistanınızı sınıf dışındaki yaşama dahil edebileceğiniz yollardan sadece bir kaçıdır.

24 AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı BİR ASİSTANA EV SAHİPLİĞİ YAPMANIN SAĞLAYACAĞI FIRSATLAR VE YARARLAR-4 Okulunuzdaki personele ve öğrencilerinize yabancı dilde iletişim konusunda yardımcı olur Program Avrupa dillerine erişim olanağı sağlar ve başka bir dilde iletişim kurmaları için öğrencilerin motivasyonlarını ve özgüvenlerini arttırmalarına yardımcı olur. Bir Comenius Asistanına ev sahipliği yapmak, öğrencilerin aynı zamanda, bugünün toplumunda iletişim için dil öğrenmenin öneminin ve değerinin farkına varmalarına olanak sağlar; Asistanlar ana dillerinin yanısıra bilgi sahibi oldukları diğer dilleri de öğretebilirler. Örneğin, aynı zamanda İspanyolca konuşma veya öğretme yeterliliğine sahip bir Çek asistana ev sahipliği yapabilirsiniz.

25 AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı BİR ASİSTANA EV SAHİPLİĞİ YAPMANIN SAĞLAYACAĞI FIRSATLAR VE YARARLAR-5 Diğer Avrupa ülkeleriyle bağlantılarınızı geliştirmeye yardımcı olur Asistanınız kendi ülkesiyle bağlantılar kurmanıza yardımcı olabilir, öğrenciler ve personel arasında e-posta ya da İnternet ortamında görüşmeler aracılığıyla bir ağ kurabilir. Öğrenci ve personele, uluslararası çalışma ziyaretlerine hazırlanmaları konusunda yardımcı olabilir. Daha önceden belirli ülkelerle oluşturulmuş bağlantılarınız varsa, asistanınız bunların güçlendirilmesi konusunda da destek sağlayabilir. Öğrencilerinize asistanın kendi dilinde mektup yazmaları konusunda yardımcı olmak, ya da karşılıklı gelenek ve görenekleri tanımak ve tanıtmak sayılabilecek örneklerden sadece bir kaçıdır.

26 AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Unutmayınız Comenius Asistanlığı çift yönlü bir süreçtir. Aday öğretmen olarak Asistan, ülkemizde geçirdiği zamanın, gelecekteki kariyerine hazırlanması açısından olumlu bir deneyim olacağını ummaktadır. Asistanın eğitim sistemi, dil ve kültür alanlarında okulun eğitim personeline ve öğrencilere sağladığı yararlar karşılığında ona neler sunulabileceğinin de çok iyi planlanması gerekmektedir.

27 AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI (ULUSAL AJANS) Kemal BAŞCI Celile GÜNAY ATBAŞ Adres: Mevlana Bulvarı (Konya Yolu) No:181 TR 06520 Balgat-ANKARA Faks: 0 (312) 409 60 99 Web: http://www.ua.gov.tr E-posta: kemal.basci@ua.gov.trkemal.basci@ua.gov.tr celile.gunay@ua.gov.tr

28 AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TEŞEKKÜRLER


"AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı T.C. BAŞBAKANLIK DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları